Stínka

Autorská komiksová kniha Daniely Schreiter je osobním příběhem dítěte, dívky a ženy, která má poruchu autistického spektra neboli Aspergerův syndrom. Chce v příběhu osvětlit svoje pocity, chování, obtíže, radosti a vnímání světa přes své nastavení mysli. Snaží se popsat svůj autismus. Jak sama upozorňuje, v knize najdeme její konkrétní příběh. Zvolila k tomu komiksovou formu, protože jí připadala velmi výstižná. Kniha je velice zajímavá ke vhledu do života podobných lidí. Pokud máte chuť, pojďte si přečíst: Jaké je to být jiná?

Jana Svobodová

Pravidla skutečných ninjů

Petře Štarkové se povedlo vyprávět čtivou formou příběh čtvrté třídy, která prožívá příchod nového spolužáka. Je jím nemluvný, agresivní chlapec Ivoš. Příběh vypráví různé postavy a ten Ivošův, nám odkrývá jeho nelehké domácí zázemí. Chlapce má v péči skvělá sociální pracovnice Lenka, která mu vysvětluje principy chování na knize o ninjích. Tím získá Ivošovu pozornost, a podle dítěti srozumitelných pravidel se jim společně daří zlepšovat jeho život. I třídní kolektiv pochopí, že chování jednotlivce může mít a vždy má svoje pozadí.
Moment, kdy Ivoš napraví jednou lotrovinu, mi nekompromisně vehnal slzy do očí.
Kniha je skvěle napsaná i ilustrovaná Viktorem Svobodou. Vřele ji doporučuji k přečtení.

Jana Svobodová

Lukáš a profesor Neptun

O Lukášovi často říkají, že trpí autismem, ale tak to není. Lukáš je jiný, má autismus, ale rozhodně jím netrpí. Trpěl, když ho moc bolel zub, a to je rozhodně něco úplně jiného. Lukáš chodí do druhé třídy a ve škole má hodnou asistentku Anetku. Co se stane, když Anetka jednou nepřijde do školy, a co den Lukášovi nového přinese, je čtivě napsáno v další knize se série Má to Háček. Toto je první kniha série, pokračuje knihou Ťapka, kočka stěhovavá o pěstounské péči, třetí knihou je Můj brácha tornádo o ADHD a čtvrtou knihou je Ňouma z áčka o nesmělém chlapci.
Pojďte se informovat o těchto tématech…

Jana Svobodová

Můj brácha Tornádo

Tornádo je obrovská ničivá vichřice. Jonáš je můj brácha a umí být jako tornádo. On má totiž ADHD. Ta podivná zkratka je anglicky a zní Attention Deficit Hyperractivity Disorder, což se dá česky přeložit jako porucha pozornosti s hyperaktivitou. Jonáš zkrátka reaguje zbrkle, často dělá něco neuváženě, dřív než si to stačí rozmyslet.
Já jsem Julie a je mi devět. Jonáš je starší, ale přesto se mnou hodí do třídy. Občas je to s tím vážně těžké, ale věřte mi, že je to taky super brácha, bezva kluk a vážně rychle běhá! Pokud mi nevěříte, tak si pojďte přečíst knížku…

Jana Svobodová

Superstar

Lester je žák páté třídy, který až nyní začíná chodit do školy. Předtím byl doma s maminkou, která se mu plně věnovala. Ta nyní potřebuje nastoupit do práce a je na čase, aby se i Lester zapojil do školního procesu. To pro chlapce není jednoduché, protože škola je pro něj příliš hlučná, chaotická a Lester je zkrátka jiný. To že má diagnostikovanou poruchu autistického spektra se dozví až v průběhu příběhu zaznamenaného v knize. Jaký příběh v něm prožije, zda získá přátele, jaký projekt ve škole vymyslí, to vše si můžete přečíst v této knize, která vás seznámí s dítětem s autismem.
Víte jak daleko doletí různé typy vlaštovek…

Jana Svobodová

Řvi potichu, brácho

Skvělá kniha od české autorky Ivony Březinové je často tak působivá, že čtenářům při čtení bude jistě běhat mráz po zádech. Kniha je výtečně napsána a také skvěle ilustrována Tomášem Kučerovským.
Jeremiáš je autista. Žije ve svém světě plném pravidel a omezení. Každý den v týdnu pro něj má jinou barvu. Má rád kulaté tvary. I auta v ulici by podle něj měla být zaparkována podle speciálního barevného řazení.
Jeremiáš má milující maminku a sestru Pamelu, které se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby ho nedali do ústavu. Citlivé vyprávění pohnutého příběhu jedné rodiny a jejího okolí čtenáře seznámí s tím, jaký je život s autismem.
Občas je to vše až příliš těžké…

Jana Svobodová