Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka

Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!

Jana Svobodová

Babi

Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…

Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová

Jana Svobodová

Kočičí zlato

Anime je japonské označení pro specifickou animovanou tvorbu. Manga je označení japonských komiksů a grafických románů. Oboje je nyní u mládeže velice oblíbené. Manga komiksy se prodávají, kupují, čtou i půjčují.
Kniha Kočičí zlato je z roku 2007 a je z kategorie knih pro sebevědomé dívky, které se nechtějí nechat ovládat hezkými kluky. Je to takové čtivé, angažované, pro adolescentní dívky jistě i inspirativní.
Zamilovat se je snadné, ale najít toho pravého, tak těžké…

Pokud nemáte štěstí, jako já!

Jana Svobodová

Blbá Vendula

Jedinečná, skvělá kniha. Autorka Noemi Cupalová napsala čtivý příběh o problematické dívce, která tápe v chování ke svému okolí i rodině. Ilustrátorka Eva Horská knihu dokonale doplnila ilustracemi. Vznikl tak jedinečný, dvojbarevný počin, ilustrující záporné a kladné chování, negativní a pozitivní reakce a smýšlení.
Kniha je za rok 2024 nominovaná na cenu Magnesia litera a já jsem pevně přesvědčena, že vyhraje.
Je nádhera číst a vidět takovou symbiózu na díle spisovatelky a ilustrátorky. Bravo!

Jana Svobodová

Píseň moře

Komiksový dojemný příběh tulení víly je původně film Tomma Moora. Knižní adaptaci udělal Sam Sattin. O knížce mi řekla moje nová kolegyně Markéta z knihovny, se kterou si s chutí doporučujeme dětské knížky k přečtení. Tato krásně voní mořem a tajemnem. Selkie jsou bytosti napůl lidské a napůl zvířecí, tulení. Jejich já je rozdvojeno touhou po dvojakém životě. Ani mateřství nedokáže zpřetrhat silné vábení moře. Příběh je o hledání, tápání, puzení, ať už maminky, tatínka, bratra či malé sestřičky. Jistě vás chytí za srdce.
Jak má někdo, kdo je celý život němý, zazpívat kouzelnou píseň?

Jana Svobodová

To je jízda!

Parta kamarádů jezdí na skateboardech, bruslích a kole. Oblíbeným místem je nová ulice ve městě a okolí kláštera. Děti jednoho dne zjistí, že za vysokou zdí je stará betonová sýpka, ideální U-rampa. Jenže areál je hlídaný a údajně v něm hrozí i nebezpečí. Dá se čekat, že děti podniknou zakázanou aktivitu, aby zkusily jízdu a triky na lákavé rampě. Kniha má detektivní zápletku a obsahuje i dojemný příběh zasazený do 2. světové války.
Líbí se ta mnoho-vrstevnost. Po knize jistě sáhnou i čtenáři, kteří jako hlavní hrdinové jezdí na skejtu, kole a in-lajnu.
Co zakázaného jste jako děti udělali vy? Já s oblibou lezla do starých opuštěných domů…

Jana Svobodová

Ani holka, ani kluk

Talentovaný ilustrátor a autor Marto Kelbl vystudoval ateliér didaktické ilustrace na Sutnarce, ze které vycházejí překrásné knihy. Kniha Ani holka, ani kluk je přesně taková! Krásná, zajímavá, inspirační, edukační i dojemná.
Příběh je o klukovi Lukášovi, který se však necítí být ani chlapcem ani dívkou. Jak s tímto gendrovým svárem zachází, je velmi čtivě popsáno a bravurně nakresleno. Kniha má zároveň části naučné, ve kterých se dozvíme o jiných krajích, kde jsou podobní lidé, a jak je jejich kultura vlídněji přijímá, než ta naše. Obě části mě bavily, a ta naučná mě velice zaujala a poučila. Bravo Marto!

Jana Svobodová

Robinson Crusoe

Dvojjazyčná česko-anglická kniha pro začátečníky Robinson Crusoe je zkrácenou, převyprávěnou verzí klasické knihy. Studenti angličtiny si mohou číst nejdřív text v angličtině, a pak si kontrolovat porozumění cizímu jazyku na stránce se českým překladem.
Robinson je nejznámější literární trosečník, který žil na opuštěném tropickém ostrově neuvěřitelných 28. let. Co během těchto let prožil je rozhodně zajímavým počtením.
Na konci knihy si můžeme vyzkoušet naše znalosti v krátkém testu.
Moje angličtina rozhodně neodpovídá kategorii znalostí angličtiny A1/A2, ale přesto mě zaujala a dobře se mi četla.
Do you read books in english too?

Jana Svobodová

Můj šálek umění

Pokud máte rádi výtvarné umění a nápadité knihy, bude právě tato tou pravou pro vaše smysly, potěchu a radost. Kniha prezentuje díla mnoha umělců. Každá dvojstrana vás překvapí hravým nápadem, ať už skládačkou nebo jiným „trikem“ uschovaným v obrazu.
Kdo je vaším oblíbeným umělcem? Já mám ráda Vincenta, Egona, Pabla a Edwarda.

Jana Svobodová

Labutí dům

Spisovatelka Daniela Krolupperová vlídně popsala prvorepublikový pražský svět z pohledu chudých i bohatých. Ilustrátorka Eva Chupíková knihu úžasně doplnila svými ilustracemi. Na stránkách se nám odhalí čtivý příběh dívky Rézi, která žije se svojí maminkou švadlenou a snaží se najít svůj sen a ovlivnit svůj život. Rézi je milá, chytrá, a snaživá, v tom nejlepším smyslu slova. Čtenář jí, její mamince, příteli Pavlovi i kamarádkám soustavně drží palce, aby se jim v životě dařilo.
Pojďte nahlédnout do Československa 20. let 20. století…

Jana Svobodová