Labyrint nedokončených setkání

Kniha Františka Tichého sleduje dvě roviny vyprávění. Jedna se odehrává v přítomnosti a druhá za druhé světové války v Terezíně. Současní hrdinové se do Terezína vydají na výpravu a najdou deník, který byl napsán v době protektorátního období. Dobrodružný příběh je plný nástrah, a to nejenom v nebezpečné době kolem roku 1944, ale i v současnosti.
Působivé ilustrace Stanislava Setinského ho krásně dokreslují.
Pokud chcete nahlédnout do nitra dospívajících chlapců v nelehkých situacích, tato kniha je pro vás ta pravá. Také by mě fascinovalo najít za trámem starý deník…

Jana Svobodová

Anne Franková

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je krásně ilustrovaná Svetou Doroshevovou.
Anne se narodila v Německu jako židovské děvčátko. Když jí byly čtyři roky, tak se její rodina přestěhovala do Nizozemska. Jako židé to však neměli nikde lehké. Anne dostala ke svým třináctým narozeninám deník a poznala radost, kterou přináší psaní. Do něj barvitě popsala útrapy válečného života. S rodinou se skrývali v tajném přístavku za knihovnou v budově, kde otec Anne pracoval. Nemohli odejít, museli být potichu a dělili se o stísněný prostor i s další židovskou rodinou. Dívka si přála stát se spisovatelkou a tímto deníkem se jí sen splnil.
Škoda, že ses nedožila poznání, že se tvoje knížka, Deník Anne Frankové stále čte…

Jana Svobodová

Tajemství v láhvi

Životopisná kniha o Ireně Sendlerové, hrdince, která pomohla a zachránila za druhé světové války 2500 dětí. Hrůzná válečná realita se v tomto případě odehrávala v polském hlavním městě Varšavě. Irena pravidelně docházela do městského ghetta pomáhat židovským rodinám. Jednoho dne se pustila do záchranné akce, kdy z hlídaného ghetta vynášela židovské děti, které by čekala v následných koncentračních táborech smrt. Odvaha její a lidí kolem ní byla neskutečná. Příběh je velmi emotivní svojí autentickou výpovědí. Doporučuji ho starším čtenářům k přečtení. Nesmíme zapomenout na historii a obzvlášť v dnešní době!

Jana Svobodová

Bába Bedla

Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?

Jana Svobodová

Sibiřské haiku

Kniha je komiksovým vyprávěním o osudu jedné rodiny. V čase druhé světové války napadla Německá říše Polsko. Litvu krátce nato okupoval Sovětský svaz. Litevská rodina z vyprávění byla považována za nepřátele, a tak byla vyhnána ze své země a deportována na Sibiř. Jaký těžký život tam vedli, komu se podařilo přežít, v čem hledali smysl života a malé ba přímo miniaturní radosti všedních dní, si přečtěte v této strhující knize. Slovo haiku v názvu odkazuje k jedné z postav, která pro potěchu všech psala japonskou poezii. Příběhem provází malý chlapec Algiska, kterého si oblíbíte a budete obdivovat jeho přístup k životu.
Kdyby takové příběhy nebyly pravdivé, žilo by se planetě Země mnohem lépe…

Jana Svobodová

Proč lidé vedou války?

Válka je zlo! Rozumný člověk ho nejspíš nechápe. Děti absolutně ne. Tato kniha má v názvu otázku, proč to tedy lidé dělají? Ale nadává na ni jednoznačnou odpověď. Hledá vysvětlení v citátech myslitelů. Zamýšlí se nad tím, jak se jako lidé chováme. Rozebírá pojmy jako je násilí, moc, agresivita, co je to společnost. I když není vždy jasná odpověď, je dobré pokládat si tyto otázky…

Jana Svobodová

Odsunuté děti

Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…

Jana Svobodová

Nicky a Věra

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!

Jana Svobodová

Romeo, Julie a tma

Příběh se odehrává v období druhé světové války v čase heydrichiády, což je těžké období během okupování českého území německými nacisty a období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V novele od Jana Otčenáška se rozvíjí milostný vztah mezi židovskou dívkou Ester a studentem Pavlem. Ester se chystá na transport do koncentračního tábora a Pavel se rozhodne k odvážnému činu ji u sebe schovat. Stejně jako Shakespearův příběh stejnojmenných milostných hrdinů, je i tento válečný příběh tragický. Křehký příběh stojí rozhodně za přečtení…

Jana Svobodová

Petr a Lucie

Milostný příběh dvou mladých lidí Petra a Lucie se odehrává na jaře roku 1918 ve Francii, v Paříži. Mladá zamilovaná dvojice žije v době nelítostné první světové války. Kniha je tragická a myslím, že zůstane po přečtení natrvalo v paměti. Autor klasické literatury Romain Rolland tento krátký příběh dramatizoval tak, že jeho finále budete prožívat a donutí k zamyšlení. A věřím, že kniha dobře obstojí i jako školní povinná četba.
Jaká láska byla, či je ta vaše životní?

Jana Svobodová