Krabička

Knížka je určena pro nejmenší, nejmladší čtenáře. Na celostránkových ilustracích se hned zkraje objeví tajuplná krabice. Má otvory na dýchání, něco se v ní pohybuje, dýchá a lehce vykukuje otvory ven. V lese žijí přátelská zvířátka, které by moc zajímalo, kdo v krabici přebývá. Zkusí udělat mnoho hezkých gest a činů, aby to zjistila.
Kniha je návodem, jak pěstovat přátelství.
Můžu tě, Markétko pozvat na kávu?

Jana Svobodová

Kamarád pro medvěda

Ano, medvěd je moje nejoblíbenější zvíře, autor a ilustrátor Petr Horáček je jedním z mých nejoblíbenějších ilustrátorů a přátelství je hned po lásce ta nejbáječnější záležitost na světě. Takže kniha o přátelství dvou medvědů nakreslená a napsaná právě panem Horáčkem musela moje srdce nadchnout.
Naprosto úchvatné ilustrace medvědů a přírody jsou doplněny krátkým textem. Černý medvěd je sám. Hledá kamaráda. Neví, kde ho hledat. Hnědý medvěd je sám. Hledá kamaráda. Neví, kde ho hledat. Potkají se. Začnou hledat spolu. V jednoduchosti je síla. Jistě jste tuto větu již slyšeli. A ano, je to tak prosté, geniálně jednoduché.
Jestlipak to čteš, můj největší příteli?

Jana Svobodová

Pes Moko a jeho oko

Knihu napsala slovenská autorka Mirka Ábelová. Bravurně ji do češtiny přebásnil Emil Hakl. Ilustrace udělala Ivana Šáteková. Vznikla básnická kniha pro děti, která jednoznačně chytne za srdce. Vypráví se v ní příběh psa, který se jmenuje Moko. Pes má jen jedno oko a tím velice trpí posměšky a odháněním. Kluk Vili je sám, chybí mu přítel a navíc se mu všichni posmívají za to, že rozumí řeči zvířat. V příběhu se pes Moko a Vili setkají a snaží se, si navzájem pomoc. Bloudí lunaparkem, kde potkají cirkusačku dívku Fialu, která má fialové vlasy. Ta jim prozradí, že už hledat nemusí, že se vlastně mají navzájem. V tu chvíli je příběh velice dojemný a je typické, že to co druzí nevidí, ten třetí vidí velmi zřetelně.
V knize je víc bytostí, které trpí posměšky a bojují se svými jinakostmi. Však skoro nikdo není dokonalý. A co to vlastně je ta pomyslná dokonalost?

Jana Svobodová

Kamil – malíř snů

Autorka Markéta Vítková napsala a ilustrovala knihu pro děti, ve které se nechala inspirovat životem a tvorbou malíře Kamila Lhotáka, jehož obrazy i knihu ilustrují.
V příběhu dědeček vypráví vnukovi Vaškovi hezké příběhy. Jsou v nich stará auta, motorky, vlaky, kola, balóny a také svět obrazů Kamila Lhotáka. Děda vezme vnuka na výstavu. O tom, co je na obrazech, si spolu povídají, a Vašík následně prožije šest snů, ve kterých navštíví místa jak z Lhotákových obrazů. S malým chlapcem Kamilem se i setká.
Kdo by se nechtěl proletět lhotákovským světem typickým žlutým balónem…

Jana Svobodová

Ježeček, co nic (ne)uměl

Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂

Jana Svobodová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Svobodová

Čekání na vlka

Sandra Dieckmann je jednou z mých nejoblíbenějších ilustrátorek. Tato autorka knihy nejenom překrásně kreslí, ale i píše. Mám také ráda lišky a vlky. Kniha mě tudíž musela nadchnout. Je o obrovském přátelství mezi liškou a vlkem. Žijí spolu u modrého jezera. Vypráví si, smějí se. Každý den, co spolu stráví, jim připadá prozářený sluncem. Ale vlk jednoho dne zmizí. Liška se bude muset smířit s životem bez svého nejmilovanějšího tvora.
Kniha je o lásce, o smutku, o porozumění a pochopení smyslu života.
Celý život hledáme, nacházíme, ztrácíme a na někoho čekáme. Jaké je štěstí, když toho svého lišáka (či vlka) najdeme!

Jana Svobodová