To je San Francisco

San Francisko vzniklo z vesničky Yerba Buena, kterou založili španělští kolonisté, kteří přišli z Mexika. Město je nazýváno Paříží západu. Jeho obyvatelé říkají, že město stojí na 42 kopcích. Po nich jezdí speciální lanovky, přičemž ta první vyjela v roce 1873. Z vrcholů města je úchvatný výhled na nebe, hory, mosty, lodě a záliv. Vyhlášené jsou rybí restaurace. Přes sanfranciský záliv se klenou dva velkolepé mosty San Francisco-Oaklad Bay Bridge a Golden Gate Bridge. Typická je letní mlha, která do sebe mosty halí a valí se od Tichého oceánu. K návštěvě vybízí pevnost Fort Point, módní čtvrť Presidio Terrase, Zlatá brána neboli ústí zálivu, restaurace Cliff House s vyhlídkou na Tulení skály – Seal Rocks, hlavní sanfranciské náměstí Union Square, radnice, finanční centrum v Montgomery Street či Čínská čtvrť. Místním prý kazí panoráma spletitá síť dálnic, ale obyvatelé zase rádi jezdí autem úplně všude. Do kina, na nákupy a třeba i pro květiny. Známá je také bývalá federální věznice Alcatraz, které se říkalo Skála. San Francisko si vybavuji hlavně z filmů, jak tam lidé jezdí z kopce do kopce a z písně od Scotta McKenzieho San Francisco…

Jana Svobodová

To je Irsko

Další průvodce Miroslava Šaška je tentokrát celý úplně zelený. Irsko je totiž zelená země. Má rozlohu 84 412 Kilometrů čtverečních a ostrov je rozdělen na dvaatřicet hrabství. V Irsku prý žije míň lidí než krav. Vzhledem k tomu, že moje přezdívka je Greeňa a naprosto nekriticky miluji vše zelené, ráda bych se do Irska podívala. Příroda tam musí být úžasná. Patronem země je svatý Patrik. Pro Irsko je typický znak trojlístku, harfy, černé pivo, whiskey, skřítci, lodě, irská káva. Za návštěvu stojí město Dublin, svaté místo Clonmacnoise, hrad Rock of Cashel, zámek Lismore, pevnost Blarney Castle, obrův chodník Giant´s Causeway, který mě obzvlášť láká jednou vidět, zřícenina Dunluce Castle, jezero Lough Leane, park Killarney, irské pobřeží, útesy, traviny, kopce a hory. Jednou si sen podívat se do této zelené země jistě splním…

Jana Svobodová

To je Izrael

Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Izraeli.
Je to Země zaslíbená a taky slibná, je to země biblická. Šalom znamená mír nebo pozdrav. Tak tedy Šalom Jizre´elské údolí, Nazarete, pohoří Gilboa, Galileji, doly krále Šalamouna, zemi kibuců, Jeruzalémě, Tel Avivu-Jaffě, Haifskému zálivu, Olivové hoře, hoře Sion, řece Jordánu, Mrtvému moři, Sodomě, Rudému moři, Eljatu, Beerševě a Negevské poušti.
V Izraeli žijí lidé ze stovek zemí – víc než pět milionů Židů a téměř milion a půl muslimů, křesťanů a drúzů.
Šalome země narození Ježíše Krista…

Jana Svobodová

To je Řecko

Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Řecku.
Řecko je kolébkou západní civilizace. Má rozlohu 132 tisíc kilometrů čtverečních. Je to země hor, pobřeží a ostrovů.  Celá země je plná historie, město Athény s Phathenónem, Akropolí a všemi bohy nás vtáhne svou krásou a tajemnými příběhy z dob dávnou minulých. Za návštěvu stojí Dionýsovo divadlo, Agora, Héfaistův chrám, chrám Dia Olympského, náměstí Syntagma, Korintský kanál, Apollónův chrám, Mykény, Epidauros, Nafplio, Olympie, Delfy, Meteora, Hydra, Mykonos, Déla i Sounio. Řecko je země výborného jídla a pití a bájí a pověstí.
Pojďte tuto žhavou zemi s 1425 ostrovy navštívit na stránkách knihy plné krásných ilustrací, a pak už zbývá jen vydat se na cestu a zjistit jak tato krásná země voní…

Jana Svobodová

To jsou Benátky

Další kniha ze skvělé série průvodců velkých měst je tentokrát o Benátkách.
Benátky postavili mezi šestým a devátým stoletím lidé, kteří sem z pevniny uprchli před barbary. Město je vybudované na dřevěných kmenech, pilířích. Auta se parkují mimo staré centrum. V něm se pohybuje hlavně na lodích. Benátky stojí na 117 ostrůvcích zpevněných miliony pilířů. Přes 177 kanálů se klenou čtyři stovky mostů. Pro Benátky je typické: sklo, krajka, dary moře a číslování domů. Každé venkovní dveře tam vlastní svoje číslo. Gondola je typická benátská loď, kterou řídí gondoliér v pruhovaném triku a klobouku s červenou pentlí. Prohlídnout si Benátky je nejkrásnější právě z lodi. Krásné je pozorovat Velký kanál v noci. Canal Grande je čtyřkilometrová hlavní třída, která je lemována více než stovkou mramorových paláců nejrůznějších stylů a stáří: Palazzo Dario, Palazzo Grassi, Ca´Rezzonico, Palazzo Verdramin-Calergi či Ca´d´Oro – „Zlatý dům“ je nejkrásnější. Nejznámější most přes Canal Grande je Rialto. Nejstarší kostelík je San Giacomo. Náměstí Svatého Marka – Piazza san Marco je jedním z nejkrásnějších na světě. Chrám byl postaven v byzantském stylu a zdobí ho 3900 čtverečních metrů mozaiky. Zvonice je vysoká 99 metrů. K typickým suvenýrům z Benátek patří vyfotografovat se na náměstí v obležení holubů. Nezapomeňte se podívat na Dóžecí palác, most Vzdechů, San Giorgio Maggiore, Baziliku Santa Maria della Salute, Akademii krásných umění – Accademia di Belle Arti, kostel Frari i kostel Santi Giovanni e Paolo.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Benátky…

Jana Svobodová

To je Hongkong

Další kniha ze skvělé série o městech je o Hongkongu.
Hongkong leží v Jihočínském moři na jižním pobřeží kontinentální Číny. Má rozlohu 1100 kilometrů čtverečních a téměř 150 let byl britskou kolonií. Největší část, poloostrov Kowloon a uzemí, kterým se říká New Territories, je na pevnině, zbytek tvoří 236 ostrovů. Naproti přes úžinu je srdce celé oblasti – ostrov Hongkong. Ten má rozlohu 80 kilometrů čtverečních a leží na něm hlavní město Victoria. Pokud si chcete Hongkong prohlédnout během osmi minut, projeďte se lanovkou Peak Tram na vrch Victoria Peak.
Do Hongkongu přijíždějí tisíce turistů. Nejmodernější technika se tam mísí s dávnými čínskými tradicemi. Místní tradiční surovinou a rostlinou zároveň je bambus. Hedvábí, brokát a sušené ryby, oblíbená cukrovinka – cukrová třtina – to vše láká turisty. V Hongkongu všichni někam spěchají. Každý rok se v něm narodí 57 tisíc dětí a žije v něm sedm a čtvrt milionu lidí. Tisíce obyvatel žije na lodích. Místní kuchyně je známá po celém světě. Delikatesou je pekingská kachna. Čínu ovlivnila tři velká náboženství: buddhismus, konfucianismus a taoismus. Jedním z nejstarších čínských umění je krasopis. Čínské písmo je obrázkové. Každé slovo má vlastní znak nebo kombinaci znaků. Jsou jich tisíce. Pro ty, kdo rádi nakupují, je Hongkong ostrovem splněných přání.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Hongkong…

Jana Svobodová

To je Austrálie

Další kniha ze skvělé série průvodců velkých měst, je tentokrát o celé zemi a jmenuje se To je Austrálie.
Austrálie je největší ostrov nebo nejmenší světadíl; kontinent, který vznikl první, ale byl objeven poslední.
Sydney je největší, nejstarší a nejbarevnější město Austrálie. Je to hlavní město státu Nový Jižní Wales. V Sydney stojí za vidění most Harbour Bridge, na náměstí Australia Square kulatá věž, Dům opery, který připomíná plachetnici a ve čtvrti Paddington domy s krásnými balkony. V Austrálii nás jistě zaujmou zvláštní druhy zvířat. Klokani, největší australský pták Emu, tučňáci, pisilu, labuť černá, kukabura, vombat, ježura, lyrochvost, ptakopysk nebo koala.
Hlavní město Austrálie je Canberra.
Victoria je nejmenší pevninský stát Austrálie. Hlavním městem je Melbourne. Zajímavé je venkovní hlediště Myer Music Bowl a Královská botanická zahrada, která patří k nejkrásnějším a také k největším zahradám na světě.
Tasmánie zaujme tasmánským čertem. Hobart, hlavní město Tasmánie má jeden z nejhlubších přístavů na světě.
V Queeslandu najdete korálové útesy, tropické deštné pralesy, hory a vůbec nejrozmanitější krajinu. Brisbane je hlavní město Queenslandu.
Hlavní město Severního teritoria je Darwin.
Alice Springs, má hlavní město stejného názvu. V krajině rostou blahovičníky – kterým tu říkají gumovníky.
Hlavní město Jižní Austrálie je Adelaide. Eukalyptus zvaný karri je nejvyšší strom rostoucí v Austrálii.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Austrálii…

Jana Svobodová

To je New York

Další kniha ze skvělé série o velkých městech se jmenuje To je New York. Děti se v ní seznámí s významným městem Ameriky.
New York je největší město na severní polokouli. Nachází se v něm mnoho vysokých budov, jako je například Empire State Bulding, která je vysoká 381 metrů. Times Square je třída, kde můžete zůstat stát v největší dopravní zácpě světa. 🙂
Socha Svobody shlíží v New Yorku na přístav, kde u ústí řeky Hudsonu u břehů Manhattanu přistávají lodě z celého světa.
New York se skládá z pěti okresů – Manhattanu, Brooklynu, Queensu, Bronxu a Richmondu (Staten Islandu). Na ostrov Staten Island se můžete dopravit přívozem. Můžete navštívit Americké přírodovědné muzeum, největší obchod na světě Macys, radnici čili City Hall, Greenwich Village s úzkými uličkami, Wall Street, pláž Coney Island, stadion Yankee, kostel svaté Trojice, Organizaci spojených národů a uličky, kde se mluví německy, španělsky, jidiš, česky, slovensky, maďarsky, italsky, rusky – a dokonce i anglicky! Ve městě je 6000 křesťanských kostelů, 600 synagog, 175 mešit, 50 buddhistických a 50 hinduistických chrámů, více než 450 galerií a přes sto muzeí, asi 67 tisíc výtahů a 110 tisíc hydrantů.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již New York…

Jana Svobodová

To je Mnichov

Další kniha ze skvělé série o hlavních městech se jmenuje To je Mnichov. Děti se v ní seznámí s hlavním městem Bavorska, které se nachází v Německu.
Mnichovem protéká řeka Isar. Město je proslulé pivem i uměním, párky i slavnostmi a klidným soužitím Mnichovanů s fénem – zvláštním větrem. Památky, které stojí za to si prohlédnout jsou chrám panny Marie – Frauenkirche, kostel svatého Petra – Sankt-Peterskirche, Novou radnici, starou radnici, kostel svatého Ducha, kostel svatého Kajetána – Theatinerkirche i hradby se třemi bránami: Isarskou, Sendlingerskou a Karlovou. Karlovu náměstí každý říká Stachus. Velké budovy patří Mnichovské univerzitě, Akademii výtvarných umění a Staré pinakotéce, která je jednou z největších galerií na světě. Dům umění se jmenuje Das Haus der Kunst. Krásný je zámek Nymphenburg. Anděl míru stojí na sloupu od roku 1899. Jedna z hlavních tříd Mnichova se jmenuje Maximilianstrasse, na jejím konci stojí Maximilianeum, v němž sídlí bavorský parlament. Náměstí Königsplatz dal založit král Ludvík I. Největší mnichovskou sochou je Bavaria – patronka bavorského státu.
Pokud jste potkali i někoho oblečeného v tradičním bavorském kroji, máte již prohlídku města za sebou.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Mnichov…

Jana Svobodová

To je Řím

Třetí kniha ze skvělé série o krásných hlavních městech světa se jmenuje To je Řím. Děti se v ní seznámí s krásou tohoto hlavního města Itálie.
Kdysi dávno našla vlčice malé opuštěné chlapce, Romula a Rema. Vlčice se jich ujala a vychovala je, a když Romulus dospěl, založil vesnici. Ta rostla a rostla, až se z ní stalo velké město, které se rozkládá na sedmi pahorcích. To město je Řím. Centrum starověkého Říma bylo Forum Romanum a rozkládalo se na úpatí Palatinu. Centrem současného města je Piazza Venezia – Benátské náměstí. Kapitol je jedním ze sedmi pahorků. Panteon a Trajánův sloup jsou dvě památky z dob antického Říma. Koloseum bylo vystavěno za osm let a dovnitř se vešlo 50 tisíc lidí, kteří mohli usednout a sledovat zápasy gladiátorů. Na Piazza Bocca Verità v kostele Santa Maria in Cosmedin, najdete Ústa pravdy, no nichž můžete vložit ruku: pokud zalžete, ukousnou vám ji! Městem protéká řeka Tibera. Nejstarším mostem v Římě je Fabriciův most. Typickým znakem antických sloupů je Akantový list. Paznehtník, jak se rostlina česky jmenuje, roste všude v Itálii. Ve Vatikánu uvidíte Baziliku svatého Petra. Ve městě se nachází mnoho bazilik, kostelů a paláců. Krásné je náměstí Piazza di Spagna, které vede ke kostelu Trinità dei Monti. Villa Medici je sídlem Francouzské akademie. Největším parkem jsou zahrady Villa Borghese. Jezdit se dá tramvajemi, autobusy, trolejbusy, metrem nebo taxíky, ale nejklasičtější je jezdit motocykly. Než Řím opustíte, vhoďte přes rameno, za sebe minci do římské fontány di Trevi a určitě se do Říma ještě vrátíte.
Knihu napsal i ilustroval Miroslav Šašek.
Znáte již Řím…

Jana Svobodová