Anna a Vlaštovčí muž

Tato kniha je jiná. Poetická. Zvláštní. Silná. Je určená dětem, ale myslím, že je vhodná pro vyzrálé dětské čtenáře nebo dospělé.
Děj se odehrává v roce 1939, kdy se sedmiletá Anna ocitne sama, poté co jejího otce zatkne gestapo. Setká se s tajuplným mužem, který rozumí vlaštovčí řeči a umí si poradit ve světě zmítaném válkou. Muž se dívky ujme a společně se vydají na dlouhé putování Polskem.
Kniha je plná poetiky a nevysvětlených tajemství. Právě to knihu činí pro někoho půvabnou, avšak jiným čtenářům může otevřený nevysvětlený konec vadit. Přesto myslím, že si kniha zaslouží najít své čtenáře.
Kdo je Anna a kdo je Vlaštovčí muž…

Ukázka z knihy:
Anninu mysl náhle okouzlil výjev z daleké budoucnosti, kdy z reba Hiršla nezbyde nic než vousatá kostra a vlaštovka si v širokém koši Židova hrudníku postaví hnízdo.

Jana Svobodová

Vánoční hvězda a splněná přání

Ida je malá holčička, která žije v dětském domově. Nemá vlastní rodiče, protože zahynuli, když byla ještě hodně malá. Ida se před vánoci hodně dívá z okna, strašně moc si od Ježíška přeje dostat nové rodiče. Když uvidí padat na nebi hvězdu svoje velké přání si z celého srdce přeje.
Na druhém konci města bydlí Andělovi. Jsou to milí manželé, kteří mají také jedno velké přání, chtěli by děťátko. Náhodou uvidí na nebi padat tu stejnou hvězdu a jejich velké přání si také přejí.
Jakým řízením osudu se asi všichni poznají…

Jana Svobodová

Vánoční knížka

Vánoční knížku namalovala a napsala výtvarnice Tereza Říčanová. Čtenáře v ní provede zvyklostmi okolo vánočních svátků.  Kniha je napsaná přehledně a stručně. Každá strana je bohatě a neobvykle ilustrovaná. Pokud hledáte úměrně dlouhou knížku na informování nejmenších děti, jak to chodí o vánocích, je pro vás její výběr ideální. A Vánoce se již blíží…

Jana Svobodová

Moje první encyklopedie Larousse, Jak je to?

Encyklopedie Larousse jsou prostě skvělé. Děti si je prohlíží a nacházejí tolik zajímavých informací. Knihy jsou moc pěkně ilustrované a neznám dítě, které by si je nerado prohlídlo. Kniha Jak je to? děti seznámí s tím jak to dříve bylo, jak šel život, jak se co dělá, jaká je země, jak žijí zvířata a rostliny, s tím jak je co udělané, jak co funguje a jaké to je ve vesmíru. Víte proč nejsme všichni stejní? Zkuste se podívat na stránku 75 a zjistíte to…

Jana Svobodová

Vánoční přání

Blíží se Vánoce a nesněží. Holčička Karolínka miluje sníh a sáňkování a moc by si přála zažít bílé Vánoce.
Příběh je laskavým pohledem do dětské duše, která zpytuje svoje svědomí, a i když se snaží chovat správně, tak se jí to ne vždy povede. Splní se Karolínce vánoční přání, i když lhala? A zvládne vše napravit….

Jana Svobodová