Mokrozem – Suchozem: dva velké příběhy z jednoho světa

Oboustranná knížka spojuje dva příběhy dětí. Na jedné straně žije chlapec Lamar se slepičkou Dolores. V jeho části země stále prší, je vlhko k uzoufání. Počasí je tam nehostinné, až je to k nežití. V jiné části země žije dívka Neneh s fenkem Farúkem. V jejich části země je takové sucho, že je to uzoufání. Počasí je tam nehostinné, až je to k nežití. Obě děti se vypraví na cestu, na které se jednoho hezkého dne potkají.
Kniha čtenáře možná inspiruje a donutí k zamyšlení o klimatu země. Ilustrace vytvořili dva ilustrátoři a kniha přesto působí jednotně a dává dohromady krásný a čtivý celek. Zamýšleli jste se v posledních letech o ekologii, počasí a podmínkách k životu?

Jana Svobodová

Draci se nedělí!

Nicola Kinnear krásně maluje a vymýšlí pro děti hezké pohádkové příběhy. Tento je o dračici Rubínce. Ta žije osaměle na vrcholu hory a hlídá obrovský poklad. Řídí se, a to úplně oddaně, knihou předpisů, která se jmenuje Kniha dračích pravidel. Pravidla jsou: draci musí být děsiví, musí hodně krást poklady a nesmí se o ně s nikým dělit! Dračice všechny nařízení dodržuje velice svědomitě, až do té doby, než náhodou knihu ztratí. A protože je Jasmínka dost zapomnětlivá, tak si ty pravidla vůbec nepamatuje. Naštěstí jsou v okolí tři bytosti, a to husa, Pegas a Žabí princ. Ti knihu najdou a naloží s ní po svém.
Kniha je vlídná, má poučení, je krásně barevná, akorát tak dlouhá. Myslím, že se dětem bude hodně líbit…

Jana Svobodová

Já nejsem tvoje maminka

Na stromě v lese žije poklidným životem veverka Otto. Jednoho rána objeví přede dveřmi podivnou kouli. Je v ní malé, bílé, chlupaté stvoření, které veverčákovi paradoxně říká mami. Otto se podivného tvora ujme. Stále víc k sobě přináleží, ale veverčák nevzdává ani hledání opravdové maminky Pípálka, jak rychle rostoucímu chlupáčovi začne říkat.
Příběh je poněkud zvláštní tím, že nemá rozuzlení vlastně dvou hlavních témat, ale má jiné poslání, a to jistě čtenáři najdou a pochopí. Není důležité, kdo je čí, důležitá je láska…

Jana Svobodová

Moje první encyklopedie Larousse

Tuhle knížku jsem věnovala své dceři, když jí bylo šest let. Má kategorie rozdělené do částí tělo, město, dopravní prostředky, příroda, čas, zvířata, rostliny, naše planeta a vesmír. Děti v ní najdou srozumitelně vysvětlené encyklopedické pojmy, které je zajímají. Tato francouzská kniha je hezky ilustrovaná a schémata vysvětlující jednotlivé pojmy jsou lákavě zpodobněny. Mám podobné knihy stále moc ráda a Larousse jich vydal ještě mnohem víc. Jaký pojem vás zajímá? Já se teď začetla do rubriky Sláva umělců! A ta moje tehdy šestiletá dcera je dnes sedmnáctiletá a umění studuje. Tak sláva uměleckým duším…

Jana Svobodová

Medvěd a šeptání větru

Medvěd žil spokojený život v domečku. Nic mu nechybělo. Měl přátele, všeho dostatek. A přeci ho něco pudilo, to všechno opustit, a svůj život změnit. Sbalil si proto věci na cestu, a vše známé opustil. Netušil, kam jde, a co se mu na cestě přihodí. Často se cítil osamělý. Jindy volný a šťastný. Co ho na cestě potká, a zda byly jeho pocity správné, zda svého rozhodnutí nelitoval, si společně s dětmi přečtěte v tomto krásně ilustrovaném příběhu.
Kdo by občas neměl chuť vydat se na cestu…

Jana Svobodová

Tonička už všude byla

Básničky jako komiks. To by se malým dětem mohlo líbit. Obzvlášť, když je rýmy co teprve přijdou, budou samy napadat.
Cestovat s kamarády je prima. Ve vzduchu i po kolejích, po horách, v jeskyních, v lese, ve městě, na loukách i v moři. A proč s nimi vlastně Tonička nechtěla jet?
A co vy raději se na cesty vydáváte, nebo dáváte přednost domácímu klidu?

Jana Svobodová

Pan Baf

Anglický autor knihy Joyce Dunbar a původem český ilustrátor Petr Horáček stvořili půvabnou dětskou knížku. Je o kočičí povaze. Kdo má doma kočku bude vědět své…
Když Anička kocoura jako malé černé koťátko dostala, rovnou na ni škodolibě vybafnul. Nabízelo se, proto ho pojmenovat pan Baf. Jeho záliba ve strašení a plašení všeho živého byla nekonečná. Miloval léto, podzim i zimu, ale nejvíc roztančené jaro. Ale život je spravedlivý a i kočky stárnou. Jestlipak kocoura ještě něco překvapí…

Jana Svobodová

3. dobrodružství pavouka Čendy

Ve třetí knize Pavla Čecha o pavoučkovi se dostaneme opět do lesa. Čenda se dostane k pýchavce, ve které sedí zvláštní usmívající se tvor Víl. Čenda se mu svěří, že touží zachránit pavoučici Janu. Víl si zapálí kouzelnou dýmku a objeví se obrazy, vidiny. Z nich se dozví, kde Janu hledat. Cesta však bude opět plná nástrah. Mravenci ho budou chtít sníst ke snídani. Zato mravenčí kamarád Jarda Čendovi naopak pomůže. A jestlipak se objeví Čendy velká kamarádka kukačka, která nás již provázela první i druhou knihou… A teprve velké knižní finále, to ještě bude napínavé čtení!

Dobrodružství pavouka Čendy
2. dobrodružství pavouka Čendy

Jana Svobodová

2. dobrodružství pavouka Čendy

V první knize o dobrodružství pavouka Čendy jsme se seznámili s tím, jak ve starém domě pavouček žil a kamarádil s dřevěnou kukačkou. V další knize se spolu usadí v lese. Nejdřív se lekají všech neznámých zvuků. Čenda si zařídí útulný domov v dutině staré lípy. Každý den důsledně prozkoumává les. V borovicích se hodně líbí kukačce. Pavouček v lese prožije nejedno dobrodružství. Občas to bude pěkně napínavé a nebezpečné. No a jednou potká Čenda Janu. Je to pavoučice a nemá na zadečku křížek jako ostatní pavouci, ale hvězdičku! Mohlo by se zdát, že příběh skončí klasicky: „žili spolu až do smrti, ale tak to rozhodně nebude…“

Dobrodružství pavouka Čendy

Jana Svobodová

…a pak na mě mrkla

Komára napsala a nakreslila další půvabnou knížku pro nejmenší čtenáře. Tentokrát se máma s tátou a dětmi vydají na dovolenou k moři. Musí zabalit ohromnou hromadu věcí a přejet do jiné země. V kempu postavit stan, vybalit a může se jít k moři. Písečný břeh je možná ještě lepší než slaná voda. Lze z něj postavit hrady, tunely, jezírka, zahrabat tatínky… Ale nejkrásnější stavbou bude zlatá, obrovská pískovaná velryba.
Možná se s ní bude dát prožít i nějaké to dobrodružství.
Dětské prázdninové vzpomínky mají být skvělé, stejně jako je jich plná tato povedená knížka…

Jana Svobodová