Nicky a Věra

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!

Jana Svobodová

Romeo, Julie a tma

Příběh se odehrává v období druhé světové války v čase heydrichiády, což je těžké období během okupování českého území německými nacisty a období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V novele od Jana Otčenáška se rozvíjí milostný vztah mezi židovskou dívkou Ester a studentem Pavlem. Ester se chystá na transport do koncentračního tábora a Pavel se rozhodne k odvážnému činu ji u sebe schovat. Stejně jako Shakespearův příběh stejnojmenných milostných hrdinů, je i tento válečný příběh tragický. Křehký příběh stojí rozhodně za přečtení…

Jana Svobodová

Deník Dory Grayové

Hana bydlí s rodiči ve městě. Jednoho dne konečně zjistí, proč jsou její rodiče takoví divní. Koupili sto let starý dům v malém městečku Křečkovicích a trochu se bojí, jak bude Hana reagovat. Haně se stěhovat vůbec nechce. Ale když se jede s rodiči na dům podívat, najde na půdě tajemný deník Dory Grayové a plyšového medvídka. Při jeho čtení se před ní rozkryje příběh z doby druhé světové války.
Tato kniha není tragická svým tématem, její příběh je strhující, napínavý a objevný. Kniha zaujme nejenom dětské čtenáře. Spisovatelce Nadě Revilákové se povedlo příběh krásně vystavět a o knize ještě uslyšíme až vyhraje nějakou tu literární soutěž. Zápletky s mojí oblíbenou knihou Oskara Wilda Obraz Doriana Graye i Jak je důležité míti Filipa – literatury znalé čtenáře jistě potěší. 🙂
Četli jste někdy deník někoho cizího…

Jana Svobodová

Říkali mi Leni

Byla bych ráda, aby tato kniha Zdeňky Bezděkové poprvé vydané roku 1948 neupadla v zapomnění. Je to výborná kniha o dívce, které říkali Leni, ale ona má ještě jiné vzpomínky na jiná místa, jiná jména… Křehký příběh desetileté rádoby árijské dívky, kterou ve skutečnosti není. Dívka byla převezena z vypálených Lidic a umístěna v době 2. světové války do Německa na převýchovu. Kniha je strhující, emotivní, obsahově velice důležitá! Nebojte se číst příběhy, které vám vženou slzy do očí. Jejich poselství je důležité…

Jana Svobodová

O holčičce z jiného světa

V období druhé světové války odvede maminka svého syna Adama do lesa. Řekne mu, že ho v lese zanechá samotného. Nechá mu tam jídlo a batoh plný potřebných věcí a řekne mu, aby na ni počkal, než se pro něj bude moci vrátit. Adamovi je jasné, že to může trvat dlouho. Les dobře zná. Trávil v něm se svojí rodinou spoustu volného času. Adam věří v boha, umí si poradit v přírodě a má veselou mysl.
V přibližně stejný čas do lesa odvede svého syna i jiná maminka. Tomáš je chytrý kluk, který si neuměl nikdy získat kamarády, protože ho obestírala aura vzdělanosti a nepřístupnosti. Tomáš se v lese nevyzná, lépe je mu v blízkosti knih.
Oba chlapci se znají ze školy, ze třídy, kam spolu chodili. Nikdy se nekamarádili, nebyli si blízcí. Oba chlapci jsou židé, které jejich matky ukryly před transportem do koncentračního tábora.
Chlapci se v lese potkají a prožijí velké dobrodružství, spočívající v přežití, ukrývání, poznávání, pochopení, povídání o rodinách, přátelství, o bohu, o našich odlišnostech.
Holčička, kterou chlapci potkají bude jejich andělem…
Kniha se mi zdála napsaná hodně dospělým stylem řeči, měla jsem pocit, že tak by děti nemluvily, že to čtenáře může odradit. Dala jsem knihu přečíst svému dvanáctiletému synovi a vůbec mu styl řeči nevadil a kniha se mu líbila. Jestli by si také tak uměl v těžkých podmínkách poradit…

Jana Svobodová

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Tato kniha vyhrála cenu Magnesia litera v roce 2019 a úplně právem. Je úžasná! Přála bych si, aby si ji přečetlo co nejvíc dětí. Kniha čtenářům velice srozumitelně vysvětlí okolnosti života v Československu od roku 1918 do roku 1921. Vysvětlí jim pojmy z historie, nenásilně je seznámí s význačnými osobnostmi té doby, zjistí jak země vypadala, a kde měla hranice, jaký byl v té době život nejenom dětí, ale i dospělých.
Knihou provází desetiletý kluk Jenda, který miluje fotbal. S rodiči žije v Mostě, ale kvůli politické situaci a angažovanosti tatínka, který je učitel, se přestěhují do Prahy, potom do Brna a nejdál až do Podkarpatské Rusi do Volového, a pak do Užhorodu. K každém místě rodina prožije jiné zážitky a bude mít jiné podmínky svojí existence. Všichni se musí novému prostředí způsobit. Příběh je zajímavý tím, že občas ho vypráví náš hrdina, a občas ten samý zážitek vypráví další postava, zase ze svého pohledu. Kniha je krásně ilustrovaná Vojtěchem Šedou.
Takové skvělé knížky nám tady vycházejí! Bravo!

Jana Svobodová

Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství

Každé dítě má rádo zmrzlinu. Tato kniha je o italské rodině Tirelliů. Strýček Carlo měl zmrzlinářský stánek. Každý den se za ním vypravil malý Francesco a strýček se ho ptal, jakou zmrzlinu si dá? Na to klučina vždy odpověděl: „na pořadí nesejde“! Dospělý Francesco začal žít v maďarském hlavní městě Budapešti. Vzpomínal na lahodnou pochoutku svého dětství, až se rozhodl sám cukrárnu provozovat. Podnik to byl úspěšný a oblíbený, ale jen do té doby, než vypukla druhá světová válka. Pak byla cukrárna zavřená a opuštěná. Začalo pronásledování židů. Francesco přemýšlel, jak by mohl utiskovaným pomoci a jeden velký, šlechetný nápad dostal. Příběh této dětské knihy vychází ze skutečné události. Je o lásce…

Jana Svobodová

Tajemný kufr pana Benjamina

Když knihu otevřete, jakoby se před vámi otevřel tajemný kufr. Patří panu Walteru Benjaminovi. To byl velmi vážený pán, filozof, který přišel na řadu neobyčejných myšlenek. Mocnost své doby však rozhodla, že to jsou myšlenky nebezpečné. A panu Benjaminovi začalo jít o život. Musel utéct, aby si život zachránil. Jemu i mnohým dalším lidem byla nápomocná paní Fittko. Dokázala potřebné odvést do bezpečí, bylo třeba být nenápadní a na cestu si vzít minimum věcí. To však pan Benjamin nedokázal, a proto putoval s velkým těžkým kufrem. Jak to putování dopadlo či nedopadlo se tak trochu nedozvíte, ale když budete pozorní, tak to přeci jen zjistíte. Pokud jsem vás tajemně nalákala ke čtení, tak vězte, že kniha je navíc moc hezky ilustrovaná…

Jana Svobodová

Hledání

Ester je dívka ze židovské rodiny, která se svojí rodinou prožila všechny strasti druhé světové války. Komiks vypráví příběh jejího dětství, války i přátelství s dívkou Helenou. Až jako babička zjišťuje jak to dopadlo s lidmi, kteří jí v dobách jejího těžkého dětství pomáhali. Její vnuk Daniel díky vymoženosti internetu svojí babičce dohledá i přátele, kteří válku přežili. Publikace není veselým vyprávěním, ale myslím, že je potřeba, aby děti znaly i tyto nelehké informace z naší historie.
Příběh je vyprávěn komiksovou formou a je skvělé, když si ho děti přečtou společně s dílem, který se jmenuje Rodinné tajemství, protože v něm je celý příběh vyprávěn zase z pohledu dívky Heleny.
Kamarádka Helena se na konci příběhu vzpomene, že má pro Ester jedno velké překvapení…

Jana Svobodová

Rodinné tajemství

Tento tenký komiks děti zavede do současnosti a zároveň do těžkého období našich dějin, do časů během druhé světové války.
Kluk Jeroen hledá na půdě svojí babičky nějaké věci, které by se mohl pokusit prodat na tradiční akci na Královském dnu. Mezi věcmi na půdě najde album s výstřižky z doby války. Při povídání s babičkou se dozví příběh o přátelství mezi babičkou Helenou a židovskou dívkou Ester.
Příběh je vyprávěn komiksovou formou a je skvělé, když si ho děti přečtou společně s dílem, který se jmenuje Hledání, protože v něm je celý příběh vyprávěn zase z pohledu dívky Ester.
Jeroen díky návštěvě tradiční tryzny za válečné oběti dne 4. května, objeví něco nečekaného…

Jana Svobodová