O chlapci, který si kolem sebe postavil zeď

Kniha vyšla v rámci projektu Komplexní podpora pro děti s poruchami attachmentu nebo komplexním vývojovým traumatem. Attachment je pojem, který je v češtině znám rovněž jako vztahová vazba, vyjadřuje vztah, který se vytváří mezi dítětem a osobou poskytující tomuto dítěti péči a ochranu. Tato obrázková knížka vypráví příběh chlapce, jež v minulosti prožil traumatickou, bolestivou událost. Neumí s prožitkem dobře pracovat, a proto si kolem sebe staví neprostupnou zeď, za kterou schovává svoje strachy a úzkosti. Uzavírá se za ní před okolním světem, chová se agresivně. Do příběhu vstupuje vlídná paní, která dá čtenářům návod, jak s traumatem pracovat.
Kniha má skvělé poselství. Mám však výhrady ke zvolenému prezentovaní textu. Působí rozostřeně a nečte se dobře.
Zbořením podobných zdí by bylo na světě krásněji…

Jana Svobodová

Julie a žralok

Na této knize mě upoutaly nádherné ilustrace Toma de Frestona. Julie ve žluté pláštěnce na moři, pod ní žralok, kolem hejno ptáků. A přesně o tom je příběh Kiran Millwood Hargrave. O dívce Julii, která s rodiči jede na dva prázninové měsíce na vzdálený maják. Táta má úkol zprovoznit majákové světlo. Maminka, mořská bioložka chce najít vzácného žraloka grónského a zkoumat ho.
Miluju majáky. Časoprostor této knihy je úžasný a příběh čtivý. Vřele ho náctiletým čtenářům doporučuji. Nebudete chtít knihu odložit…

Jana Svobodová

Pan Nikdo a bílá tma

Horová kniha pro čtenáře od osmi let, myslíte že to lze? Strašit malé děti? Jistěže lze! Tato knížka je o strachu a o lžích.
Lhaní je pochopitelná lidská potřeba. Libůstka. Potěšení. Radost. Člověk lže, aby byl někým, kým chce být, aby byl někde, kde touží být, aby byl s někým, s kým touží být; člověk lže z rozpaků, ze smutku, z osamění, ze závisti, touhy i zklamání. A ze strachu. Hlavně ze strachu! To je pár vět z knihy Dory Kaprálové, ve které se bude bát maminka a její dvě holčičky Isa a Líza, které čekají na tatínka.
Kdy jste naposledy ze strachu lhali vy?

Jana Svobodová

Annie & berlepsové

Annie je třináct let a letí za maminkou až do dalekého Singapuru. Ta tam dlouhodobě pracuje jako vědecká pracovnice. Dívka se do Malajsie moc těší. Má ráda dobrodružství a hlavně svoji maminku. Jenže spolu nebudou sami, jak si dívka představuje. V příběhu se objeví přítel Karel, tajemní psi berlepsové a nakonec i tatínek, který trvale žije v Nepálu.
Příběh je moc hezky vymyšlený. Není v něm nouze na lokální malajské i tibetské zajímavosti a jistě čtenáře zaujme stejně jako mě.
Při čtení knihy jsem si přála mít v ruce buddhistické dordže stejně jako Annie…

Jana Svobodová

Fánek hvězdoplavec

Fánek hvězdoplavec získal v roce 2023 cenu Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.
Chlapec má jako malý jednu knihu, je krásná, veliká a v obrázcích přes celou stránku má zlatou barvu. Je v ní například příběh o potopě, který ho fascinuje. V knize si s tatínkem moc rád listuje. Představuje si, jaké by to bylo, plout lodí až tam, kde se láme obzor. Fánek žije s maminkou a prarodiči, a jednoho dne je musí tatínek opustit, a vydat se za lepším výdělkem do cizí země. Rodině nastává smutný čas. Kniha je obecně velmi smutná, doporučovala bych ji číst i s rodiči a o příběhu si povídat.
Je o lásce, rodině, smutku, odloučení, odpuštění i o přátelství.
Pluj lodičko mořem, ať se v tobě na záda položený Fánek může dívat až do hlubokého nebe…

Jana Svobodová

Bába Bedla

Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?

Jana Svobodová

Kuba nechce číst

Kuba jde do první třídy a moc se bojí. Tuší, že očekávání rodičů a učitelů bude příliš velké, na to aby zvládl tolik nových věcí. Děsí ho, že se nenaučí číst a ani počítat. Rodiče ho uklidňují, paní učitelka je také moc vlídná. Přesto bude muset pracovat víc, než je ochotný.
Vzpomínám si svoji milou paní učitelku z první třídy a na ten skvělý pocit, když jsem sama dokázala číst…

Jana Svobodová

Jak to vidí Tomáš

Záměrem edice Neuropříběhů je podpořit citlivý přístup k dětem, které se nějak vymykají zažitým standardům. Hrdinou knihy je Miki, který nedokáže chvíli sedět v klidu. Okolí to rozčiluje a obtěžuje. Miki nemá kamarády a nerozumí tomu, proč ho moc nikdo nemá rád. Poradce Tomáš nám v příběhu vše vysvětlí.
Správně tušíte, že Miki má ADHD, neboli poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Kniha ukazuje, jak s podobnými dětmi pracovat a je určena již dětem od 4. let.
Jistě vás hned napadne pár jmen dětí, kteří jsou Mikimu podobné…

Jana Svobodová

Jsem Vincent a nebojím se

Vincent je křehký a vnímavý hoch. Miluje svoje rodiče a nechce je trápit. Jeho citlivost zachází až tak daleko, že jim tají i to, jak ho drsně všichni kolem šikanují. Jeho každodenní život je plný strachu. Vincent má zálibu ve studiu a čtení knih o přežívání v divoké přírodě. Toto téma se stane jeho osudným na cestě za osvobozením se.
Kniha se mi moc líbila, nemohla jsem se od čtení vůbec odtrhnout. Vincente držím ti palce…

Jana Svobodová

Jasmína lovkyně záhad, Tajemná kniha

Jasmína je velice urputná dívka. Jakmile začne řešit nějakou záhadu, přestává vnímat lidi kolem sebe, a začíná být sobecká. Jenže si nemůže pomoct. V druhém komiksovém příběhu ji zaujme stará paní, která každý týden ve stejný čas jezdí autobusem do městské knihovny a stále si už mnoho let půjčuje tutéž knihu. Tváří se smutně a knihu pevně svírá v náručí. Tomu musí Jasmína přijít na kloub. A bude trochu zneužívat svých přátel a prohloubí i nedůvěru mezi ní a její maminkou. Ale možná to pak zase napraví a každopádně přijde záhadě na kloub.
Jako knihovnici mě bavila zápletka v knihovně…

Jana Svobodová