Babi

Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…

Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová

Jana Svobodová

Němý hlas

Tento japonský manga komiks, který se čte tradičně odzadu vypráví příběh divokého chlapce Šóji Išidy. Ten ve jménu boje proti nudě dělá opravdu šílené kousky. Vůbec neoplývá empatií, a třeba jeho vztah k matce mi přišel neskutečně špatný. Jeho neúcta k ničemu, nebo lépe ke všemu, měla být patrně záměrná. Do třídy přijde nová studentka, dívka Nišimija, která je neslyšící. Na školu přestupuje, protože ji dříve šikanovali. To se však bude dít i zde, a jistě je vám jasné, že iniciátorem bude Šojo. Ale příběh se vždy vyvíjí, a tak i na něj přijde řada a podle rčení oko za oko, zub za zub se mu bude dít…

Jana Svobodová

Toníkův zlý sen

Toník má strach ze spánku. Nebo lépe řečeno z nočních můr, které ho trápí. Bojí se už chodit spát, protože ho budí strašné sny. V nich se na něj řítí obrovské černé náklaďáky a snaží se ho přejet. Toník by nejraději vůbec nechodil spát.
Má však chytrou babičku, které se se svým problémem svěří. Ta mu velice dobře poradí, jak s noční můrou boj vyhrát.
Kniha je moc fajn návodem a doporučuji ji rodičům a dětem si ji přečíst. Řešení je snadné, chytré a jistě účinné.
Měli jste i vy noční můru? A o čem váš zlý sen byl?

Jana Svobodová

Tvá dubnová lež

Tradiční japonské manga komiksy jsou uspořádány odzadu a zprava doleva. Zkraje je těžší si na takové uspořádání obrázků a textu zvyknout, ale mladí čtenáři se tímto způsobem obvykle naučí číst velmi rychle. Svědčí o tom i to, jak jsou v současné době manga komiksy oblíbené.
Tato romantická minisérie je z prostředí mladých muzikantů. Tento díl má podnázev: potkal jsem dívku pod kvetoucími sakurami a můj osud se začal měnit a přesně o tom příběh je. Kósei Arima je talentovaný klavírista, kterého hudebně velmi přísně vychovávala jeho nemocná maminka, která zemřela. Chlapec má následně veliký problém dál slyšet a vnímat svoje hraní na klavír. To se změní setkáním s překrásnou a osobitou dívkou, hudebnicí a houslistkou Kaori Mijazono. Tímto setkáním se Kóseovi konečně zase vrátí barvy do života.
Změnil i vám někdo život?

Jana Svobodová

Blbá Vendula

Jedinečná, skvělá kniha. Autorka Noemi Cupalová napsala čtivý příběh o problematické dívce, která tápe v chování ke svému okolí i rodině. Ilustrátorka Eva Horská knihu dokonale doplnila ilustracemi. Vznikl tak jedinečný, dvojbarevný počin, ilustrující záporné a kladné chování, negativní a pozitivní reakce a smýšlení.
Kniha je za rok 2024 nominovaná na cenu Magnesia litera a já jsem pevně přesvědčena, že vyhraje.
Je nádhera číst a vidět takovou symbiózu na díle spisovatelky a ilustrátorky. Bravo!

Jana Svobodová

To je jízda!

Parta kamarádů jezdí na skateboardech, bruslích a kole. Oblíbeným místem je nová ulice ve městě a okolí kláštera. Děti jednoho dne zjistí, že za vysokou zdí je stará betonová sýpka, ideální U-rampa. Jenže areál je hlídaný a údajně v něm hrozí i nebezpečí. Dá se čekat, že děti podniknou zakázanou aktivitu, aby zkusily jízdu a triky na lákavé rampě. Kniha má detektivní zápletku a obsahuje i dojemný příběh zasazený do 2. světové války.
Líbí se ta mnoho-vrstevnost. Po knize jistě sáhnou i čtenáři, kteří jako hlavní hrdinové jezdí na skejtu, kole a in-lajnu.
Co zakázaného jste jako děti udělali vy? Já s oblibou lezla do starých opuštěných domů…

Jana Svobodová

Přání

Klukovi Timovi se říká Titi a mamince Antonii Tony. Mají spolu hezký vztah. Starají se o sebe. Žijí spolu, a to ve stále horších a horších podmínkách. Jednoho dne se stalo, že je opustil tatínek a partner, a tím se změnili jejich životní podmínky. Maminka říká Titimu, že si může přát, co jen bude chtít, ale aby si svoje přání dobře rozmyslel.
Dětské knihy mají končit dobře a mít naději. I tato se tomuto zadání nevymyká, a to je dobře.
Máte i vy nějaké životně důležité přání? Pokud ne, nevadí, buďte rádi…

Jana Svobodová

Divné děti a smutná kočka

Volné pokračování knihy Petry Soukupové Klub divných dětí nás tentokrát zavede do období prázdnin a na venkov. Mia a Petr jsou stále divní a mají chuť poznat i jiné děti. S dětmi od sousedů Luisou a jejím bratrem Eliášem prožijí napínavé dobrodružství.
Na knihách Soukupové obdivuji vhled do dětských duší a jejich nitra. Tu zvláštní vzájemnou empatii ke svým odlišnostem a podivnostem. Kniha je opět velmi čtivá a čtenáře vtáhne do příběhu.
Máme všichni svoje podivnosti?

Klub divných dětí

Jana Svobodová

Labutí dům

Spisovatelka Daniela Krolupperová vlídně popsala prvorepublikový pražský svět z pohledu chudých i bohatých. Ilustrátorka Eva Chupíková knihu úžasně doplnila svými ilustracemi. Na stránkách se nám odhalí čtivý příběh dívky Rézi, která žije se svojí maminkou švadlenou a snaží se najít svůj sen a ovlivnit svůj život. Rézi je milá, chytrá, a snaživá, v tom nejlepším smyslu slova. Čtenář jí, její mamince, příteli Pavlovi i kamarádkám soustavně drží palce, aby se jim v životě dařilo.
Pojďte nahlédnout do Československa 20. let 20. století…

Jana Svobodová

Nevrlý Ruda

Ruda je opice, konkrétně šimpanz. Vypadá to, že je naštvaný. Alespoň si to zvířata v jeho okolí myslí. Vše v Rudově výrazu a postavení těla tomu nasvědčuje. Je skrčený a zamračený tak, že mu obočí úplně zakrývá oči. Ruda se opravdu uvnitř necítí šťastný, ale zatvrzele všem tvrdí, že rozhodně není naštvaný!
Jak to s ním je moc hezky napsáno a nakresleno v této knížce.
Pokud máte kolem sebe nějaké malé či velké bručouny, doporučuji jim knížku koupit, přečíst, půjčit či dát.
Kolikrát jsme sami tvrdili, že rozhodně nejsme naštvaní a bylo tomu právě naopak…

Jana Svobodová