Hravocesta

Tereza Vostradovská napsala a ilustrovala krásnou knížku pro děti Hravouka. Dalším povedeným dílem je knížka Hravocesta. Opět se v ní setkáme s myškou, která žije v noře pod zemí. Jednoho dne jí přijde dopis od tetiček a myška se za nimi vydá na výlet. Kniha je opět kreslená tak, že vidíme průřezy do půdy a krajiny. Děti tak mohou pozorovat, jak v zemi žijí larvy a brouci, myška či třeba křečci. Na ilustracích pak mohou poznávat nejrůznější zvířata a rostliny. Myška si na cestu zabalí potřebné vybavení jakým je mapa a kompas. Poznává svoje okolí, zjistí jak různá zvířata zimují, jak se dá pozorovat počasí, jak se stěhují ptáci do teplých krajů, naučí se poznávat stopy zvířat, vyrobí si z kůry lodičku a vybaví si krabičku poslední záchrany, která je na cesty potřebná. Myška si také vyrobí svíčku z včelího vosku, bude pozorovat a poznávat hvězdy a souhvězdí, zkusí si filtrovat vodu i uvařit čaj ze sušených bylin. Takový výborný čaj přinese darem i tetičkám. Ke konci knihy si ještě děti mohou zahrát hru. Stačí jim k tomu kostka a nějaké přírodniny.
Jaká jsou vaše oblíbená zvířata, rostliny a stromy? Moje jsou medvěd, pes, havran, tulipány, sedmikrásky, kopretiny a bříza. A jestlipak to čte někdo, kdo má moc rád lišky?

Jana Svobodová

Já a svět

Kniha má podtitul zábavná infografika pro děti. Podle internetu je infografika metoda vizuálního zobrazení informací, dat nebo vztahů mezi nimi. Prostřednictvím grafů, map, symbolů a ilustrací umožňuje rychlou a přehlednou prezentaci údajů za účelem jejich rychlejšího porozumění.
Knihou provází Eliška, která má jednoho bratra, psa, žije v Česku, bydlí v domě, chodí do školy, ráda si čte a sportuje. Informace o ní jsou přehledně uvedeny hned na první dvojstraně knihy. Ta pak pokračuje různými přehledy, grafy a porovnáními. Například jaká jsou běžná jména, jaké jsou typy rodin, oblíbená psí plemena, počet obyvatel světa a zemí, nejpoužívanější jazyky světa, jaká jsou tradiční povolaní, průměrná plocha bydlení, typy obydlí, hustota zalidnění ve městech, nejčtenější knihy na světě, nejsledovanější sporty, oblíbené hry dětí, nejnavštěvovanější města, podnebí na zemi, svátky a náboženství a mnoho dalších informací.
Já se jmenuji Jana, je mi 46 let, žiju v České republice ve městě Říčany, pracuji jako dětská knihovnice, nemám sourozence, mám dvě děti…

Jana Svobodová

Vola bys přes všechen svět vodil…

Podnázev zní: Fascinující cesta kolem světa inspirovaná citátem Jana Amose Komenského. A cože to řekl náš učitel národů, geniální pedagog Jan?
„Vola bys přes všechen svět vodil, nebude než vůl.“
V příběhu se dědek pokusí tuto větu vyvrátit. Vezme svého vola Goliáše na cestu kolem světa. Myslí si, že se vůl v tom světě aspoň něčemu přiučí. A vezmou to důkladně.
Začnou v Alpách, pokračují do Itálie do Pisy, aby viděli Šikmou věž. Ve Francii se podívají na Eifelovu věž. V Anglii navštíví Stonehenge. V řeckých Athénách vystoupají k Panthenónu. V Turecku navštíví Instanbul a chrám Boží moudrosti Hagia Sofia. Do Ruska se vydají podívat na moskevský Chrám Vasilije Blaženého. V Iráku v Ktesifónu na palác Ták-i Kistá. Cheopsovu pyramidu uvidí v egyptské Gize, Velkou mešitu ve městě Djenné ve středním Mali. V barevné Indii v Ágře nádherný Tádžmahal. Přejdou i Velkou čínskou zeď. V Japonsku navštíví hrad Himedži. Doputují až do Kambodži do Angkoru a prohlídnou si chrám Angkor Wat. V daleké Austrálii až v Sydney uvidí budovu Opery. V Chille na Velikonočních ostovech si prohlédnou sochy Moai. V Peru Machu Picchu. Tam se vůl zakouká do pěkné lamy. Navštíví staré mayské město Tikal v Guetemale, které zdobí Chrám I. Doputují až do Spojených států amerických a v New Yorku si prohlédnou Sochu Svobody. Putování zakončí u nás v České republice na Karlově mostě.
Ale je to marné, cesta byla hezká, památky zajímavé, ale vůl zůstane volem…

Jana Svobodová

Ženy, co se nedaly

Další z řady naučných knih o 25 pozoruhodných českých osobnostech, tentokrát o ženách. Autorka zvolila podle jejího mínění jedinečné ženy. Některé jsou hodně známé, jiné méně. Za ženy po boku vládců vybrala Anežku Přemyslovnu a Olgu Havlovou. Za spisovatelky a básnířky, novinářky a filozofky Boženu Němcovou, Karolinu Světlou, Milenu Jesenskou, Janu Krejcarovou-Černou a Anna Pammrovou. Z političek, lékařek, skautek, profesorek a vedkyň Fratišku Plamínkovou, Annu Honzákovou, Miladu Horákovou, Dagmar Skálovou, Růženu Vackovou a Adélu Kochanovskou. Z umělkyň v divadle a hudbě Hanu Kvapilovou, Emu Destinovou, Ninu Jirsíkovou a Vítězslavu Kaprálovou. Ze šlechtičen to je Sidonie Nádherná, z malířek Zdenka Braunerová, Toyen a sestry Jitka a Květa Válovy. Filmařky zastupuje Věra Chytilová a Ester Krumbachová a sportovkyně Věra Čáslavská.
O těchto inspirativních ženách se v knize dozvíte zajímavé informace.
Moje oblíbenkyně jsou Olga, Božena, Karolina, Milena, Anna, Zdenka, Toyen a Věra. Které jsou ty vaše?

Jana Svobodová

Můj knižní deník

Tuto knížku jsem v covidovém roce 2021 vybrala dětem z knihovny, kam chodí na můj čtenářský klub, jako odměnu za roční absolvování klubu. Na nákup knih nám přispěl skvělý spolek MAP (Místní akční plán), který podporuje čtenářskou gramotnost. Knížka je pro každého čtenáře k dotvoření. Úvodem si do ní zapíší svoje jméno, kde nejraději čtou, jaké jsou jejich nejoblíbenější knihy, oblíbená knihkupectví, blogy a třeba knižní přání. No a pak následují předpřipravené stránky na evidování přečtených knih. Čtenáři si tam zapisují název knihy, autora, svoje symbolické hodnocení, od kdy do kdy knihu četli, jaká byla první věta a jejich nejoblíbenější postava, jaká kniha byla, jak by mohla jinak skončit a svoje poznámky. Na dalších stránkách jsou předepsané otázky zase jiné. Knihu doplňují hezké ilustrace. A líbilo se mi, že kniha je univerzálně barevná, a hodí se tak pro kluky i holky. Já osobně si knihy a jejich hodnocení eviduji na skvělém webu www.databazeknih.cz, kde mě najdete pod přezdívkou Greena, protože mám ráda zelenou, a je to opravdu moje přezdívka, jen s výslovností „Grýňa“…

Jana Svobodová

Hrdinky, Příběhy významných českých žen

Tato krásná kniha by slušela knihovnám všech českých dívek. A v knihovnách českých chlapců by se vyjímala také skvěle. Je překrásně ilustrovaná studenty ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a také Renátou Fučíkovou. O autorství jednotlivých medailonků se podělily Renáta Fučíková, Kateřina Tučková, Lenka Křížová Procházková a Anna Musilová.
Zaujaly mě všechny příběhy, nejvíce české světice a zakladatelky řádu křížovníků se zlatou hvězdou svaté Anežky, české a uherské královny a rakouské arcivévodkyně Marie Terezie, příběh podnikatelky a filantropky Anny Náprstkové, spisovatelky Boženy Němcové, spisovatelky a průkopnice ženského vzdělávání Elišky Krásnohorské, malířky, grafičky a knižní ilustrátorky Zdenky Braunerové, filozofky a poustevnice Anny Pammrové, šlechtičny a mecenášky Sidonie Nádherné, příběh první české doktorky technických věd a političky Marie Tumlířové, malířky Toyen, módní návrhářky Hany Podolské, humanitární pracovnice a zachránkyně židovských dětí Marie Schmolkové, překladatelky a novinářky Mileny Jesenské, právničky, političky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, filmové režisérky Věry Chytilové, spisovatelky a nakladatelky Zdeny Sulivarové, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle Olgy Havlové i architektky Evy Jiřičné.
Zkrátka inspirativních českých žen je naše historie plná, tuto knihu si proto musíte přečíst…

Jana Svobodová

Umění vnímat umění pro děti a rodiče

Naprosto úchvatná kniha z pera nejvtipnějšího muže na facebooku a nejenom to, také vnímavého pozorovatele umění, architekta, umělce, sběratele a skvělého spisovatele Michaela Třeštíka. Jeho průvodce uměním prostě musíte mít doma nebo si ho půjčit třeba v knihovně a společně s dětmi nebo sami si ho přečíst. Michael Třeštík vám dokáže otevřít oči a podívat se na umění úplně nově. Budete mít pocit, že se na některá díla, která již znáte, díváte úplně poprvé.
Kniha je vyprávěna formou dialogu mezi dítětem a mužem. Baví se o uměleckých dílech, obrazech, sochách, o tom, jak na ně působí, co se jim líbí a co naopak ne. Jakou z díla cítí náladu, atmosféru, počasí, energii, dojem. Kniha také obsahuje faktografické údaje k jednotlivým dílům, autorům, stylům, slohům i pojmům. Je tak kompletním průvodcem do světa vnímání umění.
Líbilo by se mi jít s panem Třeštíkem na jím komentovanou procházku Prahou s návštěvou jakékoli galerie či muzea. Byl by to zážitek!

Jana Svobodová

Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech

Švédská autorka a ilustrátorka napsala a nakreslila svá nejoblíbenější zvířata a vybrala pár jejich tajemství a zajímavostí. Věděli jste, že sovy mají troje oční víčka? Jedna k mrkání, druhá na spaní a třetími si oko čistí. Havrani umí napodobovat zvuky stejně jako papoušci. Chobotnice mají víc mozkových buněk než člověk a mají tři srdce! Když pošimráte tučňáka, tak se zasměje. Zebry jsou černé s bílými pruhy – ne bílé s černými. Zornice koz jsou hranaté. Med včel se nikdy nezkazí! Krávy dovedou spát ve stoje, ale sny se jim zdají, jen když si lehnou.
Maja Säfströmová opravdu krásně kreslí a její knížky jsou zajímavé, pobaví a dobře se dětem čtou. Zajímavosti z říše zvířat si snadno zapamatují. Vřele knihu doporučuji…

Jana Svobodová

A jako Antarktida

Autorská kniha Davida Böhma získala v roce 2020 literární cenu Magnesia litera. Je to poutavá kniha o Antarktidě. Antarktida je pátý největší světadíl a zároveň jediný, který nebyl nikdy obýván lidmi. Celý kontinent leží pod sněhovou pokrývkou a je zároveň nejsušší oblastí světa. Je to nejvyšší kontinent ze všech a také ten největrnější.
Věděli jste například, že moře dýchá? Fytoplankton, což jsou řasy a sinice, které v moři žijí, jsou totiž schopny podobně jako stromy přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. Tomu se říká fotosyntéza. Moře vyrábí až polovinu světového kyslíku. Díky moři můžeme dýchat i my. Zajímavým postřehem z knihy je známá skutečnost, že z ledovce vidíme jen malou část; a jak David Böhm píše v knize: není náhodou všechno co vidíme, jen desetina celku – zatímco zbytek si domýšlíme a skládáme podle toho, co jsme už zažili nebo se dozvěděli…
V knize se dočtete mnoho dalších zajímavostí o fascinující zemi sněhu.
A co vy, jste cestovatelé nebo turisté…

Jana Svobodová

Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech

Švédská autorka a ilustrátorka vytvořila vtipnou a krásně zpracovanou knihu plnou faktů o zvířatech. Každá dvojstrana čtenáře seznámí s jiným živočišným druhem a z krátkého popisu se dozvíte nějakou zajímavost. Tak třeba delfíni se vzájemně označují zvuky, tak jako se lidé označují jmény. Mloci černí jsou březí tři roky. Žraločí mláďata se ještě v děloze požírají. Velbloudi se rodí bez hrbů. Sovka dravčí má dokonale kulatá vejce, a pak se z ní vylíhne kulaté mládě. Mláďata slonů se drží matek choboty za ocásky. Mořské koníky rodí samci a to rovnou po tisících. Malé koaly musí sníst kousek matčina hovínka, aby získaly správné střevní bakterie potřebné ke trávení jejich oblíbené potravy eukalyptového listí. Jsem si jistá, že vás některá zmíněná informace zaujala. V knize jich je mnohem víc…

Jana Svobodová