Hrábky drápky odpadky

Kniha poezie má podtitul Krasohled české poezie pro děti 19. století. Výbor básní sestavil Petr Šrámek. Kniha je antologií českých autorů. Z mých oblíbenců zmíním Boženu Němcovou, Vítězslava Hálka, Karla Jaromíra Erbena, Jana Nerudu a Františka Gelnera. Kniha poskytne, a to nejenom dětem zajímavý vhled do poezie.
Ilustroval Chrudoš Valoušek.
Pojďte se začíst do barevných střípků rýmů v krasohledu této knihy…

Jana Svobodová

Labyrint nedokončených setkání

Kniha Františka Tichého sleduje dvě roviny vyprávění. Jedna se odehrává v přítomnosti a druhá za druhé světové války v Terezíně. Současní hrdinové se do Terezína vydají na výpravu a najdou deník, který byl napsán v době protektorátního období. Dobrodružný příběh je plný nástrah, a to nejenom v nebezpečné době kolem roku 1944, ale i v současnosti.
Působivé ilustrace Stanislava Setinského ho krásně dokreslují.
Pokud chcete nahlédnout do nitra dospívajících chlapců v nelehkých situacích, tato kniha je pro vás ta pravá. Také by mě fascinovalo najít za trámem starý deník…

Jana Svobodová

Pan Nikdo a bílá tma

Horová kniha pro čtenáře od osmi let, myslíte že to lze? Strašit malé děti? Jistěže lze! Tato knížka je o strachu a o lžích.
Lhaní je pochopitelná lidská potřeba. Libůstka. Potěšení. Radost. Člověk lže, aby byl někým, kým chce být, aby byl někde, kde touží být, aby byl s někým, s kým touží být; člověk lže z rozpaků, ze smutku, z osamění, ze závisti, touhy i zklamání. A ze strachu. Hlavně ze strachu! To je pár vět z knihy Dory Kaprálové, ve které se bude bát maminka a její dvě holčičky Isa a Líza, které čekají na tatínka.
Kdy jste naposledy ze strachu lhali vy?

Jana Svobodová

Annie & berlepsové

Annie je třináct let a letí za maminkou až do dalekého Singapuru. Ta tam dlouhodobě pracuje jako vědecká pracovnice. Dívka se do Malajsie moc těší. Má ráda dobrodružství a hlavně svoji maminku. Jenže spolu nebudou sami, jak si dívka představuje. V příběhu se objeví přítel Karel, tajemní psi berlepsové a nakonec i tatínek, který trvale žije v Nepálu.
Příběh je moc hezky vymyšlený. Není v něm nouze na lokální malajské i tibetské zajímavosti a jistě čtenáře zaujme stejně jako mě.
Při čtení knihy jsem si přála mít v ruce buddhistické dordže stejně jako Annie…

Jana Svobodová

Fánek hvězdoplavec

Fánek hvězdoplavec získal v roce 2023 cenu Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.
Chlapec má jako malý jednu knihu, je krásná, veliká a v obrázcích přes celou stránku má zlatou barvu. Je v ní například příběh o potopě, který ho fascinuje. V knize si s tatínkem moc rád listuje. Představuje si, jaké by to bylo, plout lodí až tam, kde se láme obzor. Fánek žije s maminkou a prarodiči, a jednoho dne je musí tatínek opustit, a vydat se za lepším výdělkem do cizí země. Rodině nastává smutný čas. Kniha je obecně velmi smutná, doporučovala bych ji číst i s rodiči a o příběhu si povídat.
Je o lásce, rodině, smutku, odloučení, odpuštění i o přátelství.
Pluj lodičko mořem, ať se v tobě na záda položený Fánek může dívat až do hlubokého nebe…

Jana Svobodová

Komiksová Kytice

Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena v netradičním podání. Čtenáři v ní najdou unikátně zpracované balady v podobě komiksů. Každou báseň ilustroval jiný autor. Můžeme se tedy seznámit s prací dvanácti ilustrátorů. Tato klasická literatura může být, díky tomuto jedinečnému počinu, mládeží nahlížena nově, pro ně z velmi zajímavé perspektivy. Balady jsou převyprávěny a zkráceny do komiksové řeči. Následně je najdeme i v klasickém znění. Kniha je vizuálně velmi jedinečná. Doporučuji do ní nahlédnout a nechat se strhnout textem i obrazem.
Mým favoritem, který mi již v mládí nezapomenutelně, verš po verši, vlezl do hlavy, je Svatební košile. Jaká je vaše nejoblíbenější báseň?

Jana Svobodová

Bába Bedla

Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?

Jana Svobodová

Kuba nechce číst

Kuba jde do první třídy a moc se bojí. Tuší, že očekávání rodičů a učitelů bude příliš velké, na to aby zvládl tolik nových věcí. Děsí ho, že se nenaučí číst a ani počítat. Rodiče ho uklidňují, paní učitelka je také moc vlídná. Přesto bude muset pracovat víc, než je ochotný.
Vzpomínám si svoji milou paní učitelku z první třídy a na ten skvělý pocit, když jsem sama dokázala číst…

Jana Svobodová

Borůvkové léto s Terezou

Kniha o dospívání, prvních láskách a snech od Petry Braunové je prvním dílem série. Vypráví o teenagerech. Hlavních postav je několik a příběhy se postupně prolínají. Dívky rády čtou o prvních láskách a Braunová o nich píše skvěle. Tereza je zajímavá dívka, která sní o kariéře herečky. Michal je pohledný mladý muž, který řeší neopětovanou lásku. A do města přijíždějí filmaři a chystá se velký konkurz na hlavní role.
Musím si také pořídit červenou šňůrku na zapěstí. Pokud nevíte proč, tak si přečtěte nejenom tuto knihu, ale i tu pro začínající čtenáře Johana s hlavou v oblacích.

Jana Svobodová

Nauč Edu abecedu

Další edukační kniha osvědčeného tandemu spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého. Tentokrát děti učí abecedu. Hravě, zábavně a moc dobře. Každá dvojstrana je věnována jednomu písmenu. Děti mohou hledat slova, která jím začínají nebo končí. Skládat podle obrázku správně příběhy, jak dějově následují. Občas obtahovat čáry a také dokreslovat obrázky. Trochu počítat. Hledat rozdíly mezi obrázky a třeba si i zahrát hru. Učit se, ale také si hrát a jistě se u toho dobře bavit.
Pamatuji se, jak jsem se učila v první třídě číst. Byla to zábava, ale jsem si jistá, že s touhle knihou by mě to tenkrát bavilo ještě víc…

Jana Svobodová