Rok v lese

Krásné leporelo nejmenší děti seznámí s tím, jak se příroda proměňuje na jednom místě v lese během dvanácti měsíců. Každá dvojstrana dětem a jejich rodičům v podobě překrásných ilustrací Emilie Dziubak ukáže proměnlivost čtyř ročních období.
Věřím, že vás bude bavit očima hledat jednotlivá zvířata, stromy, keře, jámy, plody, situace i lidi, jak se různě chovají na jednotlivých stránkách.
Kniha je opravdu překrásná!
Na jejím začátku najdete také jména a popis jednotlivých zvířat.
Jaký měsíc je váš nejoblíbenější…

Jana Svobodová

Mise: Zachraň planetu: Pomoz chránit životní prostředí

Knihu provází mimozemšťan Qui-Do, který se rozhodne zachránit planetu Zemi.
Kniha je o ekologii, o tom že bychom neměli škodit životnímu prostředí, a o tom co můžeme dělat proto, aby se planeta uzdravila. Je rozdělena do částí: vzduch, voda, půda, prales a recyklace. Spolu s Qui-Dem se můžete pustit do uzdravování planety a napravování chyb, které se již staly a lidé je zemi způsobili.
Kniha má odkrývací okénka, pod kterými je vždy napsaná a nakreslená ekologická náprava.
Víte, jak můžete zemi pomoci i vy…

Jana Svobodová

Pady

Tato dětská knížka je neuvěřitelně půvabná. Její překrásné ilustrace by slušely každému dětskému pokojíčku. Pady je lední medvěd. Přinesla ho ledová kra, na které připlul do neznámého kraje. Místní zvířata se velkého bílého tvora bojí, protože ho neznají. Medvěd se zabydlí ve staré zarostlé jeskyni na kopci. Okolní zvířata před ním vyděšeně utíkají. Lední medvěd se chová podivně a sbírá květiny, rostliny, větve, trávy, listy a s tím vším podniká skoky z vysokých skal. Podle spadaného listí, které sbírá, mu začnou říkat Pady.
Proč se tak zvláštně chová budou muset zjistit jak zvířata, tak i vy…

Jana Svobodová

Anna – Jaký bude rok 2082?

Anna je dívka, která se zajímá o ekologii a životní prostředí. Za svým zájmem jde s obrovskou vervou a je občas až nesnesitelná. Má chlapce, který je jí oddán a má stejné zájmy jako ona. Anna svůj život prožívá rozpolceně, protože má velmi živé sny, ve kterých se ocitá v budoucnosti v roce 2082 a vidí důsledky špatného chování lidstva k planetě.
Kniha je velmi zajímavá a bylo by fajn, aby si ji přečetlo co nejvíce zdatných čtenářů. Spisovatel a filosof Jostein Gaarder v ní chtěl vyburcovat k neklidu a k tomu, aby se problém globálního oteplování začal opravdu důsledně řešit.
Také bych byla ráda, kdyby se tak stalo…

Jana Svobodová

Astrid Lindgrenová

Kniha vás seznámí s nejlepší spisovatelkou dětské literatury Astrid Lindgrenovou. Dozvíte se v ní, jak malá Astrid milovala přírodu, hraní se svými třemi sourozenci, jaká byla jako studentka, zaměstnankyně novin, redaktorka, spisovatelka i jako milující matka a poté i babička.
Astrid moc ráda snila, nelákalo ji vyrůst a být dospělá, ráda lezla na stromy, a to i jako stařenka, bojovala za práva dětí na láskyplnou výchovu i za práva zvířat na plnohodnotný život. Astrid vyrůstala v harmonické, milující rodině, a to jistě formovalo. Dlouho odmítala, že se stane spisovatelkou, ale když k tomu došlo, nemohla již s psaním knih přestat.
A nejraději psala v posteli.
Knihu podle fantazie i podle dochovaných fotografií velmi poeticky ilustrovala norská malířka Lisa Aisato.
Moc bych si přála spolu s Astrid vylézt na strom…

Ukázka z knihy:
„Jak by měla vypadat dobrá knížka pro děti?
Když to chcete vědět, po dlouhém dumání vám můžu říct jenom: Musí být prostě dobrá.“

„Kdo je hodně silný, musí být také hodně hodný.“

Jana Svobodová

Proč má zebra pruhy?

Víte, proč se hyeny smějí? Proč jsou zebry pruhované? Proč velryby vytryskují vodu? Proč mají nosorožci na nose roh? Proč mají velbloudi hrby? Proč krokodýli pláčou? Proč mají žirafy dlouhý krk? A proč mají klokani kapsu?
Jsem si jistá, že vás tyto otázky zaujaly a že máte chuť si přečíst knihu, která vám na ně dá odpovědi.
Věřím také, že si s dětmi pak vesele popovídáte a nasmějete se, když budete nejprve odpovědi sami hledat, než si ty správné přečtete v knize.
Kniha od slovinské autorky Lily Prap je hezky ilustrovaná, vtipná a zároveň naučná.
Tak co, proč má zebra pruhy…

Jana Svobodová

Jak zvířata spí

Věděli jste, že velbloud, když spí na poušti, tak se písku dotýká jen koleny a lokty, na nichž má zrohovatělou kůži, která ho chrání před popálením. Pod břichem si nechává provívat větřík. Do rána mu studená pouštní noc vychladí zásobu tuku, kterou si nosí v hrbu: jako by měl na zádech kru, která ho bude chladit, až se poušť rozpálí… To je ukázka z poutavé a naučné  knihy o zvířatech, kterou napsal Jiří Dvořák.
Kniha je krásně ilustrovaná od Marie Štumpové.
Pokud máte rádi zvířata a navíc se o nich rádi dozvíte něco zajímavého, tak je tato kniha vhodná právě pro vás…

Jana Svobodová

Anna ze Zeleného domu

Anna je zvláštní dívka. Je velice hubená a má zrzavé vlasy. Je extrémně upovídaná a má tu největší fantazii skoro ze všech dětských knižních hrdinek.
Svojí povahou si okamžitě získá každého čtenáře.
Anna nešťastným řízením osudu skončí v sirotčinci, odkud se dostane na farmu dvou stárnoucích osamělých sourozenců Marie a Matěje. Ti žijí v Zeleném domě obklopeni překrásnou přírodou.
Anna si místo i pěstouny od první chvíle hluboce zamiluje. Přírodu, která ji obklopuje s pečlivostí sobě vlastní křtí krásnými jmény, přítelkyni, kterou získá miluje láskou nejvěrnější, pěstounům je oddaná celým srdcem, studiu věnuje maximální úsilí. Ale i maléry, které Anna přitahuje jsou nemalé.
Kdo by si Annu ze Zeleného domu nezamiloval…

Jana Svobodová

Hravouka

Hravouka je krásná kniha pro všechny děti. Děti jsou zvídavé, a stejně taková je i malá myška, se kterou se v knize seznámí. Myšku všechno kolem ní zajímá. Proto se rozhodne, že vše co pozná, co se naučí, a co prozkoumá, zaznamená ve své vlastní encyklopedii.
Nejprve pozná přírodu kolem své nory. Udělá si také herbář, aby nezapomněla, jak se jmenují rostliny, co kolem ní rostou. Pochopí i co to je potravní řetězec. Dál se vydá prozkoumat les, pak i rybník, a nakonec zahradu.
Tuto knihu bych přála nadělit všem maličkým dětem, aby ji jejich maminky nebo tatínci četli a ukazovali. Je tak krásná, tak objevná a přitom vše co je v ní máme skoro na dotek…

Jana Svobodová

Ztracený deník profesora z Essexu

Tak toto je absolutně nejlepší dětská kniha co na tento web vkládám, proto to nadnesené hodnocení. Je skvělá nejenom literárním obsahem, ale i ilustracemi.
Vypráví příběh přírodovědce, který se svou ženou ztroskotá na neznámém ostrově. K jeho velkému úžasu a navzdory Darwinovu bádání na ostrově objeví opačný evoluční princip, a to konvergenci, neboli postupné „připodobňování“ nepříbuzných druhů. Všechna nově objevená zvířata přírodovědec pojmenovává. Třeba Čapík temnotický je chlupaté zvíře, které je velmi plaché, avšak neutíká, jen při vyrušení zavře oči a tváří se, že tam není. Největším miláčkem dětí se jistě stane Libonek bystrý, moudré, půvabné zvířátko.
Profesor se odvážně rozhodně všechna zvířata ochránit před moderní zvědavou civilizací a vy si pouze v tomto malém deníku o nich můžete přečíst.
Pojďte na to…

Jana Svobodová