To je cesta na Měsíc

Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…

Jana Svobodová

To je Texas

Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.

Jana Svobodová

Kamil – malíř snů

Autorka Markéta Vítková napsala a ilustrovala knihu pro děti, ve které se nechala inspirovat životem a tvorbou malíře Kamila Lhotáka, jehož obrazy i knihu ilustrují.
V příběhu dědeček vypráví vnukovi Vaškovi hezké příběhy. Jsou v nich stará auta, motorky, vlaky, kola, balóny a také svět obrazů Kamila Lhotáka. Děda vezme vnuka na výstavu. O tom, co je na obrazech, si spolu povídají, a Vašík následně prožije šest snů, ve kterých navštíví místa jak z Lhotákových obrazů. S malým chlapcem Kamilem se i setká.
Kdo by se nechtěl proletět lhotákovským světem typickým žlutým balónem…

Jana Svobodová

Juliette v Paříži

Teenagerka Juliette občas cestuje se svojí mámou. První komiks série je o jejich cestě do New Yorku, druhý o cestě do Paříže. V komiksu se čtenářky seznámí s krásným městem nad Seinou. Příběh je zavede na hřbitov Père Machaise, do obchodního domu Galleries Lafayette, na Eiffelovu věž, do katedrály Notre-Dame a do muzea Louvre. Juliette si výlety s mámou užije. Také podlehne pokušení a vydá se na nebezpečnou výpravu do tajemných katakomb v pařížského podzemí.
Cestování je fajn…

Jana Svobodová

Povídky malostranské

Klasická četba od mého dalšího oblíbeného spisovatele Jana Nerudy snad pobaví i čtenáře 21. století. Sbírka třinácti povídek nás zavede na Malou Stranu do poloviny 19. století. Je v nich popisován běžný život té doby. Vyprávění je mistrně vystavěno, že nás v představách přenese velmi věrně, a dobové obrazy se nám budou míhat před očima. Neruda v povídkách vzpomíná na své dětství a dospívání strávené v Praze, kde poznáme prosté lidi i maloměšťáky.
Ráda se chodím projít jak na Malou Stranu, tak i na Vyšehradský hřbitov, kde je Jan Neruda pochován, a při každé návštěvě jeho hrob navštívím…

Jana Svobodová

Sen v Benátkách

Malíř a ilustrátor Štěpán Zavřel, který emigroval z Čech a velkou část svého života prožil v Itálii, nakreslil a napsal tuto vizuálně půvabnou knihu pro děti o Benátkách. V knize se pouští do pohádkové představy, co by se stalo, kdyby Benátky skončily pod vodou. Benátky jsou město v Itálii, které jsou vybudované na podpěrných kůlech – pilonech. Město je plné vodních kanálů, přes které se klene nespočet mostů. Plují tam gondoly, což jsou speciální lodě. Město je plné překrásných staveb a kostelů. A ve fantazii malíře Zavřela se potopené pod vodou prohánějí mořské panny, ryby i lidé.
Pokud máte rádi pohádkové představy, svět pod vodou se vám jistě bude líbit…

Jana Svobodová

To je San Francisco

San Francisko vzniklo z vesničky Yerba Buena, kterou založili španělští kolonisté, kteří přišli z Mexika. Město je nazýváno Paříží západu. Jeho obyvatelé říkají, že město stojí na 42 kopcích. Po nich jezdí speciální lanovky, přičemž ta první vyjela v roce 1873. Z vrcholů města je úchvatný výhled na nebe, hory, mosty, lodě a záliv. Vyhlášené jsou rybí restaurace. Přes sanfranciský záliv se klenou dva velkolepé mosty San Francisco-Oaklad Bay Bridge a Golden Gate Bridge. Typická je letní mlha, která do sebe mosty halí a valí se od Tichého oceánu. K návštěvě vybízí pevnost Fort Point, módní čtvrť Presidio Terrase, Zlatá brána neboli ústí zálivu, restaurace Cliff House s vyhlídkou na Tulení skály – Seal Rocks, hlavní sanfranciské náměstí Union Square, radnice, finanční centrum v Montgomery Street či Čínská čtvrť. Místním prý kazí panoráma spletitá síť dálnic, ale obyvatelé zase rádi jezdí autem úplně všude. Do kina, na nákupy a třeba i pro květiny. Známá je také bývalá federální věznice Alcatraz, které se říkalo Skála. San Francisko si vybavuji hlavně z filmů, jak tam lidé jezdí z kopce do kopce a z písně od Scotta McKenzieho San Francisco…

Jana Svobodová

To je Irsko

Další průvodce Miroslava Šaška je tentokrát celý úplně zelený. Irsko je totiž zelená země. Má rozlohu 84 412 Kilometrů čtverečních a ostrov je rozdělen na dvaatřicet hrabství. V Irsku prý žije míň lidí než krav. Vzhledem k tomu, že moje přezdívka je Greeňa a naprosto nekriticky miluji vše zelené, ráda bych se do Irska podívala. Příroda tam musí být úžasná. Patronem země je svatý Patrik. Pro Irsko je typický znak trojlístku, harfy, černé pivo, whiskey, skřítci, lodě, irská káva. Za návštěvu stojí město Dublin, svaté místo Clonmacnoise, hrad Rock of Cashel, zámek Lismore, pevnost Blarney Castle, obrův chodník Giant´s Causeway, který mě obzvlášť láká jednou vidět, zřícenina Dunluce Castle, jezero Lough Leane, park Killarney, irské pobřeží, útesy, traviny, kopce a hory. Jednou si sen podívat se do této zelené země jistě splním…

Jana Svobodová

Pikunikku, Japonský piknik

Při čtení této knihy jsem si několikrát říkala, že Japonci jsou vážně divní. Nosí masky, ať už kvůli znečištění životního prostředí nebo prostě jen proto, že je to baví. Jedí zajímavé a dobré jídlo. Všude mají prodejní automaty, ve kterých jde koupit skoro vše. Mají zločineckou organizaci Jakuza. Moc hezky se zdraví poklonami. Mají rádi kostýmy a podivné oblečení. Čím víc je vše barevné a roztomilé, tím lépe. Strašně moc pracují. Země je plná kuriozit. Osobně mám moc ráda japonské autory literatury, snad protože je mi ten svět tak vzdálený. Ráda bych se do Japonska podívala a nasála tu cizokrajnou atmosféru. Tato ilustrovaná kniha Moniky Baudišové vás obsahově vtáhne a naláká poznat tuto odlišnou kulturu. Máte rádi třeba suši…

Jana Svobodová

To je Izrael

Další kniha ze série průvodců Miroslava Šaška je tentokrát o Izraeli.
Je to Země zaslíbená a taky slibná, je to země biblická. Šalom znamená mír nebo pozdrav. Tak tedy Šalom Jizre´elské údolí, Nazarete, pohoří Gilboa, Galileji, doly krále Šalamouna, zemi kibuců, Jeruzalémě, Tel Avivu-Jaffě, Haifskému zálivu, Olivové hoře, hoře Sion, řece Jordánu, Mrtvému moři, Sodomě, Rudému moři, Eljatu, Beerševě a Negevské poušti.
V Izraeli žijí lidé ze stovek zemí – víc než pět milionů Židů a téměř milion a půl muslimů, křesťanů a drúzů.
Šalome země narození Ježíše Krista…

Jana Svobodová