Nicky a Věra

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!

Jana Svobodová

Ptačí sněm

Ptačí sněm je symbolický příběh. Kniha je inspirovaná perským eposem z 12. století a vypráví o putování ptáků, kteří se rozhodnou najít svého pravého krále. To je opsáno z obálky knihy. Ta je překrásně ilustrována Petrem Sísem. Kresby jsou tam podmanivě působivé, že mám chuť si jednotlivé stránky pověsit na zeď a těšit se jimi pohledem každý den.
Příběhem provází vypravěč, proměněný v dudka. Vede velké hejno ptáků za jasným cílem. Putují přes mnoho krajin a hledají svého jedinečného krále. Cesta má mnohá úskalí. O jejich putování si přečtete a prohlédnete v knize plné ptáků.
Nechce se unést světem Petra Síse…

Jana Svobodová

Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Autora Petra Síse se prý jednou zeptal jeho syn, jaký je on americký usedlík, zda hodný nebo zlý. Tato otázka vnukla kreslíři a spisovateli nápad vytvořit tuto jedinečnou knihu jako odpověď synovi a jako geniální připomínku událostí naší země, na které bychom rozhodně neměli zapomenout. Kniha je vyprávěna pomocí kreseb, tak specifických pro Petra Síse. Jeho linky, tečky, barevné ladění je úžasné. Celá kniha je skvělá!
Vypráví příběh chlapce od jeho narození v roce 1948 v Československu. Ilustruje jeho dětství a dospívání v době totality. Popisuje události kolem roku 1968. Příběh této knihy končí událostmi po 17. listopadu 1989.
Doporučuji mít knihu v knihovně a ukazovat ji dětem a připomínat její obsah dospělým…

Jana Svobodová

Komodo

Petr Sís je autor dětských knih i jejich ilustrátor. Často čerpá témata svých podivuhodných vyprávění ve vlastním dětství.
Kniha Komodo vypráví příběh chlapce, který má od dětství moc rád draky. Rodiče ho sebou vezmou na cestu do daleké Indonésie, kde na ostrově Komodo žijí opravdoví draci.
Komodský drak (Varanus Komodoensis) je ještěr z čeledi varanovitých. Jeho tělo dosahuje délky přes dva a půl metru a může vážit až sto padesát kilo. Domorodci tohoto obrovského plaza nazývají Ora.
To jaké to bude na ostrově Komodo si však již musíte přečíst sami…

Jana Svobodová

Pilot a Malý princ

Pokud máte rádi známou dětskou i nedětskou knihu Malý princ od francouzského autora a pilota Antoina de Saint-Exupéryho, jistě vás zaujme i kniha od českého autora Petra Síse. Ten v ní svojí typickou poetikou vypráví příběh o osamělosti a hledání smyslu života. V knize líčí životní příběh pilota a letce Exupéryho (1900 – 1944).
Antoine od dětství toužil po létání. Sen si splnil a stal se letcem. Pracoval pro leteckou společnost dopravující poštu do Afriky a Jižní Ameriky. Osudovým se mu stal poslední let nad Středozemním mořem, který ukončil Exupéryho život.
Myslím, že se s Malým princem setkal…

Jana Svobodová

Tři zlaté klíče

Spisovatel a ilustrátor Petr Sís v knize Tři zlaté klíče popisuje tajemnou a nádhernou Prahu. Knihu věnuje své dceři, které chce toto překrásné místo svého dětství přiblížit a mít zásluhu na tom, aby si ho i ona tak zamilovala. A myslím, že lásku, která je v knize skrytá můžeme poznat i my čtenáři. Kniha je to krásná, tajemná a poetická. Tři klíče od starých zámků na jednom domě nás dovedou ke třem prastarým příběhům. K pověsti o Bruncvíkovi, o Golemovi a o mistru Hanušovi a jeho staroměstskému orloji. Pokud chcete ty příběhy poznat, pojďte je odemknout třemi zlatými klíči…

Jana Svobodová

Tibet – Tajemství červené krabičky

Kniha Petra Síse získala v roce 2006 prestižní knižní cenu Magnesia Litera. Autor v ní vypráví o příběhu svého otce filmového režiséra Vladimíra Síse, který v padesátých letech jel pracovně do Pekingu. Cesta ho dále zavedla až do Tibetu, kde zabloudil a prožil nejedno dobrodružství. V červené krabičce syn najde otcův deník, který si na své cestě psal.
Autor knihy a syn Petr v knize, kterou zároveň překrásně ilustroval, popsal tajemství více než dvouleté cesty včetně otcova setkání s tehdy osmnáctilétým Dalajlámou.
Jsem přesvědčena, že po přečtení a důkladném prohlédnutí stránek knihy bude vaše fantazie bloudit tajemným Tibetem…

Jana Svobodová

Robinson

Spisovatel a ilustrátor Petr Sís v knize Robinson vypráví skutečný příběh svého dětství. Jako malý chlapec rád četl knihu Robinson Crusoe. Zároveň si s kluky rádi hrávali na piráty. Když se chystá karneval, na který se všechny děti moc těší, maminka malému Petrovi poradí, aby se převlékl za hlavního hrdinu z knihy Robinson. Vyrobí mu pěkný kostým. Chlapce však čeká obrovské rozčarování z toho, že děti tento kostým neocení a naopak se mu posmívají.
Autor se s tímto zážitkem vyrovnává v krásné knize plné kreseb, kde se v příběhu chlapec opravdu dostane na pustý ostrov, který se stane jeho novým domovem.
Poetický příběh má v knize šťastný konec, kdy i kamarádi poznají krásu příběhu o Robinsonovi.
Pamatujete se na vaši nejoblíbenější karnevalovou masku…

Jana Svobodová