Klasický příběh o dívce Alence, která se ocitne v říši fantazie. Dívenka se v příběhu nudí a zcela absurdním děním se ocitne v říši plné podivných postav.
Musím přiznat, že na mě je tento příběh příliš fantasmagorický, ale byla jsem zvědavá na výtvarné pojetí Vojtěcha Kubašty jehož vyřezávaná, prostorová leporela a betlémy mám od dětství moc ráda.
Text je v případě této knihy zkrácen na několik stránek.
A co vy, máte rádi tento typ knih? A co totální fantazijní chaos…
Babi
Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…
Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová
Jako ty!
Bodo je obrovský a silný drak. Jednoho den se skamarádí s malou myškou. A paradoxem je, že velký a strašlivý drak by občas chtěl být malý a tichý, a naopak křehká myška by si přála být silná a strašlivá. A je zajímavé, že navzdory své jinakosti si můžou vypomoci.
Je fajn, když si umíme považovat své jedinečnosti!
Já jsem malá (nízká :-)) a přesto výrazná. A co vy?
Kuřátko a obilí
Půvabná knížka napsaná Františkem Hrubínem a ilustrovaná Zdeňkem Milerem je vzpomínkou na mé dětství. Nedávno jsem ji našla v knihovně ve staré a malebné chalupě na Šumavě. Příběhem provází kuřátko, které se malinko ztratí. Hledá svoji mámu kvočnu a sourozence, kuřátka. Putuje poli a seznamuje se s osazenými plodinami jako je obilí, které je vysoké, oves, který je bílý a ječmen, který má vousy. Kuřátko se ptá na maminku i pšenice, ale ta o ní nic neví. Žitné pole je už sklizené, ale přesto mu na něm vítr dobře poradí.
Jak to bylo, pohádko?
Zabloudilo kuřátko
za zahradou mezi poli
pípá, pípá, nožky bolí…
Dvakrát sedm pohádek
Známé pohádky přebásnil František Hrubín. Půvabnými ilustracemi je v knize doplnil Jiří Trnka. Kniha je krásná, poetická, a i když poprvé vyšla už v roce 1965, má stále co nabídnout. Jsou v ní přebásněné pohádky Perníková chaloupka, Červená karkulka, Smolíček a jeskyňky, Paleček, O nezvedených kůzlatech, Kuřátko a obilí, Otesánek, Dědečkův koblížek, O Budulínkovi, O Palečkovi, Začarovaný les a Pohádka o veliké řepě.
Já měla jako malá moc ráda básničku o princezničce na bále, která je v knize hned na začátku…
Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal:
„Honzíku, máš namále,
přines nám ty korále!“
Honzík běžel za horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále:
„Nesu vám ty korále,
větší už tam neměli,
snědli je už v neděli.“
Oslík a vánoční andělíček
Vánoce jsou křehké období, plné vůní, světýlek, přání, lásky, zvyků i příběhů. Ten nejznámější o Ježíškovi, který se narodil v jesličkách nám v této knize zprostředkovává oslík a andělíček. Oslík hledá maminku. Andělíček mu ji pomáhá najít. Na společné cestě potkají děti, dvě maminky, babičku, pekařku, ovčáka, prodavačku, strážmistra a spoustu zvířátek. Všichni, kdo naslouchají a mají otevřené oči, se k nim přidají. Ti, co spěchají, tak o vánoční zázrak přijdou. A jaký ten zázrak bude? Možná už víte…
Fimfárum
Kdo by neznal klasickou knížku pohádek Jana Wericha s půvabnými ilustracemi Jiřího Trnky, jako by nikdy nečetl opravdu skvělé a vtipné pohádky. Jsou plné poučení, laskavého humoru a zůstanou nám v paměti jistě celý život. Werich vypráví známý příběh královny Koloběžky První, zjistíte cože to je Fimfárum, jak to dopadlo s rybářem a jeho ženou, proč a jak na Šumavě vyhynuli obři, co se stane až opadá listí z dubu, proč byla Barka tak šíleně lakomá, možná vás uspí líná pohádka, zjistíte proč je moře slané, jaký byl splněný sen, co se stalo se třemi sestrami a jedním prstenem, kdo to byl Paleček, zda se František Nebojsa opravdu nebál, že král měl tři syny bývá občas možné, ale zjistíte jací budou právě ti jeho, nerozluční kamarádi tři veteráni nás také svým osudem pobaví, zasloužilý vrabec v pohádce proletí naším světem, tři hrbáči z Damašku to také nebudou mít jednoduché a závěrem čtenáře čeká výborná pohádka tvořená pouze z jednoslabičných slov, a to chlap, děd, vnuk, pes a hrob. Moje staré vydání této knihy stálo pouhých 20 korun československých a vyšlo v roce 1978, ale kniha již mnohokrát vyšla znovu a vy ji také můžete obstarat…
Můj knižní deník
Tuto knížku jsem v covidovém roce 2021 vybrala dětem z knihovny, kam chodí na můj čtenářský klub, jako odměnu za roční absolvování klubu. Na nákup knih nám přispěl skvělý spolek MAP (Místní akční plán), který podporuje čtenářskou gramotnost. Knížka je pro každého čtenáře k dotvoření. Úvodem si do ní zapíší svoje jméno, kde nejraději čtou, jaké jsou jejich nejoblíbenější knihy, oblíbená knihkupectví, blogy a třeba knižní přání. No a pak následují předpřipravené stránky na evidování přečtených knih. Čtenáři si tam zapisují název knihy, autora, svoje symbolické hodnocení, od kdy do kdy knihu četli, jaká byla první věta a jejich nejoblíbenější postava, jaká kniha byla, jak by mohla jinak skončit a svoje poznámky. Na dalších stránkách jsou předepsané otázky zase jiné. Knihu doplňují hezké ilustrace. A líbilo se mi, že kniha je univerzálně barevná, a hodí se tak pro kluky i holky. Já osobně si knihy a jejich hodnocení eviduji na skvělém webu www.databazeknih.cz, kde mě najdete pod přezdívkou Greena, protože mám ráda zelenou, a je to opravdu moje přezdívka, jen s výslovností „Grýňa“…
Šťastný princ
Tuto knížky anglického autora Oscara Wilda jsem četla jako malá. Těch devět neskutečně emotivních a velice dojemných příběhů se mi nesmazatelně zarylo do srdce. Tenkrát jsem nechápala, proč někdo napíše takové smutné pohádky. Dnes už to vím. A ráda se ke knížce vracím. Je to hluboké, bolestné, přesné a plné lásky.
Pohádky jako Šťastný princ, který se rozdá ze svého bohatství a krásy, Slavík a růže, kdy se slavík obětuje pro lásku, Sobecký obr, který pochopí sílu lásky, Oddaný přítel, který se obětuje ve jménu přátelství, Podivuhodná raketa o marnosti a pýše, Mladý král o moci a nespravedlnosti a Dítě hvězdy o napravené pýše vás vtáhnou a již nepustí. Jistě je jako já budete po letech někomu vyprávět…
Magor dětem
Pokud chcete vědět jak vypadá láska, tak si přečtěte tuto knížku Ivana Martina Jirouse zvaného Magor.
Sbírka pohádek a básniček vznikla během Jirousova totalitního věznění. Je věnovaná jeho dcerám Františce a Martě. Mohlo by se zdát, že kniha bude vzhledem k okolnostem vzniku smutná, ale opak je pravdou. Je plná otcovské lásky a něhy.
V básničkách svoje holčičky miluje, trochu straší, rozesmává, nechává nadchnout pohádkovým světem, uspává i na dálku objímá.
Zajímalo by mě, proč měl Magor tak rád kohouty…
Ukázka z knihy:
Podívej se jak telátko
olizuje Jezulátko
a pára z huby oslíka
halí ho tenká košilka
pavouci tmaví jako stín
spřádají nad ním baldachýn
od zlaté slámy svatozář
padá na Mariinu tvář
pastýři venku u beránků
foukají do trub v nočním vánku
tak radují se vzduch i země
i voda v městě Betlémě