Největší nemehlo pod sluncem

Knižní série Má to háček se tematicky dotýká problémů, které zažívají děti. Tato kniha Petry Štarkové seznamuje s dyspraxií, neboli česky, hanlivěji a jednoduše s nešikovností. Jedná se o vývojovou poruchu motorické koordinace. Ta knižní hrdince Báře každodenně znesnadňuje život. Často jí něco padá z rukou, často sama někam padá, nejde jí výtvarná výchova ani tělocvik. Rodiče se ji snaží před neúspěchy chránit. Zcela jiný přístup má dědeček, ke kterému Bára přijede na prázdniny. A v tomto přístupu je právě skvělý klíč.
Kniha je čtivě napsána, moc se mi líbila. Otevřela mi nový, dosud neznámý pohled na podobné děti…

Jana Svobodová

Matylda

Matylda je chytrá holka, která to má doma se svými hloupými rodiči opravdu těžké. Od dvou let plynně mluví a od čtyř let čte. Rodičům je tohle všechno akorát na obtíž a ve škole to holka taky nemá jednoduché. Paní učitelka, slečna Dobrotová je moc fajn, zato ředitelka školy, slečna Kruťáková Matyldu nesnáší. Ta jednoho dne zjistí, že vedle své geniality ještě vládne takovou zajímavou magickou schopností.
Jak si s tím poradí, si rozhodně přečtěte v knize od klasika dětské literatury Roalda Dahla.
Ke čtení vás zve dříve malá knihomolka Jana… 🙂

Jana Svobodová

Hilda

O Hildě slýchám od dětí, jejich maminek i od dcery Báry, která studuje knižní ilustraci. Prý se jedná o super komiks. A dnes všem dávám za pravdu. První kniha se jmenuje Hilda a obsahuje díly Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr. Hlavní hrdinka má modré vlasy, žije s maminkou v domku na zdánlivé samotě uprostřed přírody a hor. Moc ráda kreslí, maluje a také čte. Kolem sebe dokáže vidět mnoho bytostí. Trolly, obry i neviditelné trpaslíky. Kniha vás zavede do severské mytologie. Další knihy o dívence Hildě mám už u nás v knihovně zarezervované a těším se, až si je přečtu…

Jana Svobodová

Odsunuté děti

Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…

Jana Svobodová

Můj život Cuketky

Tato kniha mě od první věty naprosto okouzlila, zaujala a pohltila. Ta věta je o tom, že malý chlapec, kterému se říká Cuketka, chce kvůli mamince zabít nebe. Máma mu říká, že nebe je tak velké, aby jim připomnělo, že lidé žijící pod ním, si nemůžou vyskakovat. Je to alkoholička, která žije se svým devítiletým zanedbaným a občas bitým synem. Jednoho smolného dne se stane fatální nehoda, kdy Cuketka svoji matku zastřelí. Následně se dostane do dětského domova Les Fontaines. Po nehodě se chlapce ujme empatický policajt Raymond, který ho nejenom dopraví do domova, ale udržuje s ním i následný kontakt. V dětském domově to bude pro Cuketku požehnáním. Potká tam děti, které si každé nese svůj šrám na duši. Jejich příběhy jsou tak dojemné, že mi čtení knihy opakovaně vhánělo slzy do očí. Všem dětem jsem držela palce, aby svoje osudy měly v rámci možností šťastné. Tato bravurně napsaná kniha francouzským autorem Gillesem Parisem mě opravdu zasáhla a zůstane navždy v mé paměti a v mém srdci.
Dokonce jsem při jejím čtení zatoužila pracovat v dětském domově a dětem tak moct jejich životy zpříjemnit.
Cuketko, přeji ti lásku, nebe plné lásky…

Jana Svobodová

Jak se lemur odnaučil šťourat v nose

Knížka pro začínající čtenáře o ZOOlogické zahradě, ve které žijí zvířata vychovávaná v přesvědčení, že si mají brát příklad z lidí i dětí, protože ti vždy ví, jak se slušně a správně chovat. Ano, úplný nesmysl. A na něm je postavený příběh. Do ZOO přijede paní učitelka se školkovými dětmi. Nekteré z nich mají zlozvyky typu šťourání v nose, krkání, pšoukání, nemytí rukou a okusování nehtů. Zvířata tyto nešvary odkoukají a začnou je s chutí praktikovat. Jejich rodičům se to logicky nelíbí, a tak vždy společně vymyslí, jak zlozvyky odstranit. Knížka je napsaná tak, aby děti pobavila a rozesmála. Měli jste nebo mátě nějaký zlozvyk?

Jana Svobodová

Naprostá šílenost

Středoškolačku Annu paralyzuje panika. Má úzkostné stavy, kdy by nejraději jen zůstala ležet ve svém pokoji. Musí však fungovat, chodit do školy i mezi lidi. S panickou atakou se léčí. Každý den na ni číhá mnoho vjemů, vtíravých pocitů, nekomfortu. Anně je dobře jenom se spolužákem Maxem, který vůbec neřeší její jinakost. Jednoho dne spolu spontánně odjedou na dlouhou prázdninovou cestu dodávkou.
O tom, jak cestu Anna zvládne, zda i Max nená své temné tajemství, je tento mistrně napsaný, ale i nakreslený komiks pro děti.
Vím, téma je to nelehké, ale stojí rozhodně za přečtení. Však my knihu jen čteme, ale co ti, kteří s podobnými problémy každodenně bojují…

Jana Svobodová

Pes Moko a jeho oko

Knihu napsala slovenská autorka Mirka Ábelová. Bravurně ji do češtiny přebásnil Emil Hakl. Ilustrace udělala Ivana Šáteková. Vznikla básnická kniha pro děti, která jednoznačně chytne za srdce. Vypráví se v ní příběh psa, který se jmenuje Moko. Pes má jen jedno oko a tím velice trpí posměšky a odháněním. Kluk Vili je sám, chybí mu přítel a navíc se mu všichni posmívají za to, že rozumí řeči zvířat. V příběhu se pes Moko a Vili setkají a snaží se, si navzájem pomoc. Bloudí lunaparkem, kde potkají cirkusačku dívku Fialu, která má fialové vlasy. Ta jim prozradí, že už hledat nemusí, že se vlastně mají navzájem. V tu chvíli je příběh velice dojemný a je typické, že to co druzí nevidí, ten třetí vidí velmi zřetelně.
V knize je víc bytostí, které trpí posměšky a bojují se svými jinakostmi. Však skoro nikdo není dokonalý. A co to vlastně je ta pomyslná dokonalost?

Jana Svobodová

Jak si vychovat sourozence

Tato kniha je překrásná. Při jejím čtení jsem měla pocit, že spisovatelka Tereza Pařízková něco psala a vedle u stolu seděla ilustrátorka Ivona Knechtlová a hned to kreslila. V této knize obsah souzní s výtvarnou podobou.
Příběh vypráví malá holka. Všimne, že se na sebe rodiče nějak zamilovaně dívají a následně se dozví, že bude mít sourozence. Toho se zkraje bojí, protože má vypozorované, že ostatní děti, tak přicházejí o jedinečnou pozornost věnovanou prvorozeným dětem. Ale příchod sestřičky na svět je to trošku jiný. Dívenka se rozhodne vzít výchovu sourozence do svých rukou. A naučí ji vše potřebné. Láska se mezi sestřičkami vytvoří okamžitě a je nekonečná.
Kdo by nechtěl mít takovou báječnou starší sestru? Já ano a hned…

Jana Svobodová

Kamil – malíř snů

Autorka Markéta Vítková napsala a ilustrovala knihu pro děti, ve které se nechala inspirovat životem a tvorbou malíře Kamila Lhotáka, jehož obrazy i knihu ilustrují.
V příběhu dědeček vypráví vnukovi Vaškovi hezké příběhy. Jsou v nich stará auta, motorky, vlaky, kola, balóny a také svět obrazů Kamila Lhotáka. Děda vezme vnuka na výstavu. O tom, co je na obrazech, si spolu povídají, a Vašík následně prožije šest snů, ve kterých navštíví místa jak z Lhotákových obrazů. S malým chlapcem Kamilem se i setká.
Kdo by se nechtěl proletět lhotákovským světem typickým žlutým balónem…

Jana Svobodová