Moje první encyklopedie Larousse

Tuhle knížku jsem věnovala své dceři, když jí bylo šest let. Má kategorie rozdělené do částí tělo, město, dopravní prostředky, příroda, čas, zvířata, rostliny, naše planeta a vesmír. Děti v ní najdou srozumitelně vysvětlené encyklopedické pojmy, které je zajímají. Tato francouzská kniha je hezky ilustrovaná a schémata vysvětlující jednotlivé pojmy jsou lákavě zpodobněny. Mám podobné knihy stále moc ráda a Larousse jich vydal ještě mnohem víc. Jaký pojem vás zajímá? Já se teď začetla do rubriky Sláva umělců! A ta moje tehdy šestiletá dcera je dnes sedmnáctiletá a umění studuje. Tak sláva uměleckým duším…

Jana Svobodová

Černobílé pohádky

Část výtěžku z prodeje této knihy putoval na podporu Společnosti pro ranou péči, která poskytuje podporu rodinám s (nejen zrakově) postiženými dětmi. Skvělá myšlenka a výtečné pohádky. Knihu jednotlivě napsalo osmnáct nejoblíbenějších českých autorů knih pro malé čtenáře. Každý napsal jednu pohádku, a to bez nároku na honorář.
Mně se nejvíc líbila pohádka od Zdenka Svěráka o kohoutkovi, který neuměl kokrhat. Pobavil mě příběh hodných dětí, které se skamarádí s krtkem do Zuzany Pospíšilové. Martina Drijverová vyprávěla pohádku o Michalovi, který nemá rád brambory. Alena Mornštajnová připravila roztomilé překvapení křehkým vílám. Ptáčka v kloboučku slečny Sličné vymyslela Daniela Krolupperová. Ivana Peroutková připravila pohádkové krokodýlí klání o princeznu. Petra Soukupová potěšila malého Péťu nečekaným dárkem. Vtipálek Dominik Landsman se přiznal, že má doma škodivé i hodné skřítky. Ivona Březinová vypráví příběh z hor o Fridolínovi. Pohádka o Terezce, která má oči jen pro Vaška je od Jarmily Dědkové. Poslední pohádka inspirovaná smutnou písní Krala Kryla Nevidomá dívka je od Šárky Kadlečíkové. Ačkoli jsem nezmínila všechny autory, všem se jim jejich pohádky moc povedly.
Zavřete oči a poslouchejte jak vám pohádky někdo přečte…

Jana Svobodová