Ženy, co se nedaly

Další z řady naučných knih o 25 pozoruhodných českých osobnostech, tentokrát o ženách. Autorka zvolila podle jejího mínění jedinečné ženy. Některé jsou hodně známé, jiné méně. Za ženy po boku vládců vybrala Anežku Přemyslovnu a Olgu Havlovou. Za spisovatelky a básnířky, novinářky a filozofky Boženu Němcovou, Karolinu Světlou, Milenu Jesenskou, Janu Krejcarovou-Černou a Anna Pammrovou. Z političek, lékařek, skautek, profesorek a vedkyň Fratišku Plamínkovou, Annu Honzákovou, Miladu Horákovou, Dagmar Skálovou, Růženu Vackovou a Adélu Kochanovskou. Z umělkyň v divadle a hudbě Hanu Kvapilovou, Emu Destinovou, Ninu Jirsíkovou a Vítězslavu Kaprálovou. Ze šlechtičen to je Sidonie Nádherná, z malířek Zdenka Braunerová, Toyen a sestry Jitka a Květa Válovy. Filmařky zastupuje Věra Chytilová a Ester Krumbachová a sportovkyně Věra Čáslavská.
O těchto inspirativních ženách se v knize dozvíte zajímavé informace.
Moje oblíbenkyně jsou Olga, Božena, Karolina, Milena, Anna, Zdenka, Toyen a Věra. Které jsou ty vaše?

Jana Svobodová

Valentýnka a narozeniny

Paní spisovatelka Ivana Peroutková umí ve svých knihách krásně vyprávět o světě malých dívek. Kniha o Valentýnce je také takovým příběhem o zvláštní, trochu svérázné holčičce. Ta má talent skládat písničky a realizovat se svými kamarády své sny. A i když se občas vše nepovede, tak jak by si představovala, umí se s každou situací vypořádat, i napravit svoje chyby. Jejími kamarády jsou šikovná Helenka, chytrý Jonáš, trochu potrhlý Peťa a peruánský naháč, pes Hugo.
Děti si naplánují, že společně vyrobí velké překvapení k narozeninám Valentýnčiny tety Heleny. O tom, zda se jim to podaří, a jak spolu budou děti spolupracovat, si přečtete v této poutavé knize, kterou doplňují krásné ilustrace Ivony Knechtlové.
Měli jste ve vaně někdy krásnou šumivou kouli…

Jana Svobodová

Ukradený prsten

Frantík Lebeda je osmiletý kluk, který chodí do třetí třídy. Už jednou vyřešil detektivní záhadu a osud mu cesty připraví další případ, který se klučina pokusí rozluštit. Stane se svědkem krádeže ve starožitnictví. V pátrání mu budou pomáhat Matěj a Zdíša, kamarádi ze sousedství a vlčák Kazan. Povede se jim dopadnou zloděje…

Jana Svobodová

Kristián a kocour Teo

Začínají prázdniny a Kristián doma čeká na svoji maminku. Je to šikovný kluk, který sám doma uklidí, nakoupí i upeče koláč. Ale maminka stále nepřichází. Kristián se o ni bojí, protože maminka již dříve měla problémy s alkoholem. Také se bojí, že bude muset jít do Dětského domova. Po dlouhém čekání se rozhodne najít útočiště u řeky Vltavy, na náplavce, v křoví na břehu i pod mostem. Jeho věrným druhem v nesnázích mu je černý kocour Teo. Společně vystupují na náplavce, a tak si vydělávají na jídlo a pití. Jak dlouho však můžou takto žít…

Jana Svobodová