Neil Armstrong

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Christopherem Jacquesem.
Neil Armstrong žil jako dítě v Ohiu ve Spojených státech. Jako malého chlapce ho tatínek vzal na letecké závody do Clevelandu. Toho dne se rozhodl, že se chce stát pilotem. Poprvé se proletěl letadlem v šesti letech. V šestnácti získal pilotní licenci. Neil chtěl o letadlech vědět úplně všechno. Studoval na univerzitě inženýrství. Ve válce s Koreou získal tři vyznamenání za statečnost. Poté se z něj stal špičkový zkušební pilot. S raketovým letounem X-15 dosáhl rychlosti 6000 kilometrů za hodinu a doletěl až k okraji atmosféry – tam, kde končí obloha a začíná vesmír. Poté se stal astronautem NASA a mohl velet prvnímu letu na Měsíc. V červenci 1969 se vydal i s kolegy na misi Apollo 11.
Jistě znáte větu: „Byl to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“

Jana Svobodová

J. R. R. Tolkien

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Aaronem Cushleyem.
John Ronald Reuel Tolkien pocházel z Jihoafrické republiky, ale od třech let žil v Anglii u svých prarodičů. Rád pozoroval přírodu a maloval. Po přestěhování rodiny z anglického venkova do velkého města, Ronaldovi příroda chyběla natolik, že si vysnil bájný svět. Hodiny strávil vymýšlením tajného jazyka. Při studiích získal tři skvělé kamarády, se kterými založili tajné bratrstvo. Když se později oženil a vzal si svoji životní lásku, svým čtyřem dětem poté vyprávěl kouzelné příběhy. Možná také znáte ten první, a to hobita. Celých dvanáct let trvalo, než Ronald napsal všech 9 250 stran Pána prstenů.
Máte rádi tyto příběhy moderních fantasy knih pro děti i dospělé?

Jana Svobodová

David Attenborough

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je krásně ilustrovaná Mikyo Nohem.
Malý David trávil dětství se svými rodiči a dvěma bratry v Leicesteru v Anglii v kampusu místní univerzity, kde tatínek pracoval. David vždy miloval přírodu a zvířata. Sbíral zkameněliny. Jednoho dne se rozhodl, že se stane vědcem. Vystudoval geologii a zoologii. Pracoval jako televizní moderátor, který postupně začal natáčet v přirozené domovině zvířat, v přírodě. Jeho přírodopisné dokumentární filmy jsou oblíbené po celém světě a je zapáleným bojovníkem za ochranu přírody.
Podívejte se na některý z dílů Wildlife on One, dokumenty Soukromý život rostlin či Modrá planeta.

Jana Svobodová

Albert Einstein

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je hezky ilustrovaná Jeanem Claudem.
V Německu se roku 1888 narodil židovský chlapec Albert. Až do čtyř let nemluvil. V pěti letech mu tatínek dal kompas, ze kterého se stala Albertova nejoblíbenější hračka. Chtěl zjistit, co způsobuje to, že magnetická střelka ukazuje vždy na sever. Chlapec se doma rád nořil do stohů matematických a fyzikálních příruček a snažil se sám dokázat různé teorie. Jeho nejslavnější rovnice tvrdí, že vše co vidíme a čeho se dotýkáme, se může proměnit v energii. Einsteinova teorie relativity převrátila fyziku vzhůru nohama. Albert Einstein získal Nobelovu cenu za objev fotonů – malých částeček, ze kterých se skládá světlo.
A jak to bylo například s atomovou bombou, si už musíte v této naučné knize přečíst sami. Víte, co znamená slovo génius?

Jana Svobodová

Coco Chanel

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Anou Alberovou.
Coco Chanel žila jako malá v sirotčinci a její pravé jméno znělo Gabrielle. Už od mala ji zajímalo šítí, kterému se moc ráda věnovala. Později začala pracovat v krejčovské dílně. V té době dostala přezdívku Coco. Její styl byl úplně jiný, než bylo v tě době obvyklé. Jeho jedinečnost začala fascinovat. Coco byla odpůrkyní sešněrovaných těl korzety, a proto pro ženy vymýšlela pohodlné oblečení.
Za proužkované triko inspirované oblečením námořníků vděčíme právě Coco. Moc ráda ho nosím…

Jana Svobodová

Audrey Hepburnová

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Amaiaou Arrazolovou.
Audrey Hepburnová jako malá žila ve městě Arnhem, které leží v Nizozemsku a snila o tom, jak se jednou stane slavnou baletkou nebo třeba herečkou. Druhá světová válka šťastné snění přerušila. Po válce však sen a jeho realizace pokračovala. Audrey se věnovala tanci a následně filmu. Její křehkou krásu a talent brzy poznali diváci a zamilovali si ji. Ona však nechtěla být jen slavná, ale hlavně prospěšná. Proto se věnovala pomoci trpícím dětem v Africe a organizaci UNICEF.
Audrey Hepburn pro mě byla vždy ztělesněním krásy, něžnosti a noblesy, ale i charity a lásky k dětem…

Jana Svobodová

Marie Curie

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je ilustrovaná Frau Isou.
Marie Curie si už jako malá slíbila, že bude vědkyně. Byla velice chytrá. Původem byla Marie Polka, ale kvůli studiu odcestovala do Paříže, kde se brzy stala nejlepším studentem. Zamilovala se do vědce Pierra, a tak se z ní sňatkem stala paní Curie. Následně s mužem v laboratoři objevili radium a polonium. Tento vědecký vzrušující průlom zajistil získání Nobelovy ceny. Marie byla první ženou, která cenu dostala.
Ale ne každý objev je všemu prospěšný…

Jana Svobodová

Frida Kahlo

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová.
Frida Kahlo se narodila v Mexiku. Jako malá vážně onemocněla a jako dospívající ji postihla fatální nehoda. Následky zranění Fridu doprovázely po celý život. Ten zaplnila hlavně malováním. Frida byla svérazná, osobitá a jedinečná. Její portréty s podobiznou ženy se srostlým obočím jistě znáte. Frida svými obrazy sdělovala co cítí, i jak se cítí. Je zajímavé si prohlédnout i to, co se skrývá kolem…

Viva la vida…
Ať žije život.

Jana Svobodová

Anne Franková

Kniha vyšla v edici Malí lidé, velké sny. Jedná se o životopisné příběhy významných osobností, které napsala María Isabel Sánchez Vegarová. Tato kniha je krásně ilustrovaná Svetou Doroshevovou.
Anne se narodila v Německu jako židovské děvčátko. Když jí byly čtyři roky, tak se její rodina přestěhovala do Nizozemska. Jako židé to však neměli nikde lehké. Anne dostala ke svým třináctým narozeninám deník a poznala radost, kterou přináší psaní. Do něj barvitě popsala útrapy válečného života. S rodinou se skrývali v tajném přístavku za knihovnou v budově, kde otec Anne pracoval. Nemohli odejít, museli být potichu a dělili se o stísněný prostor i s další židovskou rodinou. Dívka si přála stát se spisovatelkou a tímto deníkem se jí sen splnil.
Škoda, že ses nedožila poznání, že se tvoje knížka, Deník Anne Frankové stále čte…

Jana Svobodová