Psaníčko pro draka

Tato kniha básniček je mojí nejoblíbenější dětskou básnickou knížkou. Četla mi ji babička Elinka, četla jsem ji já sama, a to pořád dokola. Milé básničky o podzimu, plné vtipu, ale i melancholie s krásnými ilustracemi mě strašně bavily. Knížku jsem nedávno ukazovala mému druhovi, a ten mi řekl, že ji rozhodně musím dát na ctuctescteme.cz. Tak tedy, Davídku, tu je…

Husopaska

Husopasko střapatá,
nechoď bosa na blata
jako husy,
které bosy
louží capají.
Ze strniště vítr fučí,
schovej nohy do papučí?
než ti palce
zimou zmodrají.

Jana Svobodová

Kde je králíček Max?

Obrázkové leporelo spadá do kategorie taktilních, nebo-li dotykových knih.
Králíček Max je malý neposeda a děti mají na každé dvojstraně za úkol ho se zavřenýma očima pohmatem najít. A když jim to nepůjde, očka můžou otevřít a pomoci si pohledem a šedého králíčka mezi bílými, šedými a černým najít. Má krásně sametový kožíšek a dá se poznat i tak, že budete důkladně poslouchat, či číst, co králíček zrovna dělá.
Dokázali byste pohmatem najít své dítě nebo někoho vašemu srdci milého?

Jana Svobodová

Můj medvěd Flóra

V Praze padá sníh. Je zima. Chumelí se. Na chodníku leží špinavý plyšový medvěd. Nemá ucho, je potrhaný a ošuntělý. Petr se rozhodne ho zachránit. Vezme ho domů. Maminka a sestra pomůžou ho umýt. Usuší ho u kamen. Věnují mu panenkovské šatičky. Ušijí čepičku. A dají jméno Flóra. Medvěd Flóra se konečně zase usmívá a je šťastný.
Kniha je určena pro začínající čtenáře a je napsaná v podobě jednoduchých vět. Je určena jako první čtení. Autorsky ji vytvořila již v roce 1987 Daisy Mrázková. A ta je jako autorka i v dnešní době velice oblíbená. Její knížky vídám v krámcích galerií, v knihkupectvích a i v knihovně si je čtenáři stále žádají.
Já měla podobně ušmudlaného kocoura Ferdu Felixe, ale nikdy jsem ho na ulici nepohodila ani neztratila. Sedává mi stále na kanapi.

Jana Svobodová

Les

Autorská kniha Terezy Říčanové o lese je zcela poznatelná podle jejích typických ilustrací. Poetický text nás seznámí s krásou tohoto přírodního prostoru. Lesem projíždí chlapec Zbyšek s kobylkou Kráskou a psem Marcíkem. Les je složitý živoucí organismus. Zbyšek v něm prožívá krásný čas, ale jen do té chvíle, kdy bude les zcela zničen. Jaké jsou možnosti jeho obnovy, a jak přečkat čas zmaru a navrátit čas štěstí je popsáno a ilustrováno v této barevné knížce pro děti.
Co máte v lese nejraději? Já poleh se svým milým v mechu a pohled do kývajících se korun jehličnatých stromů.

Jana Svobodová

Ptáček a lev

Lev si spokojeně žije v domečku se zahradou. Jednoho dne najde zraněného ptáčka. Ujme se ho, ošetří ho, poskytne mu zázemí. Začnou spolu spokojeně žít, přečkají zimu.
Přijde jaro a ptáček začne toužit po odletu se svými ptačími druhy. Lev zůstane sám. Ačkoli předtím žil sám a bylo mu dobře, tak mu nyní je moc smutno.
Dětské knížky zásadně dopadají dobře, tak se nebojte, že by tato byla výjimkou…

Jana Svobodová

Pan Sova

Pan Sova si hezky žije sám v domečku. Moc rád sedí v teple u krbu, popíjí slzičkový čaj, povídá si s měsícem, pozoruje svět kolem sebe a občas si vše vysvětlí zcela jinak než to je. A právě to je na knize z roku 1975 půvabné.
Arnold Lobel ji napsal i nezaměnitelně ilustroval.
Kolik prvňáčku ji asi četlo, když se učili číst?

Jana Svobodová

Karlíček a vosy

Kniha má podnázev: příběh vlídného nepřátelství. To je vlastně tak netypický námět na knížku pro dětské čtenáře, že mě uchvátil.
Karlíček nemá rád vosy. Karlíček vosy nesnáší. A vosy nesnáší Karlíčka. Všichni bydlí v lese a bojují spolu. Přesto v zimě Karlíček s velkou vosou bude dobrovolně sdílet svůj osobní prostor. A přesto, že se nikdy nebudou mít rádi, budou umět vedle sebe žít.
Jak poučné! Děti znáte slovo respekt?

Jana Svobodová

Jako ty!

Bodo je obrovský a silný drak. Jednoho den se skamarádí s malou myškou. A paradoxem je, že velký a strašlivý drak by občas chtěl být malý a tichý, a naopak křehká myška by si přála být silná a strašlivá. A je zajímavé, že navzdory své jinakosti si můžou vypomoci.
Je fajn, když si umíme považovat své jedinečnosti!
Já jsem malá (nízká :-)) a přesto výrazná. A co vy?

Jana Svobodová

Vánoční kouzlo

Anglická pohádková knížka o malém půvabném knihkupectví, které se jmenuje KOUZELNÁ SLOVA a které provozuje jedna rodina. Mají chlapce Vilémka, kterému je šest let a je vysoký jako třicet sedm knih. Knihkupectví se však nachází až na konci ulice a skoro nikdo do něj nechodí nakupovat. Rodina se obává, že bude muset půvabný krámek zavřít. Je potřeba mít nějaký nápad a ideálně vánoční kouzlo na záchranu.

Jana Svobodová

Zimní tulipán

Každý rok hledám novou hezkou vánoční knížku pro děti. Zimní tulipán Daniely Krolupperové je letos tou nejhezčí. Spojením jejího krásného příběhu a půvabných ilustrací Ivony Knechtlové vznikla kniha, která potěší nejedno srdéčko.
Příběh je o holčičce Klárce, která je smutná z toho, že letos v zimě nepadá vůbec žádný sníh. Je to proto, že ve sněhovém království, kde vládne královna, nefunguje stroj na výrobu sněhu. Ten je napojený na zimní tulipán, který letos ne a ne vykvést, aby vše fungovalo jak má. V příběhu se objeví maličkatá víla Bela, která společně s Klárkou jistě vymyslí, jak zachránit bílé, zasněžené vánoce…

Jana Svobodová