Hrdinky, Příběhy významných českých žen

Tato krásná kniha by slušela knihovnám všech českých dívek. A v knihovnách českých chlapců by se vyjímala také skvěle. Je překrásně ilustrovaná studenty ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a také Renátou Fučíkovou. O autorství jednotlivých medailonků se podělily Renáta Fučíková, Kateřina Tučková, Lenka Křížová Procházková a Anna Musilová.
Zaujaly mě všechny příběhy, nejvíce české světice a zakladatelky řádu křížovníků se zlatou hvězdou svaté Anežky, české a uherské královny a rakouské arcivévodkyně Marie Terezie, příběh podnikatelky a filantropky Anny Náprstkové, spisovatelky Boženy Němcové, spisovatelky a průkopnice ženského vzdělávání Elišky Krásnohorské, malířky, grafičky a knižní ilustrátorky Zdenky Braunerové, filozofky a poustevnice Anny Pammrové, šlechtičny a mecenášky Sidonie Nádherné, příběh první české doktorky technických věd a političky Marie Tumlířové, malířky Toyen, módní návrhářky Hany Podolské, humanitární pracovnice a zachránkyně židovských dětí Marie Schmolkové, překladatelky a novinářky Mileny Jesenské, právničky, političky a bojovnice za práva žen Milady Horákové, filmové režisérky Věry Chytilové, spisovatelky a nakladatelky Zdeny Sulivarové, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle Olgy Havlové i architektky Evy Jiřičné.
Zkrátka inspirativních českých žen je naše historie plná, tuto knihu si proto musíte přečíst…

Jana Svobodová

Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční 2

Tento druhý díl knih o výjimečných chlapcích a mužích mě trochu překvapil tak vysokým množstvím LGBT osob. Vůbec nic proti nim nemám, jen konstatuji, že mě překvapilo to množství. Jsem osobně ráda, že mají všechny orientace zelenou a podporu. V tomto díle se čtenáři setkají se sportovci, hendikepovanými, lékaři, vynálezci, kuchaři, umělci, vědci, mysliteli, bojovníky, duchovními a jinými zajímavými osobnostmi. Opět jsem si často na internetu dohledávala díla, co například umělci udělali, a také jsem několik stránek četla vždy těm dětem, které zajímá třeba Rubikova kostka nebo současný fenomén Pokémonů.
Máte svůj vzor v někom koho znáte z knih…

Jana Svobodová

Génius jménem Leonardo

Ilustrovaná kniha vypráví o umělci renesančního typu Leonardu da Vincim. Ten se narodil v roce 1452 v městečku Vinci poblíž Florencie. Stal se z něho pozorovatel, malíř, vynálezce a objevitel. Kniha vypráví o tom jak maloval Monu Lisu a také o jeho mladém pomocníkovi s nepříliš ušlechtilým charakterem Giacomovi. Leonardo v příběhu také maluje na stěnu refektáře. Jedná se o slavnou malbu Poslední večeře páně. Kniha dětem Leonarda představí nejenom jako umělce, ale hlavně jako moudrého a chápavého muže.
Je Leonardo da Vinci i váš oblíbený umělec…

Jana Svobodová