Annie & berlepsové

Annie je třináct let a letí za maminkou až do dalekého Singapuru. Ta tam dlouhodobě pracuje jako vědecká pracovnice. Dívka se do Malajsie moc těší. Má ráda dobrodružství a hlavně svoji maminku. Jenže spolu nebudou sami, jak si dívka představuje. V příběhu se objeví přítel Karel, tajemní psi berlepsové a nakonec i tatínek, který trvale žije v Nepálu.
Příběh je moc hezky vymyšlený. Není v něm nouze na lokální malajské i tibetské zajímavosti a jistě čtenáře zaujme stejně jako mě.
Při čtení knihy jsem si přála mít v ruce buddhistické dordže stejně jako Annie…

Jana Svobodová

Fánek hvězdoplavec

Fánek hvězdoplavec získal v roce 2023 cenu Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.
Chlapec má jako malý jednu knihu, je krásná, veliká a v obrázcích přes celou stránku má zlatou barvu. Je v ní například příběh o potopě, který ho fascinuje. V knize si s tatínkem moc rád listuje. Představuje si, jaké by to bylo, plout lodí až tam, kde se láme obzor. Fánek žije s maminkou a prarodiči, a jednoho dne je musí tatínek opustit, a vydat se za lepším výdělkem do cizí země. Rodině nastává smutný čas. Kniha je obecně velmi smutná, doporučovala bych ji číst i s rodiči a o příběhu si povídat.
Je o lásce, rodině, smutku, odloučení, odpuštění i o přátelství.
Pluj lodičko mořem, ať se v tobě na záda položený Fánek může dívat až do hlubokého nebe…

Jana Svobodová

Komiksová Kytice

Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena v netradičním podání. Čtenáři v ní najdou unikátně zpracované balady v podobě komiksů. Každou báseň ilustroval jiný autor. Můžeme se tedy seznámit s prací dvanácti ilustrátorů. Tato klasická literatura může být, díky tomuto jedinečnému počinu, mládeží nahlížena nově, pro ně z velmi zajímavé perspektivy. Balady jsou převyprávěny a zkráceny do komiksové řeči. Následně je najdeme i v klasickém znění. Kniha je vizuálně velmi jedinečná. Doporučuji do ní nahlédnout a nechat se strhnout textem i obrazem.
Mým favoritem, který mi již v mládí nezapomenutelně, verš po verši, vlezl do hlavy, je Svatební košile. Jaká je vaše nejoblíbenější báseň?

Jana Svobodová

Bába Bedla

Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?

Jana Svobodová

Kuba nechce číst

Kuba jde do první třídy a moc se bojí. Tuší, že očekávání rodičů a učitelů bude příliš velké, na to aby zvládl tolik nových věcí. Děsí ho, že se nenaučí číst a ani počítat. Rodiče ho uklidňují, paní učitelka je také moc vlídná. Přesto bude muset pracovat víc, než je ochotný.
Vzpomínám si svoji milou paní učitelku z první třídy a na ten skvělý pocit, když jsem sama dokázala číst…

Jana Svobodová

Jak to vidí Tomáš

Záměrem edice Neuropříběhů je podpořit citlivý přístup k dětem, které se nějak vymykají zažitým standardům. Hrdinou knihy je Miki, který nedokáže chvíli sedět v klidu. Okolí to rozčiluje a obtěžuje. Miki nemá kamarády a nerozumí tomu, proč ho moc nikdo nemá rád. Poradce Tomáš nám v příběhu vše vysvětlí.
Správně tušíte, že Miki má ADHD, neboli poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Kniha ukazuje, jak s podobnými dětmi pracovat a je určena již dětem od 4. let.
Jistě vás hned napadne pár jmen dětí, kteří jsou Mikimu podobné…

Jana Svobodová

Krabička

Knížka je určena pro nejmenší, nejmladší čtenáře. Na celostránkových ilustracích se hned zkraje objeví tajuplná krabice. Má otvory na dýchání, něco se v ní pohybuje, dýchá a lehce vykukuje otvory ven. V lese žijí přátelská zvířátka, které by moc zajímalo, kdo v krabici přebývá. Zkusí udělat mnoho hezkých gest a činů, aby to zjistila.
Kniha je návodem, jak pěstovat přátelství.
Můžu tě, Markétko pozvat na kávu?

Jana Svobodová

Jsem Vincent a nebojím se

Vincent je křehký a vnímavý hoch. Miluje svoje rodiče a nechce je trápit. Jeho citlivost zachází až tak daleko, že jim tají i to, jak ho drsně všichni kolem šikanují. Jeho každodenní život je plný strachu. Vincent má zálibu ve studiu a čtení knih o přežívání v divoké přírodě. Toto téma se stane jeho osudným na cestě za osvobozením se.
Kniha se mi moc líbila, nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout. Vincente držím ti palce…

Jana Svobodová

Jasmína lovkyně záhad, Tajemná kniha

Jasmína je velice urputná dívka. Jakmile začne řešit nějakou záhadu, přestává vnímat lidi kolem sebe, a začíná být sobecká. Jenže si nemůže pomoct. V druhém komiksovém příběhu ji zaujme stará paní, která každý týden ve stejný čas jezdí autobusem do městské knihovny a stále si už mnoho let půjčuje tutéž knihu. Tváří se smutně a knihu pevně svírá v náručí. Tomu musí Jasmína přijít na kloub. A bude trochu zneužívat svých přátel a prohloubí i nedůvěru mezi ní a její maminkou. Ale možná to pak zase napraví a každopádně přijde záhadě na kloub.
Jako knihovnici mě bavila zápletka v knihovně…

Jana Svobodová

Borůvkové léto s Terezou

Kniha o dospívání, prvních láskách a snech od Petry Braunové je prvním dílem série. Vypráví o teenagerech. Hlavních postav je několik a příběhy se postupně prolínají. Dívky rády čtou o prvních láskách a Braunová o nich píše skvěle. Tereza je zajímavá dívka, která sní o kariéře herečky. Michal je pohledný mladý muž, který řeší neopětovanou lásku. A do města přijíždějí filmaři a chystá se velký konkurz na hlavní role.
Musím si také pořídit červenou šňůrku na zapěstí. Pokud nevíte proč, tak si přečtěte nejenom tuto knihu, ale i tu pro začínající čtenáře Johana s hlavou v oblacích.

Jana Svobodová