Stínidla

Dívenka nemůže usnout, protože ví, že ta zpočátku malá postavička stojí v šeru jejího pokoje. Snad odejde?
Je to postavička s deštníkem a roste, až je jí plná postýlka, plný pokoj, až je větší než dům. Za tatínkem taky taková postava chodí. Jsou to Stínidla, bytosti smutku.
Jak se s nimi v příběhu vypořádají, čím pomůžou, a jak můžou pomoci se smutkem i vám, si přečtěte, a také prohlédněte na ilustracích autorky Maiji Hurme.
Jakou podobu mají vaše smutky?

Jana Svobodová

Dobrou noc, Planetko

Tenká komiksová knížka pro nejmenší je o holčičce, která měla plyšáčka, kterému dala neobvyklé jméno Planetka. S ním tráví celý den, ale když jde holčička spát Planetka se vydává ještě za dalšími dobrodružstvími. Kamarádí se se psem a s myškou.
Tento vlídný příběh napsal a nakreslil Ricardo Liniers Siri a inspirovala ho k němu jeho malá dcera Emma, když jí bylo dva a půl roku a svého plyšáka pojmenovala právě jménem Planetka. Je to totiž perfektní jméno…

Jana Svobodová

Klárka a létající velryba

Zrzavá holčička Klárka bydlí ve stromovém domečku v březovém háji. Často myslí na to, co je asi za sluníčkem, měsícem a hvězdami. Jednou v noci k jejímu domečku připluje létající velryba. Ta vezme Klárku na velké dobrodružství napříč vesmírem.
Krásně ilustrovaná knížka se dětem bude líbit a snový příběh Klárky pohladí po duši.
O čem děti sníte před usnutím…

Jana Svobodová

Jan Vodňanský dětem

Děti mají rády básničky a písničky, které se jim dobře pamatují, rýmují se a jsou vtipné. Toto zadání Jan Vodňanský ve své tvorbě pro děti splňoval. V této knize jsou doplněné líbivými ilustracemi Ladislavy Pechové. V knize jsou básničky o dětech, zvířatech, hodinách, o malování, o věcech každodenní potřeby, o městech, o květinách i o ročních obdobích.
Známé básničky jsou Dejte mi pastelku, Hádala se paraplata, Bylo jedno povidlo, Ukolébavka pro malého bobra či nejkrásnější báseň Kolik je na světě věcí.
Na ukázku volím tuto básničku, která mi přijde taková současná, co myslíte…

Utíkají kočkodani

Utíkají kočkodani
Že se bojí očkování
Utíká pak kočkodan
Aby nebyl očkován

Proti kašli proti rýmě
Proti těm, co nebaví mě
Utíká pan kočkodan
Aby nebyl očkován

Proti trémě proti vzteku
Proti fňukání i breku
Utíká pan kočkodan
Aby nebyl očkován

Jana Svobodová

Jsem zlodějka?

Eliška Jana Nováková se vám přiznává, že je zlodějka. Taky je to dobrá kámoška a pravá ruka paní učitelky. Jednoho dne neodolala tomu vzít z výstavky ve škole krásný zelený kámen. Když se přišlo na to, že kámen chybí, Eliška se bála přiznat. Krádež ji moc trápila. Ptala se doma, zda také příslušníci její rodiny někdy něco ukradli? Byla celkem překvapená, když zjistila, že třeba maminka jednou ukradla magnet, ale potom ho vrátila. A nejenom maminka kdysi něco vzala…
Co myslíte, jak by to měla dívenka s tou krádeží vyřešit? Poradíte jí…

Jana Svobodová

Zero waste pro děti

Tato naučná knížka děti naučí ještě lépe třídit odpad, uvažovat o životním prostředí, chovat se k planetě uvážlivě, neplýtvat a má pro čtenáře i 32 výzev. Děti si budou moct vytvořit vlastní kompost, recyklovaný papír, osvěžovač, recyklovat oblečení, vyrobit si lepidlo z mouky, vlastní deodorant nebo zubní pastu, utkat japonskou houbu tawaši, balit dárky do textilu, uplést náramek, zorganizovat bazárek, využívat zbytky potravin, vyrobit si kopřivové pesto, perlivou limonádu, pít vodu z kohoutku, sbírat odpadky a každý den pomáhat přírodě.
Čtenáři se dozví jak je důležité „být“ místo „mít“!

Jana Svobodová

Strach má velké uši

Byl jednou jeden netopýr Otík a žil na stromě a podřimoval. Byl to ještě malý netopýr, který neuměl létat. Taky se často něčeho bál. Vedle něj na stromě žil mladý sýček Ríša. Zvířátka se skamarádí a budou společně čelit strachu a taky se budou společně učit létat.
Knížku hezky ilustrovala výtvarnice, která si říká Komára.
Strach má často velké oči a taky může mít velké uši, protože netopýři právě těma ušima všechno vnímají…

Jana Svobodová

Nechci být princezna

Tuhle knížku mi doporučila jedna malá holčička co chodí do knihovny, kde pracuji. Říkala, že se jí knížka strašně moc líbila. Přišlo mi, že to byla holčička, která byla té z knížky dost podobná. Vypadala, že taky nechce být princezna. Protože to je děsně nudné. Být krásná a načančaná. Mnohem lepší a zábavnější je pro hrdinku knížku Majku být drakem. Moc ráda si s celou rodinou tak hraje. Mamince, tatínkovi, dědovi a babičce rozdává role. Někdo je strašlivý drak, někdo rytíř v brnění, někdo princezna a taky kostlivci jsou potřeba.
Autor knihy, který nejenom pěkně píše, ale i velmi půvabně maluje knihu vytvořil na základě skutečného setkání s holčičkou, která si také tak hrála a její příběh ho stejně tak jako mě rozesmál a pobavil. To nejvtipnější je v knížce schováno hned po tom, co Majka už nebude chtít být strašlivým drakem…

Jana Svobodová

Žvanda a Melivo

Kniha je určena na cvičení a rozvoj slovní zásoby. Můžou v ní najít zábavu jak předškoláci, tak i školáci. Může být i logopedickou pomůckou. Kniha není vůbec nezábavná, ba naopak. Je to ta nejvtipnější a nejzábavnější kniha podobného druhu. Autorské spojení manželů Starých je osvědčené a jejich knihy jsou nejenom skvěle napsané, ale i krásně ilustrované!
V knize se děti budou učit poznávat barvy, určovat druhy věcí, přiřazovat profese a pomůcky, třídit zvířata podle skupin, poznávat materiály, říkat a doplňovat říkanky, nacházet slova významově podobná i odlišná, řadit obrázky podle významu a děje a ještě mnohem víc. Kniha je tak skvělá, že ji plánuji koupit svým ještě nenarozeným vnoučatům, abych ji jednou doma pro ně měla…

Jana Svobodová

Byl jeden dům

Byl jeden dům. Jak by vypadal, kdyby byl tvůj? Můj by byl barevný, měl by hodně oken a byl by plný knih. Ten, co se o něm píše a hlavně kreslí v knížce, má v sobě stůl. Ten je zelený. Je na něm ubrus a na něm je mísa. V míse něco plave…
Malá knížka je plná krásných ilustrací Dagmar Urbánkové a je v ní jen trocha textu, který je poetický a knížka má své kouzlo.
Pokud chcete zjistit jaké, tak si ji pojďte přečíst a hlavně prohlédnout…

Jana Svobodová