To je Praha

Praha je město věží, kopců, zahrad, uliček, domů, hospod, tajemství, příběhů, vzpomínek, lidí, zvířat a soch. Praha je město na řece.
Tak začíná kniha o hlavním městě České republiky o Praze.
Prahou protéká řeka Vltava. Přes Vltavu vede sedmnáct mostů. V Praze na řece je i mnoho ostrovů. Město je plné soch, zahrad, parků, kostelů, muzeí, galerií, obchodů, ulic, cukráren, pasáží, knihkupectví, náměstí, domů, tunelů, věží, lidí, holubů, tramvají, aut, čtvrtí, hospod, malířů, muzikantů, spisovatelů, básníků, schodišť, piva, hřbitovů, lamp, psů i koček, je v ní Pražský hrad i Jezulátko.
V Praze je hodně lidí i dětí…

Jana Svobodová

Ztracený deník profesora z Essexu

Tak toto je absolutně nejlepší dětská kniha co na tento web vkládám, proto to nadnesené hodnocení. Je skvělá nejenom literárním obsahem, ale i ilustracemi.
Vypráví příběh přírodovědce, který se svou ženou ztroskotá na neznámém ostrově. K jeho velkému úžasu a navzdory Darwinovu bádání na ostrově objeví opačný evoluční princip, a to konvergenci, neboli postupné „připodobňování“ nepříbuzných druhů. Všechna nově objevená zvířata přírodovědec pojmenovává. Třeba Čapík temnotický je chlupaté zvíře, které je velmi plaché, avšak neutíká, jen při vyrušení zavře oči a tváří se, že tam není. Největším miláčkem dětí se jistě stane Libonek bystrý, moudré, půvabné zvířátko.
Profesor se odvážně rozhodně všechna zvířata ochránit před moderní zvědavou civilizací a vy si pouze v tomto malém deníku o nich můžete přečíst.
Pojďte na to…

Jana Svobodová

Kouzelná baterka

Malý kluk František dostane od kouzelného dědečka baterku, která je taky kouzelná. Na to, na co se s ní posvítí, to obživne. František by si měl dobře rozmyslet jaký předmět takto nechá obživnout.
Prvním bude pes Petalík ze staré odhozené lahve od limonády.  Z velké peřiny bude Duchnouš. Divoká Boťata udělají radost jedné babičce a Vlasátko potěší zase jednu malou holčičku. To jestli budou všechny obživlé bytosti hodné si už musíte přečíst sami.
Kniha je opravdu zábavná a zajímavě ilustrovaná od Michaely Kukovičové.
A na co byste posvítili vy…

Jana Svobodová

Klárka a 11 babiček

Klárka žije jenom s dědou. Děda Tomáš je kominík a jednoho dne nešťastnou náhodou spadne ze střechy a musí dlouhodobě ležet v nemocnici. Aby vnučka Klárka nezůstala sama, začne putovat po domácnostech 11 potenciálních babiček. Každá z „babiček“ je jiná a každá je svérázná jiným způsobem. Kniha je psaná formou dopisů, které se mezi sebou Klárka s dědečkem Tomášem vyměňují. Pojďte se s babičkami seznámit i vy…

Jana Svobodová