Naštěstí (ne)máme mléko

Máte divné chutě? Já jo. Na všechno si sypu šílené množství čerstvě mletého pepře a jím třeba pálivý růžový nakládaný zázvor s jablkem. 🙂
V knize Neila Gaimana dojde mléko. Maminka odjela pryč a tatínek s dětmi dostali spoustu úkolů co a jak. Ale na mléko se opět zapomnělo. Tatínek se pro něj vypraví, ale dlouho se nebude vracet. Kniha je z kategorie sci-fi, tak vás nechám hádat, co se v ní může stát?
Nebo ještě lepší bude, když si ji přečtete…
A pijete mléko?

Jana Svobodová

To je cesta na Měsíc

Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…

Jana Svobodová

To je historická Británie

V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…

Jana Svobodová

To je Texas

Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.

Jana Svobodová

Alenka v říši divů

Klasický příběh o dívce Alence, která se ocitne v říši fantazie. Dívenka se v příběhu nudí a zcela absurdním děním se ocitne v říši plné podivných postav.
Musím přiznat, že na mě je tento příběh příliš fantasmagorický, ale byla jsem zvědavá na výtvarné pojetí Vojtěcha Kubašty jehož vyřezávaná, prostorová leporela a betlémy mám od dětství moc ráda.
Text je v případě této knihy zkrácen na několik stránek.
A co vy, máte rádi tento typ knih? A co totální fantazijní chaos…

Jana Svobodová

Mami, pocem!

Tato knihy mě rozčilovala již názvem a zdatně pokračovala i textem. Třeťák Vojta má mladší sestru a maminku, která by konečně měla po mateřské „dovolené“ nastoupit do práce. Vojta je radikálně proti. A to je právě to, co mě tak štvalo. Proč má tak velký kluk mít nároky na svoji pečující maminku.. Na druhou stranu mě potěšilo, že právě taková kniha vznikla a že si ji děti můžou přečíst.
Knížka má hezké ilustrace a bavilo mě, že maminka není zobrazena jako půlnoční štíhlá kráska, ale jako malá boubelatá žena.
Děti, nekřičte na maminky, není to OK!!

Jana Svobodová

Neskutečná skutečnost

Sedm poetických, krásně vypointovaných příběhů pro děti i rodiče, čtenáře i nečtenáře, snílky i posluchače. Kniha mě zaujala již obálkou, a tak jsem ji prolistovala a hned se začetla. Každý jednotlivý příběh je kouzelný jiným literárním nápadem. Těžko vybrat, který se mi líbil nejvíc.
V tom prvním půjde o ztracenou plyšovou hračku opičáka. Příběh je holdem jiné krásné knížce, a to Medvědu Flóře od Daisy Mrázkové.
V těch dalších půjde o tajemný dům, tetování, dopis na pouťovém balónku, poklad z kašny, běhání a bájích a o štole.
Myslíte, že se v knize jedná o příběhy nebo pohádky?

Jana Svobodová

Psaníčko pro draka

Tato kniha básniček je mojí nejoblíbenější dětskou básnickou knížkou. Četla mi ji babička Elinka, četla jsem ji já sama, a to pořád dokola. Milé básničky o podzimu, plné vtipu, ale i melancholie s krásnými ilustracemi mě strašně bavily. Knížku jsem nedávno ukazovala mému druhovi, a ten mi řekl, že ji rozhodně musím dát na ctuctescteme.cz. Tak tedy, Davídku, tu je…

Husopaska

Husopasko střapatá,
nechoď bosa na blata
jako husy,
které bosy
louží capají.
Ze strniště vítr fučí,
schovej nohy do papučí?
než ti palce
zimou zmodrají.

Jana Svobodová

Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka

Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!

Jana Svobodová

Toníkův zlý sen

Toník má strach ze spánku. Nebo lépe řečeno z nočních můr, které ho trápí. Bojí se už chodit spát, protože ho budí strašné sny. V nich se na něj řítí obrovské černé náklaďáky a snaží se ho přejet. Toník by nejraději vůbec nechodil spát.
Má však chytrou babičku, které se se svým problémem svěří. Ta mu velice dobře poradí, jak s noční můrou boj vyhrát.
Kniha je moc fajn návodem a doporučuji ji rodičům a dětem si ji přečíst. Řešení je snadné, chytré a jistě účinné.
Měli jste i vy noční můru? A o čem váš zlý sen byl?

Jana Svobodová