Lyžníci z Plískanic

V Plískanicích se skvěle lyžuje. Sněhu je dost a je načechraný a krásně bílý. Mrzne. Běžkaři už hbitě projíždějí svoje tratě. Na sjezdovkách je živo, z kopců sviští na sjezdových lyžích mnoho lyžníků. Lanovky mají napilno. V lesech pracují dřevorubci, na jezeře se pod ledem ukrývají ryby, které se rybáři pokouší ulovit. Děti staví sněhuláky ze sněhu. Na pláni se chystá slavná Plískanická rallye skútrů. Na skokanském můstku se právě povedl rekordní skok. A to není vše.
Napadá vás, co se ještě dá dělat v zimě, když je všude napadaný sníh?

Jana Svobodová

Sněhová sestřička

Naprosto překrásná knížka od norské autorky Maji Lunde, která čtenáře zavede do vánočního času. V kombinaci s přepůvabnými ilustracemi Lisy Aisato tvoří jednu z nejhezčích vánočních knih pro děti. Ale není to jen pozlátko, je to dojemný, hluboký příběh, který vžene slzy do očí a zanechá stopu až v srdci, a to napořád. Je to dětský příběh o přijetí smrti, o lásce, o rodině, o přátelství, o zlobě, o přemýšlení, o omluvách, o snech.
Hlavní hrdinou je kluk Julián. Má malou sestřičku Augustu, mámu a tátu a kamaráda Johna. A rodina měla ještě jednoho člena, zesnulou Juni. S jejím odchodem se nemůžou vyrovnat a Julián je jediný, který chce ztrátě čelit. Jednoho dne potká rozesmátou a půvabnou dívenku Hedviku. Ale nic není tak, jak se na první pohled může zdát…
Příběh čtenáře zcela strhne. A slibuji, že se budete těšit na každou další stránku a na každou další ilustraci.
Přeji ti kouzelné vánoce Juliáne!
S láskou čtenářka Jana 🙂

Jana Svobodová

Nemůžu usnout

Překrásná smutná knížka určená jak malým, tak i velkým čtenářům. V norské krajině stojí v zahradě pod sněhem dům. Žije v něm táta a malý syn. Na zahradu a do jejího okolí chodí liška. Na strom létají červení ptáci. O nich chlapci stará babička kdysi vyprávěla, že to jsou vtělení lidí, kteří umřeli. Chlapec má o ptáky starost, aby měli dostatek jídla. S tátou si povídají i o přáních, které člověk může mít, když uvidí padat hvězdu.
Ale jsou přání, která se splnit nemůžou.
Když někdo spí už navěky, tak se nevzbudí…

Jana Svobodová

Neboj se, Oskare

Kniha norského spisovatele a ilustrátora Stiana Hole je vizuálně podařenou publikací. Hole jako vůbec první severský autor získal prestižní ocenění Bologna Ragazzi Award. Tato dětská kniha je o strachu, dětství i stáří a překonávání obav. Chlapec Oskar tráví letní prázdniny v domě s maminkou a tatínkem a čeká ho první školní den. Na prázdniny za nimi jezdí tři pratety. Jejich věk je velice vysoký, pratety jsou vrásčité, milé, mají šedivé vlasy a rády si povídají. Oskar se se všemi baví o tom, čeho se každý z nich bojí. A zjišťuje, že se každý vlastně něčeho bojí. Čeho se bojíte vy? Já například o své děti, aby byly zdravé…

Jana Svobodová

Anna – Jaký bude rok 2082?

Anna je dívka, která se zajímá o ekologii a životní prostředí. Za svým zájmem jde s obrovskou vervou a je občas až nesnesitelná. Má chlapce, který je jí oddán a má stejné zájmy jako ona. Anna svůj život prožívá rozpolceně, protože má velmi živé sny, ve kterých se ocitá v budoucnosti v roce 2082 a vidí důsledky špatného chování lidstva k planetě.
Kniha je velmi zajímavá a bylo by fajn, aby si ji přečetlo co nejvíce zdatných čtenářů. Spisovatel a filosof Jostein Gaarder v ní chtěl vyburcovat k neklidu a k tomu, aby se problém globálního oteplování začal opravdu důsledně řešit.
Také bych byla ráda, kdyby se tak stalo…

Jana Svobodová

Dívka, která chtěla zachránit knížky

Toto je naprosto překrásná kniha! Je pro všechny děti a dospělé, kteří milují knihy.
A je to jedna z mála knih, která mi při čtení vyloudila úsměv na rtech, který mě až do jejího dočtení neopustil!
Je o dívce Anně, které brzy bude deset let. Je o knihovnici, paní Monsenové, které brzy bude padesát let. A je také o skladníkovi z knihovny, panu Bergovi.
Všichni v této milují čtení a knihy. Jsou ale i knihy, které si v knihovně nikdo nepůjčuje a ty se musí likvidovat. Anna se rozhodne je zachránit.
Knihu doplňují kouzelné ilustrace Lisy Aisato.

Ukázka z knihy:
„Anna milovala knihy.
Četla celé dny.
Četla ráno, než vstala z postele.
Četla večer, než šla spát.
Četla v noci, když měla spát.“

Jana Svobodová

Dívka s pomeranči

Patnáctiletý Georg dostane dopis, jež mu napsal otec, který zemřel, když chlapci byli čtyři roky. Vypráví mu v něm o tom, jak se seznámil s tajemnou dívkou s pomeranči. Setkání pro něj tehdy bylo osudové. Dopis je pro oba moc důležitým poselstvím, díky kterému se syn s otcem i navzdory nepřízni osudu poznají.
Kniha má strhující způsob vyprávění a nebudete ji chtít odložit, ale jen číst dál a dál.
Je to jedna z těch knih, které si můžete přečíst a budete na ni vždy vzpomínat.
Kdo je tedy tajemná dívka s pomeranči…

Jana Svobodová

Doktor Proktor a prdicí prášek

První díl knih pro děti o doktoru Proktorovi od uznávaného norského autora detektivek pro dospělé Jo Nesboa je humorným a zábavným počtením.
Malý klučina se zrzavými vlasy Bulík se přistěhuje do ulice Dělová. Tam se skamarádí s Lízou, šikovnou dívčinou ze sousedství, a také s podivínským, vysokým, štíhlým vynálezcem, doktorem Proktorem. Ten dětem ukáže svůj jedinečný vynález, a to „Světle Zelený Prášek Doktora Proktora“, alias prdicí prášek! Tento „oslnivý nápad, který snad udělá ze světa o něco legračnější místo“ zpestří dětem dny, a také se ho rozhodnou využít i pro NASA, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku a pokusí se ho využít k „počinům důležitým pro celé lidstvo“.
Které dítě by nechtělo tento fantastický vynález zkusit na vlastní…

Jana Svobodová

Anton a Jonatán

Chlapec Anton má medvídka Jonatána. Jezdí spolu na kole městem. Prožívají dobrodružství. Jsou to nejlepší kamarádi.
Může se zdát, že čteme veselý příběh, ale jednoho dne se stane něco strašného…
I příběhy o smrti jsou určeny pro malé čtenáře a je jen na nás, zda jim je budeme chtít přečíst…

Jana Svobodová

Případy pro detektivní kancelář č. 2, Operace: Bouřkový mrak

Autorem detektivní knihy pro děti je spisovatel Jørn Lier Horst, který předtím pracoval u policie jako vyšetřovatel. Společně s ilustrátorem Hansem Jørgenem Sandnesem vytvořili zábavnou knihu pro děti. I po jejím přečtení si čtenáři budou knihou listovat a hledat odpovědi na závěrečné otázky.
V knize dva kamarádi a zároveň sousedé Tea a Oliver se psem Osem řeší záhadu mnoha odcizených věcí. Na co je třeba: cukr, kvasnice, láhve, sudy, jalovec a ječmen…

Jana Svobodová