Kouzelné pírko

Autorka a ilustrátorka knih pro děti Sandra Dieckmannn je velmi talentovaná. Její knížky vždy v knihkupectvích a knihovně vyhlížím. Příběh kouzelné pírko vypráví o medvědí rodině. Malé medvídě, které ještě nedostalo svoje jméno, hledá svoji výjimečnost. Zázračný pták Fénix mu jednoho dne vloží do tlapky kouzelné pírko, které mu pomůže pochopit kým je.
Jaké by bylo vaše jméno, které by vás mělo vystihovat?

Jana Svobodová

Aport, Fousku!

Páníček Láďa rád venčí svého psa Fouska. Hází mu aport, tedy klacíček. Pejsek je pěkný nezbeda a místo klacku přináší jiné předměty. Až jednou zadaný úkol splní a ne jen tak ledajak. Páníček bude mít z „aportu“ velikou radost. 🙂
Leporelová knížka od spisovatelky Ester Staré je napsaná formou hezkých rýmovaček. Ilustrátor Milan Starý je jako vždy doplnil úžasnými kresbami.
Fousku, aport!

Jana Svobodová

Jak být zdravý jako drak!

Naučná kniha pro nejmenší o drakovi, který má mnoho nešvarů. Nechce si čistit zuby, nechce se mýt, chce mlsat, nemýt si tlapky, neuklízet, lenošit a nechodit brzy spát. Knížka je o tom, jak malá princezna všechny tyto neduhy draka odnaučí. Děti při jejím čtení a prohlížení mohou zjistit, jak na to. Je možné, že také občas některé z těchto pro děti neoblíbených činností děláte. Nebo neděláte?

Jana Svobodová

Žluté a kulaté

Žluté a kulaté se dětem objevuje na prostěradlech a je to velice nepříjemné. Že pro děti vyšla kniha o pomočování je jistě záslužné, a proto také knihu zde na webu ctuctescteme.cz zmiňuji. Avšak kromě konstatování, že v tom děti nejsou samy, že se to děje vícero dětem, kniha nic nenabízí.
Ilustrace Ferran Orty jsou povedené. Přízrak žluté barvy najdeme na každé stránce. Myslím, že strašáka v podobě počůraného prostěradla známe všichni moc dobře. Škoda, že kniha nenabízí nějaký nápad na téma: co s tím.

Jana Svobodová

Jedééém

Mám psaní Ester Staré ráda. Tato kniha s názvem Jedééém má textů pomálu a všechny se týkají dopravních prostředků. Jedná se o krátké rýmovačky pro nejmladší čtenáře. Podstatné jsou ilustrace a odklápěcí okénka. Děti bude bavit je nadzvedávat a odhadovat, jak se po odklopení papíru význam kresby změní. Na pevných stránkách leporela najdou auto, kolo, bagr, náklaďák, traktor, motorku, jeřáb, tramvaj, vlak, raketu, letadlo, parník a ponorku. Tak jedééém číst!

Jana Svobodová

Nerozluční přátelé

V údolí pod rozložitým dubem žije králičí rodinka a nahoře v koruně stromu rodinka soví. Ve stejný čas se narodí králíček a sovička. On je vzhůru přes den, ona v noci. Oba pozorují svět a jsou jím fascinováni a nadšeni. Rodiče si všimnou, že králíček naklání hlavu úplně stejně jako sovička a sovička hopká zase úplně stejně jako králíček, ačkoli se ti dva zatím nikdy nepotkali. To se ale změní a ti dva si porozumí a stanou se z nich kamarádi. Bohužel jim v častějším potkávání se brání odlišný čas, kdy jsou vzhůru. Jak to vymyslí, aby jejich přátelství mohlo ještě více rozkvést, si přečtěte v této půvabně ilustrované knize Przemysławem Wechteroviczem. Pozorujete rádi svůj stín?

Jana Svobodová

Světozor

Opět jedna z knih, ve které není napsáno ani slovo. Knížka Dagmar Urbánkové je ilustrovaným příběhem z celého světa. Na jednotlivých kresbách nahlížíme do životů lidí. Jednou žijí v domě u moře, jindy ve městě, pak třeba na hausbótu, jindy v domě v zahradě, pak třeba v chýši, srubu v polárním krajině, barevném mexickém domě, v iglú, na statku, v mrakodrapu, stromovém domě nebo třeba v jurtě. Na příběhu je zajímavé, jak nás jeho ilustrace provází a vtahují z jednoho místa do druhého. Jestli si to neumíte představit, tak si to pojďte prohlédnout…

Jana Svobodová

Objevujeme svět, Rodina

Série knih MiniPedie je určena nejmenším dětem, které se seznamují s knihami. Tato forma leporela s tlustými stránkami je pro ně velmi atraktivní, protože má mnoho pohyblivých prvků, na kterých si děti procvičí jemnou motoriku svých prstů. Hned na obálce si třeba vyzkouší hýbat očima děťátka. Kniha seznamuje s tím kdo je tatínek, maminka, batole, syn, dcera, bratr, sestra, babička, dědeček, prababička, praděda, strýc, teta, bratranci a sestřenice. V knize je i jednoduchý rodokmenový strom.
Pojďte si pohrát s obrázky a říct si, jak se jmenují vaši příbuzní…

Jana Svobodová

Zvířat plná kniha

V knize o zvířatech autorky Nicoly Davies, přeložené Robinem Králem a ilustrované Petrem Horáčkem děti poznají mnoho zvířat. Překrásné ilustrace jsou doplněny básnickými texty. Kniha je rozdělena do částí velcí a malí, barvy a tvary, zvířecí domov, mláďata a zvířata v akci. Děti se například dozví, že savci dýchají vzduch a rodí živá mláďata. Ptáci kladou vajíčka. Obojživelníci dýchají vodu i vzduch. Pavouci mají osm nohou, korýši deset a hmyz má nohou šest. Kniha je zajímavostí ze světa zvířat plná. Někomu se nejvíc líbí plejtvák obrovský a někdo má třeba zase rád maličkého kolibříka. Já mám ráda slony, vlky, medvědy a sovy. Které zvíře namalované ilustrátorem Horáčkem se nejvíce líbí vám?

Jana Svobodová

Malý slon Pomelon

Pomelon je absurdně malý růžový slon, který je tak malý, že se vejde pod pampelišku. Je to pohádková bytost. A má problém. Tím je jeho velice dlouhý chobot, který ho stále přivádí do nesnází. Pomelon vymýšlí, jak s chobotem zacházet, aby byl jeho život jednodušší, ale popravdě se mu to moc nedaří. Přesto má v životě spoustu radostí.
Kniha je vtipně ilustrovaná Benjaminem Chaudem a příběh o třech kapitolách vymyslela francouzská autorka Ramona Bădescu.
Umíte také přijmout sami sebe i s vašimi zvláštnostmi?

Jana Svobodová