Od hádky do pohádky: Jak se Honza a Hanča naučili řešit konflikty

Honza a Hanča jsou sourozenci, dvojčata. Často mají mezi sebou nějaký konflikt, který vyústí v pořádnou hádku.
Kniha Martiny Gajdošové nabízí mnoho řešení, jak dětské konflikty a sváry řešit, a děti naučit komunikování a lepšímu přístupu.
Kniha je vydaná v podobě leporela.
Umíte i vy, malí i velcí rozumně řešit spory?

Jana Svobodová

Zámek princezny Čurbesky

Zadání této knihy zní: hledej a najdi. Ale nemělo by to spíš být: ukliď? Princezna Čurbeska je strašná nepořádnice. Má na zámku obrovský nepořádek, ba přímo čurbes či binec. Všechny její věci leží bez ladu a skladu na jiném místě, než by měly. Můžete jí některé věci pomoct najít. Ale nebude to vůbec jednoduché.
Měli jste někdy takový nepořádek v pokojíčku i vy?

Jana Svobodová

Aport, Fousku!

Páníček Láďa rád venčí svého psa Fouska. Hází mu aport, tedy klacíček. Pejsek je pěkný nezbeda a místo klacku přináší jiné předměty. Až jednou zadaný úkol splní a ne jen tak ledajak. Páníček bude mít z „aportu“ velikou radost. 🙂
Leporelová knížka od spisovatelky Ester Staré je napsaná formou hezkých rýmovaček. Ilustrátor Milan Starý je jako vždy doplnil úžasnými kresbami.
Fousku, aport!

Jana Svobodová

Jedééém

Mám psaní Ester Staré ráda. Tato kniha s názvem Jedééém má textů pomálu a všechny se týkají dopravních prostředků. Jedná se o krátké rýmovačky pro nejmladší čtenáře. Podstatné jsou ilustrace a odklápěcí okénka. Děti bude bavit je nadzvedávat a odhadovat, jak se po odklopení papíru význam kresby změní. Na pevných stránkách leporela najdou auto, kolo, bagr, náklaďák, traktor, motorku, jeřáb, tramvaj, vlak, raketu, letadlo, parník a ponorku. Tak jedééém číst!

Jana Svobodová

Objevujeme svět, Rodina

Série knih MiniPedie je určena nejmenším dětem, které se seznamují s knihami. Tato forma leporela s tlustými stránkami je pro ně velmi atraktivní, protože má mnoho pohyblivých prvků, na kterých si děti procvičí jemnou motoriku svých prstů. Hned na obálce si třeba vyzkouší hýbat očima děťátka. Kniha seznamuje s tím kdo je tatínek, maminka, batole, syn, dcera, bratr, sestra, babička, dědeček, prababička, praděda, strýc, teta, bratranci a sestřenice. V knize je i jednoduchý rodokmenový strom.
Pojďte si pohrát s obrázky a říct si, jak se jmenují vaši příbuzní…

Jana Svobodová

Nakupujeme

Výtvarník, malíř, grafik, knižní ilustrátor, scenárista a tvůrce animovaných filmů Libor Páv má jedinečný výtvarný projev, který mám od dětství ráda. K jeho akčností nahuštěným ilustracím se ráda vracím a stále nacházím nové zápletky, vtípky a nápady. Leporelová knížka pro nejmenší je o nakupování. Najdeme v ní klasickou rodinku, kde je máma, táta, kluk a holka. A také pes, kočka, želva, rybička a papoušek. Všichni se vydávají společně nakupovat. Potkáme je na trhu, v pekárně s cukrárnou, v obchodním domě, ve zverimexu, a na vánočním trhu. Každá jednotlivá ilustrace je zkrátka úžasná. Můžete si prohlížet, co kdo z postav vyvádí, kdo komu škodí, co se komu přihodilo, hledat všechny známé aktéry, vybírat co nejvtipnějšího na obrázcích najdeme.
A kde nejraději nakupujete vy? Já s někým milým, a tak aby to bylo rychle. Nejlepší je, si kupovat v létě na trhu zmrzlinu s příchutí slaný karamel… Mňam!

Jana Svobodová

Kuřátko a obilí

Půvabná knížka napsaná Františkem Hrubínem a ilustrovaná Zdeňkem Milerem je vzpomínkou na mé dětství. Nedávno jsem ji našla v knihovně ve staré a malebné chalupě na Šumavě. Příběhem provází kuřátko, které se malinko ztratí. Hledá svoji mámu kvočnu a sourozence, kuřátka. Putuje poli a seznamuje se s osazenými plodinami jako je obilí, které je vysoké, oves, který je bílý a ječmen, který má vousy. Kuřátko se ptá na maminku i pšenice, ale ta o ní nic neví. Žitné pole je už sklizené, ale přesto mu na něm vítr dobře poradí.

Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli
pípá, pípá, nožky bolí…

Jana Svobodová

Péťa říká první slova

Kniha je určena dětem, které se učí mluvit. Seznámí se v ní s rodinou, která v tomto případě sestává z mámy, táty, holky Míši, kluka Péti, miminka, babičky, dědečka, kočky a psa. Na začátku se děti probudí ve svém pokojíčku. Na obrázku jsou dvě postele, skříň, okno, koberec, stůl a židle. Vedle ilustrace jsou jednotlivé předměty nakresleny ještě jednou a děti se je učí poznat a pojmenovat. Z kresby poznají kdo spí, kdo mluví a kdo vstává. Takto jsou udělány všechny dvojstrany. Děti se seznámí s běžnými činnostmi jako je oblékání, snídaně, odchod do školky a školy, cesta městem, den ve školce, hraní si na hřišti, nakupování, návštěva prarodičů, oslava narozenin, koupání v bazénu i ve vaně, čtení knížek před usnutím a usínání. Na konci knihy je mnoho dalších předmětů ještě nakresleno a děti si je mohou zkusit pojmenovat a najít.Vybavujete si jaká kniha byla vaše první?

Jana Svobodová

Do pelíšku

Leporelo Petra Horáčka může být tou milovanou ohmatanou knížkou malých dětí, které nedají jinak, než že si ji budou před usnutím s maminkou nebo tatínkem donekonečna prohlížet. A pak na ni budou už jako velcí vzpomínat, že ji měly před usínajícími víčky a že se jim stále obrázky vybavují. Možná podotknout, že se jim nejvíc líbila usínající liščata, možná to byly zajíčci, možná myšky, možná ptáčci a možná si nejraději točily kolečkem, které měnilo barvy hvězd na nebi.
Knížka je vhodná do všech pelíšků a bude i pro vaše děti úžasnou usínací pomůckou.

Jana Svobodová

Kam putuje voda?

Cesta začíná ve vysokých horách. V nich se voda promění v mracích ve sněhové vločky. Ty se pak snášejí k zemi. Když sníh roztaje, stane se z něj zase voda. Voda teče v potůčcích, řekách. Voda se také vsakuje do země. U vody žije velké množství zvířat, které mají děti možnost v knížce poznat. Řeky se vlévají do veletoku, ten do moře. Voda proudí stále, nebo zmrzne, nebo se vypaří, a vrátí se zpátky na oblohu.
Kniha je autorkou krásně ilustrovaná. Okénkové průřezy děti také pobaví.
Už víte, jak to s vodou chodí?

Jana Svobodová