Od hádky do pohádky: Jak se Honza a Hanča naučili řešit konflikty

Honza a Hanča jsou sourozenci, dvojčata. Často mají mezi sebou nějaký konflikt, který vyústí v pořádnou hádku.
Kniha Martiny Gajdošové nabízí mnoho řešení, jak dětské konflikty a sváry řešit, a děti naučit komunikování a lepšímu přístupu.
Kniha je vydaná v podobě leporela.
Umíte i vy, malí i velcí rozumně řešit spory?

Jana Svobodová

Pes Moko a jeho oko

Knihu napsala slovenská autorka Mirka Ábelová. Bravurně ji do češtiny přebásnil Emil Hakl. Ilustrace udělala Ivana Šáteková. Vznikla básnická kniha pro děti, která jednoznačně chytne za srdce. Vypráví se v ní příběh psa, který se jmenuje Moko. Pes má jen jedno oko a tím velice trpí posměšky a odháněním. Kluk Vili je sám, chybí mu přítel a navíc se mu všichni posmívají za to, že rozumí řeči zvířat. V příběhu se pes Moko a Vili setkají a snaží se, si navzájem pomoc. Bloudí lunaparkem, kde potkají cirkusačku dívku Fialu, která má fialové vlasy. Ta jim prozradí, že už hledat nemusí, že se vlastně mají navzájem. V tu chvíli je příběh velice dojemný a je typické, že to co druzí nevidí, ten třetí vidí velmi zřetelně.
V knize je víc bytostí, které trpí posměšky a bojují se svými jinakostmi. Však skoro nikdo není dokonalý. A co to vlastně je ta pomyslná dokonalost?

Jana Svobodová

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Klára je malá zvídavá holka. Možná vás při čtení napadne, že je chytrá jak rádio, ale tak to není. Je to přemýšlivé dítě, které má stále otevřené oči. Vede dialog se svým učitelem. A takového kantora by si přál, během školních let potkat každý. Klára má mnoho otázek. Každá z nich vede k další a další. Společně s učitelem na ně v knize slovenského autora Jakuba Nvoty hledají odpovědi. Příběh začíná u psaní. Pokračuje během hodiny fyziky, pak následuje dějepis. Klára se sama od sebe pustí do analýzy života obyčejného kelímku na kávu a sama tak rozluští přístup k ekologii. Matematika ji zkraje nebaví, ale při myšlence, na to kolik máme každý předků, ji také zcela pohltí. Filozofické otázky a pojem času knihu završují. Kniha je hlubokomyslná, a stojí za přečtení nejenom dětmi a dětem, ale rozhodně i dospělými čtenáři.
To malé děvčátko je jednoduše neuvěřitelné…

Jana Svobodová

Gerda, Příběh moře a odvahy

Druhý příběh velryby Gerdy a jejího bratra Larse děti zavede do širého oceánu. Dvě velryby tam spolu žijí, dovádí a s chutí si zpívají písničku, kterou je naučila jejich máma. Od staré velryby se však dozví, že neznají píseň celou. Vypraví se tedy na dlouho cestu, aby našly chybějící zbytek písně. Kniha je autorem Adriánem Machem krásně ilustrovaná a děti obě jeho knihy milují. Máte rádi velryby…

Gerda, Příběh velryby http://www.ctuctescteme.cz/gerda-pribeh-velryby/

Jana Svobodová

Haló, haló, paní Kočko!

Tim a Pim jsou myší bráškové. Společně se vydají na procházku. Cestou narazí na něco fakt dlouhého a chlupatého. Tak za to začnou tahat…
No, je to kočičí ocas. A že kočky nesnáší myši a naopak, je nám jasné. Takže začne pěkná honička.
Obrázková knížka je strašně hezky ilustrovaná a děti i rodiče, prarodiče, sourozenci i knihovníci si ji jistě rádi přečtou a prohlédnou.
Tak haló, haló, paní Kočko, pojďte se honit…

Jana Svobodová

Gerda, Příběh velryby

Velryba Gerda žije v oceánu. Má šťastné dětství, které tráví vedle svého bratra Larse a maminky a tatínka.
Až jednoho dne celé moře zrudne a Gerda zůstane sama. Hluboký smutek naplní její srdce. Vydá se na dlouhou cestu napříč oceánem, aby se pokusila svoji rodinu najít. Na své cestě pozná nové přátele. Seznámí se se dvěma kosatkami, zaneprázdněnou chobotnicí, ukřičenými racky, třemi dovádějícími tučňáky, ledním medvědem a stařičkým narvalem.
Najde Gerda to co tak dlouho hledá…

Jana Svobodová

Malá princezna

Autor knihy vzdává hold Exupéryho Malému princovi. Jeho kniha je půvabným vyprávěním o jednom dospělákovi a děvčátku. Je i o různých setkáních, která nám mohou změnit život. Kniha je o lidských hodnotách, o lásce, spěchu i porozumění. Je zajímavá i po výtvarné stránce, kterou zpracoval Miloš Kopták.
Už jste někdy viděli to co nikdo jiný…

Jana Svobodová

Nela a růžová velryba

Laskavý příběh o holčičce Nele, která žije u moře s rodiči a kocourkem. Jednoho dne se Nela seznámí s velrybím mládětem, velrybou Lily, která je zvláštní svojí růžovou barvou. Lily má stejný problém jako Nela, obě jsou osamělé a hledají kamaráda. Když se velrybka Lily jednoho dne zatoulá blízko k pobřeží, s malou holčičkou se skamarádí. Zanedlouho se však stane velká nehoda, když maminka velryby Lily uvízne u břehu. Podaří se Nele vyburcovat rodiče a zachránit uvízlou velrybu…

Jana Svobodová