Psaníčko pro draka

Tato kniha básniček je mojí nejoblíbenější dětskou básnickou knížkou. Četla mi ji babička Elinka, četla jsem ji já sama, a to pořád dokola. Milé básničky o podzimu, plné vtipu, ale i melancholie s krásnými ilustracemi mě strašně bavily. Knížku jsem nedávno ukazovala mému druhovi, a ten mi řekl, že ji rozhodně musím dát na ctuctescteme.cz. Tak tedy, Davídku, tu je…

Husopaska

Husopasko střapatá,
nechoď bosa na blata
jako husy,
které bosy
louží capají.
Ze strniště vítr fučí,
schovej nohy do papučí?
než ti palce
zimou zmodrají.

Jana Svobodová

Babi

Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…

Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová

Jana Svobodová

Podivuhodná robotí expedice

William a Meriwether jsou roboti. Vydávají se spolu na průzkumnou cestu za zeď, tam kde se dříve nacházeli Spojené státy. Lidská populace dávno neexistuje a roboti o jejím životě nic netuší. Ani o přírodě, zvířatech či náhodných předmětech. Jejich podivuhodná expedice je plná překvapení. Každý z robotů je jiný a ačkoli by se mohlo zdát, že nemají emoce a city, tak každý své osobité vlastnosti má. A ty jsou kořením celého příběhu.
Kniha mě zcela nadchla, a to nejenom příběhem, ale i výtvarným zpracováním. Při čtení vás jistě pobaví slovní hříčky. A co asi řeknete na to, jak si roboti špatně vysvětlí, to co objeví…

Neočekávaný robotí exodus
Strastiplná robotí existence

Jana Svobodová

Les

Autorská kniha Terezy Říčanové o lese je zcela poznatelná podle jejích typických ilustrací. Poetický text nás seznámí s krásou tohoto přírodního prostoru. Lesem projíždí chlapec Zbyšek s kobylkou Kráskou a psem Marcíkem. Les je složitý živoucí organismus. Zbyšek v něm prožívá krásný čas, ale jen do té chvíle, kdy bude les zcela zničen. Jaké jsou možnosti jeho obnovy, a jak přečkat čas zmaru a navrátit čas štěstí je popsáno a ilustrováno v této barevné knížce pro děti.
Co máte v lese nejraději? Já poleh se svým milým v mechu a pohled do kývajících se korun jehličnatých stromů.

Jana Svobodová

Blbá Vendula

Jedinečná, skvělá kniha. Autorka Noemi Cupalová napsala čtivý příběh o problematické dívce, která tápe v chování ke svému okolí i rodině. Ilustrátorka Eva Horská knihu dokonale doplnila ilustracemi. Vznikl tak jedinečný, dvojbarevný počin, ilustrující záporné a kladné chování, negativní a pozitivní reakce a smýšlení.
Kniha je za rok 2024 nominovaná na cenu Magnesia litera a já jsem pevně přesvědčena, že vyhraje.
Je nádhera číst a vidět takovou symbiózu na díle spisovatelky a ilustrátorky. Bravo!

Jana Svobodová

Karlíček a vosy

Kniha má podnázev: příběh vlídného nepřátelství. To je vlastně tak netypický námět na knížku pro dětské čtenáře, že mě uchvátil.
Karlíček nemá rád vosy. Karlíček vosy nesnáší. A vosy nesnáší Karlíčka. Všichni bydlí v lese a bojují spolu. Přesto v zimě Karlíček s velkou vosou bude dobrovolně sdílet svůj osobní prostor. A přesto, že se nikdy nebudou mít rádi, budou umět vedle sebe žít.
Jak poučné! Děti znáte slovo respekt?

Jana Svobodová

To je jízda!

Parta kamarádů jezdí na skateboardech, bruslích a kole. Oblíbeným místem je nová ulice ve městě a okolí kláštera. Děti jednoho dne zjistí, že za vysokou zdí je stará betonová sýpka, ideální U-rampa. Jenže areál je hlídaný a údajně v něm hrozí i nebezpečí. Dá se čekat, že děti podniknou zakázanou aktivitu, aby zkusily jízdu a triky na lákavé rampě. Kniha má detektivní zápletku a obsahuje i dojemný příběh zasazený do 2. světové války.
Líbí se ta mnoho-vrstevnost. Po knize jistě sáhnou i čtenáři, kteří jako hlavní hrdinové jezdí na skejtu, kole a in-lajnu.
Co zakázaného jste jako děti udělali vy? Já s oblibou lezla do starých opuštěných domů…

Jana Svobodová

Přání

Klukovi Timovi se říká Titi a mamince Antonii Tony. Mají spolu hezký vztah. Starají se o sebe. Žijí spolu, a to ve stále horších a horších podmínkách. Jednoho dne se stalo, že je opustil tatínek a partner, a tím se změnili jejich životní podmínky. Maminka říká Titimu, že si může přát, co jen bude chtít, ale aby si svoje přání dobře rozmyslel.
Dětské knihy mají končit dobře a mít naději. I tato se tomuto zadání nevymyká, a to je dobře.
Máte i vy nějaké životně důležité přání? Pokud ne, nevadí, buďte rádi…

Jana Svobodová

Divné děti a smutná kočka

Volné pokračování knihy Petry Soukupové Klub divných dětí nás tentokrát zavede do období prázdnin a na venkov. Mia a Petr jsou stále divní a mají chuť poznat i jiné děti. S dětmi od sousedů Luisou a jejím bratrem Eliášem prožijí napínavé dobrodružství.
Na knihách Soukupové obdivuji vhled do dětských duší a jejich nitra. Tu zvláštní vzájemnou empatii ke svým odlišnostem a podivnostem. Kniha je opět velmi čtivá a čtenáře vtáhne do příběhu.
Máme všichni svoje podivnosti?

Klub divných dětí

Jana Svobodová

Zimní tulipán

Každý rok hledám novou hezkou vánoční knížku pro děti. Zimní tulipán Daniely Krolupperové je letos tou nejhezčí. Spojením jejího krásného příběhu a půvabných ilustrací Ivony Knechtlové vznikla kniha, která potěší nejedno srdéčko.
Příběh je o holčičce Klárce, která je smutná z toho, že letos v zimě nepadá vůbec žádný sníh. Je to proto, že ve sněhovém království, kde vládne královna, nefunguje stroj na výrobu sněhu. Ten je napojený na zimní tulipán, který letos ne a ne vykvést, aby vše fungovalo jak má. V příběhu se objeví maličkatá víla Bela, která společně s Klárkou jistě vymyslí, jak zachránit bílé, zasněžené vánoce…

Jana Svobodová