Bludiště

Jeff Lemire je kanadský kreslíř a autor komiksů. Patří mezi mé oblíbence. Všechny jeho autorské knihy, které jsem četla, se mi líbily.
Bludiště je smutným příběhem truchlení otce nad ztrátou milované dcery. Will bez ní odmítá vnímat život. Chodí sice do práce, ale neraduje se, žije sám, málo jí, nepečuje o sebe.
Dcera ráda řešila bludiště a dokázala v nich neuvěřitelně rychle najít cestu. S oblibou nosila vytahaný pletený červený svetr. Rodina pěkně fungovala, ale jen do té doby, než dívka smrtelně onemocněla. Po více než deseti letech v noci Willa vzbudí telefonát, kdy uslyší volání své ztracené dcery. Pomůže mu červená bavlnka, která ho vtáhne do snového světa, kde se opět pokusí svoji dceru najít. Ale lze to vůbec, nebo je pointa knihy úplně jiná?

Jana Svobodová

Píseň moře

Komiksový dojemný příběh tulení víly je původně film Tomma Moora. Knižní adaptaci udělal Sam Sattin. O knížce mi řekla moje nová kolegyně Markéta z knihovny, se kterou si s chutí doporučujeme dětské knížky k přečtení. Tato krásně voní mořem a tajemnem. Selkie jsou bytosti napůl lidské a napůl zvířecí, tulení. Jejich já je rozdvojeno touhou po dvojakém životě. Ani mateřství nedokáže zpřetrhat silné vábení moře. Příběh je o hledání, tápání, puzení, ať už maminky, tatínka, bratra či malé sestřičky. Jistě vás chytí za srdce.
Jak má někdo, kdo je celý život němý, zazpívat kouzelnou píseň?

Jana Svobodová

Dva životy pana Perla

Kniha od talentovaného francouzského spisovatele Timothée de Fombelleho je komplikovaným vyprávěním o míjení se. Je však také o láce. O obtížích životů postav žijících v našem známém reálném světě, i těch ze světa pohádkového. Je o tom, jak je tenká hranice mezi těmito světy, a jak je snadné v životě zabloudit. Důležitá však bývá cesta a její hledání. Mnohokrát je v knize provoněná vůní vody a také sladkého žužu.
Jestlipak nestál jeden letmý pohled za to dlouhé odcizení…

Jana Svobodová

Syn

Skvělá fantasy série začala dílem Dárce, ve kterém poznáme hlavního hrdinu Jonase. Ten se stane vyvoleným, příjemcem paměti. Druhý díl Hledání modré seznámí čtenáře s Kirou, talentovanou vyšívačkou obrazů. Třetí díl Posel v temném lese je o Mattym. Tetralogie končí velice zdařilým dílem Syn. V něm se všechny události propojí, a my se znovu setkáme s hrdiny příběhů.
„Produkt“ z umělé společnosti syn je tradičně odebrán. Avšak rodičkou Claire náhodným řízením osudu nebude tenhle vývoj situace nepovšimnut a rozjede následující události, které vás jistě při čtení strhnou. Její statečné putování a hledání syna i boj se zlem je mistrně Lois Lowryovou v závěrečném díle popsán.
Filmová adaptace první knihy je také skvělá, jukněte…

Dárce http://www.ctuctescteme.cz/darce/

Hledání modré http://www.ctuctescteme.cz/hledani-modre/

Posel v temném lese http://www.ctuctescteme.cz/posel-v-temnem-lese/

Jana Svobodová

Zimní bitva

Kniha vypráví fantasy příběh mládeže, která je nucena totalitní vládou vyrůstat v sirotčincích, kde nemá žádná práva a jediným světlým bodem v jejich životech je sporadická návštěva u utěšovatelek, které jim dodávají trochu té potřebné lásky. Začátek knihy je dobře napsaný. Pak už to je trochu horší a velké náhody se začnou dít. Tou první bude osudové setkání a budoucí láska hlavních hrdinů Mileny a Bartolomea, Heleny a Miloše. Společně začnou bojovat proti zlé vládnoucí Falanze a mstivému Van Vlyckovi. Dozvíte se minulost dětí, seznámíte se s jejich mimořádnými schopnosti, poznáte jejich odhodlání změnit stávající pořádky. Román je čtivý a teenagery jistě zaujme, ale příběh mohl být víc domyšlený a mohlo v něm být míň fatálních náhod.
Kniha má skvělé ilustrace Juraje Horvátha a dýchá z ní ta správná zimní atmosféra a beznaděj s malým světýlkem na konci tunelu…

Jana Svobodová

Skleněné děti

Švédská autorka Kristina Ohlsson napsala dějově bohatou knížku pro děti, ve které vypráví příběh dívky Billie. Ta se s maminkou přestěhovala z města do malého městečka, kde koupili starý podivně vypadající dům. Ten má strašidelnou pověst a také minulost. Billie se v něm od začátku necítí dobře a pozoruje podivné výjevy. Lustr v dolním pokoji se občas komíhá, někdo v noci škrábe na okno, a na krásném barevně vykládaném stolečku se objevují vzkazy. Naštěstí za Billie jezdí z města kamarádka Simona a taky si v městečku u moře našla nového kamaráda Aladina.
Pokud máte rádi napínavé a strašidelné příběhy, je tato kniha napsaná právě pro vás.
Zajímalo by mě, co si při čtení knihy budete o těch podivných úkazech myslet…

Jana Svobodová

Posel v temném lese

Třetí kniha z tetralogie Dárce od Lois Lowryové zavede čtenáře do vesnice za lesem, kde se lidé snaží žít v pravdě, lásce a spokojenosti. Na to dohlíží Jonas, tak zvaný Vůdce. Příběhem nás bude provázet chlapec Matty, který žije u slepého Jasnovidce. Kniha navazuje jak na první díl Dárce, tak na druhý díl Hledání modré, kde se také setkáme s jasnovidcovou dcerou Kirrou. V ideálním světě za lesem mají všichni všeho dostatek. Ale je možné také handlovat, a tak získávat i nepotřebné věci, které vedou k závisti. To není dobré a začne se to šířit jako nějaká nemoc. Les začíná být čím dál víc nepřátelský. Jediný, kdo ho dokáže v bezpečí projít je Matty. Vesnice se mění a již nechce přijímat nově příchozí utečence z jiných nehostinných míst. Matty se bude muset vydat na cestu, aby informoval o zavření vesnice a naposledy prošel temný les…

Dárce http://www.ctuctescteme.cz/darce/
Hledání modré http://www.ctuctescteme.cz/hledani-modre/

Jana Svobodová

Alenka pro nejmenší

Lewis Carroll napsal obsáhlou fantasy knížku Alenka v říši divů. Dobře věděl, že je oblíbená a že ji čtou děti tak od pěti let až po dospělé, ale chtěl, aby ji poznaly i menší děti právě mladší pěti let, a proto svoji vlastní knihu převyprávěl a zkrátil. Nechal v ní původní půvabné ilustrace.
Bylo nebylo, žila kdysi malá holčička jménem Alenka a té se zdál velice zvláštní sen. Přesně tak začíná tato knížka, a pokud chcete vědět, o čem se Alence zdálo a do jak barevného, snového, fantazijního světa se pak dostala, tak se pojďte se svými malými dětmi pustit do čtení. Prozradím vám, že se poznáte uspěchaného Bílého Králíka, Vévodkyni, Myš, nejapného ptáka Doda, Kachnu a Papouška, služebnou Marjánku, ještěra Vilíka, kočku Šklíbu a celý svět fantazie…

Jana Svobodová

Hraničářův učeň, Rozvaliny Gorlanu

První díl série fantasy knih o chlapci Willovi, který se stane hraničářem, je kvalitní čtení nejenom pro kluky. Will je velice bystrý, menší chlapec, který sní o tom, že se jednoho dne stane rytířem. Na hradě Redmontu je škola pro zdatné mladé muže, ale tam Willa kvůli malé výšce nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k hraničáři Haltovi. A to je mnohem lepší. Před Willem se tím otevře docela nový svět plný magie, kouzel, napětí a dobrodružství.
Hned první díl čtenáře svým poutavým a napínavým příběhem od Johna Flanagana strhne a musí číst i další díly této povedené několikadílné série. Vyšlo již také několik nultých dílů, které zase vypráví příběh Halta. Pokud máte rádi dobrodružné příběhy, série je napsaná právě pro vás…

Jana Svobodová

Most do země Terabithia

Mám kamarádku, která chodí k nám do knihovny pro děti. Je stejně zapálená do četby knih pro děti a s chutí si předáváme tipy na knihy. Tuhle úžasnou knížku mi doporučila ona. A jde to dál. Po mě ji četla moje dcera, pak syn, podívali jsme se společně na film. Takže díky Zuzano.
V knize autorka Katherine Patersonová vypráví příběh desetiletého Jesse, který chce být ve škole nejlepším běžcem. Žije v domě se svými sestrami a rodiči. Jednoho dne se do sousedství přistěhuje nová rodina, která má jedno dítě, Jessovu budoucí spolužačku Leslie. Leslie běhá, tak že předběhne všechny kluky, ale to nakonec vůbec nevadí, protože se z ní stane Jessova nejlepší kamarádka s tou nejúžasnější fantazií na světě. Za potokem v lese děti společně objeví tajuplný svět fantazie zemi Terabithie. Přísahám, že vás příběh chytí za srdce a zůstane tam navždy…

Jana Svobodová