Objevujeme svět, Rodina

Série knih MiniPedie je určena nejmenším dětem, které se seznamují s knihami. Tato forma leporela s tlustými stránkami je pro ně velmi atraktivní, protože má mnoho pohyblivých prvků, na kterých si děti procvičí jemnou motoriku svých prstů. Hned na obálce si třeba vyzkouší hýbat očima děťátka. Kniha seznamuje s tím kdo je tatínek, maminka, batole, syn, dcera, bratr, sestra, babička, dědeček, prababička, praděda, strýc, teta, bratranci a sestřenice. V knize je i jednoduchý rodokmenový strom.
Pojďte si pohrát s obrázky a říct si, jak se jmenují vaši příbuzní…

Jana Svobodová

Zvířat plná kniha

V knize o zvířatech autorky Nicoly Davies, přeložené Robinem Králem a ilustrované Petrem Horáčkem děti poznají mnoho zvířat. Překrásné ilustrace jsou doplněny básnickými texty. Kniha je rozdělena do částí velcí a malí, barvy a tvary, zvířecí domov, mláďata a zvířata v akci. Děti se například dozví, že savci dýchají vzduch a rodí živá mláďata. Ptáci kladou vajíčka. Obojživelníci dýchají vodu i vzduch. Pavouci mají osm nohou, korýši deset a hmyz má nohou šest. Kniha je zajímavostí ze světa zvířat plná. Někomu se nejvíc líbí plejtvák obrovský a někdo má třeba zase rád maličkého kolibříka. Já mám ráda slony, vlky, medvědy a sovy. Které zvíře namalované ilustrátorem Horáčkem se nejvíce líbí vám?

Jana Svobodová

Malý slon Pomelon

Pomelon je absurdně malý růžový slon, který je tak malý, že se vejde pod pampelišku. Je to pohádková bytost. A má problém. Tím je jeho velice dlouhý chobot, který ho stále přivádí do nesnází. Pomelon vymýšlí, jak s chobotem zacházet, aby byl jeho život jednodušší, ale popravdě se mu to moc nedaří. Přesto má v životě spoustu radostí.
Kniha je vtipně ilustrovaná Benjaminem Chaudem a příběh o třech kapitolách vymyslela francouzská autorka Ramona Bădescu.
Umíte také přijmout sami sebe i s vašimi zvláštnostmi?

Jana Svobodová

Pompon má starosti

Další kniha o roztomilé medvědí rodince nás zavede do lesa, kde táta medvěd a máma medvědice uklízí dům a chystají ho na zimní spánek. Medvídek Pompon s malým bráškou Bonbónkem se pořád rodičům pletou pod nohama, a tak dostanou za úkol si jít hrát. Je vám jistě jasné, že z toho bude pořádná lotrovina. Bonbónek se do hraní s barvou vrhne tak zhurta, že pomaluje skoro celý les včetně na tajících krách přistěhovavší se bílé zimní medvědy. Ilustrace autora jsou krásné, příběh vtipný. Snad jen ten formát knihy je příliš velký a do standardně velké knihovny se na výšku opravdu nevejde. 🙂
Jestlipak jste medvědí brášky našli na každé ilustrované dvojstraně?

Pompon se nudí

Jana Svobodová

Úsměv pro žabku

Překrásně a roztomile ilustrovaná knížka pro nejmladší čtenáře je o malé žabičce. Ta sedí na leknínovém listu na hladině jezera a je moc smutná. Nic ji nedokáže rozveselit ani potěšit. Maminka žabičky prodává na trhu, když si najednou uvědomí, že se její malé dcerce, která se nachází jinde, něco stalo. Usměje se jak nejliběji a nejláskyplněji dovede, a protože nemůže z práce odejít, tak požádá o předání úsměvu Bobra. Ten úkol rád přijme, ale cestou mu do toho takzvaně něco vleze, a tak úsměv pošle dál po Vydře. Zápletka se opakuje a čtenáři se seznámí se Strakapoudem, Lištičkou, Psem, Medvědicí a Kachnou. Takový krásný úsměv poslaný od maminky potěší každé dítko…

Jana Svobodová

Ó, Ó, Ó, vajíčko

Na začátku bylo vajíčko. Z něj se vyklubal Pepík. Sudičky mu přisoudily sílu, chrabrost, krásu, ochotu pomoci, ale i paradoxně ošklivost a schopnost se měnit po dobrých skutcích. Možná vás už napadá, v co se jednoho dne houseňák promění? Na cestě životem se nejprve zamiluje do vosy s útlým pasem, ale věřte, že to nakonec bude ještě úplně jinak.
Kniha manželského tandemu Ester Staré a Milana Starého je veršovanou pohádkou pro nejmladší čtenáře. Ke knize je Marthou Issovou namluveno a nazpíváno CD pro děti. Skvělé ilustrace hmyzí říše potěší nejenom dětská očka.
Máte rádi hmyz?

Ukázka z knihy:

A aniž by mukli,
staly se z nich
kukly.

Jana Svobodová

Nakupujeme

Výtvarník, malíř, grafik, knižní ilustrátor, scenárista a tvůrce animovaných filmů Libor Páv má jedinečný výtvarný projev, který mám od dětství ráda. K jeho akčností nahuštěným ilustracím se ráda vracím a stále nacházím nové zápletky, vtípky a nápady. Leporelová knížka pro nejmenší je o nakupování. Najdeme v ní klasickou rodinku, kde je máma, táta, kluk a holka. A také pes, kočka, želva, rybička a papoušek. Všichni se vydávají společně nakupovat. Potkáme je na trhu, v pekárně s cukrárnou, v obchodním domě, ve zverimexu, a na vánočním trhu. Každá jednotlivá ilustrace je zkrátka úžasná. Můžete si prohlížet, co kdo z postav vyvádí, kdo komu škodí, co se komu přihodilo, hledat všechny známé aktéry, vybírat co nejvtipnějšího na obrázcích najdeme.
A kde nejraději nakupujete vy? Já s někým milým, a tak aby to bylo rychle. Nejlepší je, si kupovat v létě na trhu zmrzlinu s příchutí slaný karamel… Mňam!

Jana Svobodová

Kuřátko a obilí

Půvabná knížka napsaná Františkem Hrubínem a ilustrovaná Zdeňkem Milerem je vzpomínkou na mé dětství. Nedávno jsem ji našla v knihovně ve staré a malebné chalupě na Šumavě. Příběhem provází kuřátko, které se malinko ztratí. Hledá svoji mámu kvočnu a sourozence, kuřátka. Putuje poli a seznamuje se s osazenými plodinami jako je obilí, které je vysoké, oves, který je bílý a ječmen, který má vousy. Kuřátko se ptá na maminku i pšenice, ale ta o ní nic neví. Žitné pole je už sklizené, ale přesto mu na něm vítr dobře poradí.

Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli
pípá, pípá, nožky bolí…

Jana Svobodová

Kamarád pro medvěda

Ano, medvěd je moje nejoblíbenější zvíře, autor a ilustrátor Petr Horáček je jedním z mých nejoblíbenějších ilustrátorů a přátelství je hned po lásce ta nejbáječnější záležitost na světě. Takže kniha o přátelství dvou medvědů nakreslená a napsaná právě panem Horáčkem musela moje srdce nadchnout.
Naprosto úchvatné ilustrace medvědů a přírody jsou doplněny krátkým textem. Černý medvěd je sám. Hledá kamaráda. Neví, kde ho hledat. Hnědý medvěd je sám. Hledá kamaráda. Neví, kde ho hledat. Potkají se. Začnou hledat spolu. V jednoduchosti je síla. Jistě jste tuto větu již slyšeli. A ano, je to tak prosté, geniálně jednoduché.
Jestlipak to čteš, můj největší příteli?

Jana Svobodová

Můj táta je zvíře

Tenká, krásně ilustrovaná knížka pro nejmenší děti a jejich rodiče, je o vztazích k dětem a mláďatům samců – otců. Kniha je napsaná pomocí krátkých zapamatovatelných textů, o tom, jak kteří samci pečují o svá mláďata. Jistě vás rozesměje plameňák, protože ten své mladé krmí předem natrávenou potravou. Pokud jste tedy měli pocit, že váš táta divně vaří, možná to přehodnotíte. 🙂 A jistě pobaví v knize i jediný zmíněný špatný otec, a to medvěd grizzly, který je schopný svá mláďata i takzvaně zbaštit…
Kniha se vám jistě bude líbit. Je zároveň pro nejmenší čtenáře, či posluchače naučná. Možná tatínky při jejím čtení nebudou jejich ratolesti ani tolik zlobit. Doporučuju občas dělat medvědí bruummm…

Jana Svobodová