Šedík a Bubi

Manželská dvojice spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého vytvořila již mnoho krásných dětských knih. Ta o kocourkovi Šedíkovi a jeho kamarádce růžové čepici s kulichem Bubi je opět povedená! Navíc je skvělá pro začínající čtenáře, protože je vysázená fontem písma Dyslexie, které začínajícím čtenářům čtení velice usnadní. Font je dobře čitelný a slabiky jsou barevně odlišné. Navíc je příběh samozřejmě poutavý, milý a čtivý. Obrázky jsou zase krásné, tak jak to má v knihách pro děti být. Tleskám za tuto krásnou knihu…

Jana Svobodová

Prasátko na útěku

Půvabná knížka pro začínající čtenáře je o malém prasátku, které si spokojeně žije na statku obklopené přírodou a hlavně krásným měkkým bahýnkem. V něm se prasátko moc rádo válí. Statkář a jeho žena své prasátko moc milují. Jednoho dne se paní statkářka rozhodně udělat velký úklid a vysmýčí nejenom dům, ale i kravín, kurník a dojde i na prasečí chlívek. Důkladně umyje prasátko a zlikviduje i louži s bahnem. To se prasátku strašně nelíbí, a tak se rozhodne, že z domova uteče. Vydá se do města, kde se mu rozhodne nebude dobře dařit.
Knížka je skvělá v kombinaci s ilustracemi, které vytvořil sám autor knihy Arnold Lobel. Pohádky vždy dobře končí a s milým prasátkem to jistě dobře dopadne…

Jana Svobodová

Myška a pohádková polívka

Myška seděla pod stromem a četla si knížku. Tak začíná knížka od skvělého dětského spisovatele Arnolda Lobela. Myšku však najednou chytil lasičák a rozhodl se, že si z myšky udělá polévku. Myška byla chytrá, a tak lasičákovi řekla, že mu polévka nebude chutnat, dokud do ní nezamíchá příběhy, které mu poví. Lasičák myšku pobídl, aby tedy začala s vyprávěním.
No a jak pohádka skončí si už musíte přečíst sami.
Věřím, že máte pohádky také rádi…

Jana Svobodová

Narozeninová kočka

Kniha z kategorie první čtení pro začínající čtenáře vypráví příběh nevidomého dědečka, který společně se svými vnoučaty Honzíkem a Matějem vybírá babičce dárek. O tom jak dědovi budou kluci s výběrem pomáhat, i jaké nesnáze se objeví, je tato hezká kniha, která má neobvykle řešené ilustrace, které jsou koláží fotografií a kreslených obrázků.
Co babička asi dostane, vám může na první pohled jasné, ale nebude to zas tak jednoduché…

Jana Svobodová

Danda má hlad

Kniha je psaná Genetickou metodou, tedy pomocí velkých písmen. Je vhodná pro začínající čtenáře.
Sedmiletý Otík si k narozeninám přeje nějakého živého tvora. Ale rodiče mu takový dárek nedají. Když přijede prateta Vilemína, tak Otík od ní dostane zvláštní květinu. Jmenuje se Danda a má neustále hlad. Je to masožravá rostlina, kterou milující Otík rozmazluje masovými pochutinami. Rostlina sílí a roste a jsou s ní občas pěkné potíže.
Měli jste doma někdy takovou mlsnou rostlinku…

Jana Svobodová

V ZOO není žádná nuda

Půvabná knížka pro začínající čtenáře s krásnými ilustracemi Michaely Bergmannové děti seznámí s jednou rodinou, která se přestěhuje do ZOO.
V zahradě rodiče začnou pracovat a malý chlapec Hugo nás seznámí s málo známými druhy zvířat. Příběhy budou o divokých vlcích, syslech ukrývajících se před žhavým sluncem, o lemurech v nebezpečí, o rozdílech mezi okapi, žirafami a zebrami, o papouškovi, který nechtěl mluvit, o surikatách strážkyních, o roztomilých opičkách hulmanech, krásném pávovi a o mlaskajících vydrách.
Kniha každé dítko naláká na výlet do ZOOlogické zahrady…

Jana Svobodová

Polární pohádka

Byla jednou jedna zvědavá vločka. Maminka jí říkala, ať se drží doma, ale vločka neposlechla a vydala se s větrem za dobrodružstvím. Nejprve si myslela, že to bude jen krátká cesta, ale jak už v to v pohádkách bývá, bylo z toho velké putování. Nejprve se vločka seznámí s ledními medvědy, pak popluje na lodi s rybářem Yngvarem, pomůže jí veliká velryba, seznámí se bílou polární liškou a pozná, jak to chodí mezi lidmi. Dívka Kari pomůže rybáři, tuleni co se rádi tulí i lechtiví lachtani také sehrají svoji roli při tom pohádkovém dobrodružství.
Kniha na děti dýchne svoji mrazivou krásou…

Jana Svobodová

Vánoční hvězda a splněná přání

Ida je malá holčička, která žije v dětském domově. Nemá vlastní rodiče, protože zahynuli, když byla ještě hodně malá. Ida se před vánoci hodně dívá z okna, strašně moc si od Ježíška přeje dostat nové rodiče. Když uvidí padat na nebi hvězdu svoje velké přání si z celého srdce přeje.
Na druhém konci města bydlí Andělovi. Jsou to milí manželé, kteří mají také jedno velké přání, chtěli by děťátko. Náhodou uvidí na nebi padat tu stejnou hvězdu a jejich velké přání si také přejí.
Jakým řízením osudu se asi všichni poznají…

Jana Svobodová

Lucka Luciperka

Lucka je holka uličnice. Často zapomíná na svoje povinnosti a zlobí. Blíží se Mikuláš a rodiče Lucce říkají, že za to svoje zlobení nic dobrého nedostane, jen uhlí a brambory. A opravdu se tak stane. Lucku to všechno moc mrzí, a tak se na vlastní pěst rozhodne jít ven a najít opravdového Mikuláše a zeptat se ho proč jí letos nenadělil ani jablíčko. Sama se převleče za čertici, psa Čerta převleče za Mikuláše a kočku Andělínu za anděla. Co se venku v mrazu stane, když se jí obě zvířata ztratí a Lucka potká Mikuláše se dozvíte z knihy sestavené genetickou metodou – pouze pomocí velkých písmen…

Jana Svobodová

Chobotem sem, chobotem tam

Kniha pro prvňáčky, kteří se učí číst a chtějí si přečíst poutavou knihu. Ta vypráví o dětech z první A, kteří zachrání život starému panu učiteli, protože včas přivolají pomoc. Také je o tom, že děti následně v kabinetě přírodopisu najdou obživlé mamutí mládě. Děti se rozhodnou roztomilému mamutkovi pomoci, obstarat mu obživu i bydlení. Kamarádi Míša, Nina, Vládík a Teo s tím budu mít spoustu starostí. Ke knize je přiložen i pracovní sešit, který pak otestuje pozornost čtenářů při čtení knihy. Jak to s mamutím mládětem asi dopadne…

Jana Svobodová