Básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena v netradičním podání. Čtenáři v ní najdou unikátně zpracované balady v podobě komiksů. Každou báseň ilustroval jiný autor. Můžeme se tedy seznámit s prací dvanácti ilustrátorů. Tato klasická literatura může být, díky tomuto jedinečnému počinu, mládeží nahlížena nově, pro ně z velmi zajímavé perspektivy. Balady jsou převyprávěny a zkráceny do komiksové řeči. Následně je najdeme i v klasickém znění. Kniha je vizuálně velmi jedinečná. Doporučuji do ní nahlédnout a nechat se strhnout textem i obrazem.
Mým favoritem, který mi již v mládí nezapomenutelně, verš po verši, vlezl do hlavy, je Svatební košile. Jaká je vaše nejoblíbenější báseň?
Jasmína lovkyně záhad, Tajemná kniha
Jasmína je velice urputná dívka. Jakmile začne řešit nějakou záhadu, přestává vnímat lidi kolem sebe, a začíná být sobecká. Jenže si nemůže pomoct. V druhém komiksovém příběhu ji zaujme stará paní, která každý týden ve stejný čas jezdí autobusem do městské knihovny a stále si už mnoho let půjčuje tutéž knihu. Tváří se smutně a knihu pevně svírá v náručí. Tomu musí Jasmína přijít na kloub. A bude trochu zneužívat svých přátel a prohloubí i nedůvěru mezi ní a její maminkou. Ale možná to pak zase napraví a každopádně přijde záhadě na kloub.
Jako knihovnici mě bavila zápletka v knihovně…
Sibiřské haiku
Kniha je komiksovým vyprávěním o osudu jedné rodiny. V čase druhé světové války napadla Německá říše Polsko. Litvu krátce nato okupoval Sovětský svaz. Litevská rodina z vyprávění byla považována za nepřátele, a tak byla vyhnána ze své země a deportována na Sibiř. Jaký těžký život tam vedli, komu se podařilo přežít, v čem hledali smysl života a malé ba přímo miniaturní radosti všedních dní, si přečtěte v této strhující knize. Slovo haiku v názvu odkazuje k jedné z postav, která pro potěchu všech psala japonskou poezii. Příběhem provází malý chlapec Algiska, kterého si oblíbíte a budete obdivovat jeho přístup k životu.
Kdyby takové příběhy nebyly pravdivé, žilo by se planetě Země mnohem lépe…
Komiksová filozofie
Komiksová kniha o dějinách filozofie pro středoškolské i dospělé čtenáře jistě zaujme. Je opravdu zdařile ilustrovaná. Přestože se dotýká velice rozsáhlého tématu je čtivá a perfektně informace propojuje. Autoři knihu rozdělili do částí logika, vnímání, mysl, svobodná vůle, bůh a etika. Kniha má průvodce, který putuje napříč časem a seznamuje nás s mysliteli a filozofickými myšlenkami. Hérakleitos zdůrazňoval změny a pomíjivost světa, Aristotelés tvrdil, že lidé od přirozenosti touží po vědění, Mill zkoumal logiku, Descartes myslel, tedy byl, Locke si myslel, že nic není v rozumu, co dříve nebylo ve smyslech, Berkeley tvrdil, že být, znamená být vnímán, Platón chtěl, aby se stali filozofové králi a zasloužil se první instituci vyššího vzdělávání v západním světě, Leibniz tvrdil, že se nemůžeme naučit ničemu, čeho ideu bychom již předtím neměli v duchu, Spinozova teorie byla taková, že cítíme a ze zkušenosti víme, že jsme věční, Turing měl o člověku představu jako o univerzálním stoji, Chalmers se zabýval filozofií mysli a jazyka, Démokritos předpokládal, že vše jsou atomy a prázdno, Hume pojednával o lidské přirozenosti, Akvinský řekl, že je lepší osvěcovat, než jen svítit, Kant viděl hvězdné nebe nad sebou a mravní zákon v sobě, Paley vykládal o Bohu, Darwin o evoluční teorii, Sókratés myslel, že neprobádaný život nestojí za to být žit, Hobbes řešil politickou filozofii, ve které zdůrazňoval roli společenské smlouvy, Bentham uváděl do principů mravnosti, Nietzsche psal o pravdě, morálce, moci, současné kultuře a vědě. Zdá se neuvěřitelné, že tolik myšlenek je poskládáno v jedné komiksové knize, ale je to tak a dílo je více než zdařilé.
Která myšlenka je nejbližší vašemu vnímání?
Prašina – kroniky, Křídový panáček 1/7
Příběh je dobře vymyšlený, komiks je skvěle ilustrovaný. Je to čtivé, napínavé, povedené, přesto mám výhradu – je to vážně příliš krátké. A rozdělené na sedm dílů mi přijde zbytečné. Marketingově to chápu, čtenářsky už moc ne.
V příběhu se vracíme na Prašinu, se kterou nás autor Vojtěch Matocha seznámil ve třech knihách, a to Prašina, Černý Merkurit a Bílá komnata. Prašina je vymyšlené místo v Praze, kde dříve nefungovala elektřina. Místo se však změnilo, nastěhovali se do něj noví obyvatelé, vyrostlo mnoho nových domů a obchodů. V komiksovém díle čtvrť navštěvujeme znovu a průvodcem nám je Jirka. Začíná se šířit nová temnota, nové zlo. Na domech se objevují tajuplné symboly. Příběh začíná.
Prašina opět probouzí moji chuť jít na procházku tajemnou Prahou, tam v místech okolo porodnice Apolinář, kde jistě najdu na zdi nakreslený piktogram…
Hilda
O Hildě slýchám od dětí, jejich maminek i od dcery Báry, která studuje knižní ilustraci. Prý se jedná o super komiks. A dnes všem dávám za pravdu. První kniha se jmenuje Hilda a obsahuje díly Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr. Hlavní hrdinka má modré vlasy, žije s maminkou v domku na zdánlivé samotě uprostřed přírody a hor. Moc ráda kreslí, maluje a také čte. Kolem sebe dokáže vidět mnoho bytostí. Trolly, obry i neviditelné trpaslíky. Kniha vás zavede do severské mytologie. Další knihy o dívence Hildě mám už u nás v knihovně zarezervované a těším se, až si je přečtu…
Pan Jezevec a paní Liška, První setkání
První díl knih z lesa, ve kterém se seznámí ovdovělý pan Jezevec, který má dva rozpustilé kluky a jednu malou holčičku s paní Liškou, která má liščí holku. Lišky přijdou kvůli lovcům o domov. Pan Jezevec jim nabídne přístřeší. A mezi dospělými zvířátky se začne rodit náklonnost. Mezi malými zvířátky naopak. Rozhodnou se, že musí nepřirozenému soužití jezevců a lišek zabránit.
Jestli se jim to povede, zjistíte v této krásně ilustrované knížce, která je vyprávěna formou komiksu.
Pomáhat si v nesnázích je šlechetné a potřebné…
Odsunuté děti
Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…
Naprostá šílenost
Středoškolačku Annu paralyzuje panika. Má úzkostné stavy, kdy by nejraději jen zůstala ležet ve svém pokoji. Musí však fungovat, chodit do školy i mezi lidi. S panickou atakou se léčí. Každý den na ni číhá mnoho vjemů, vtíravých pocitů, nekomfortu. Anně je dobře jenom se spolužákem Maxem, který vůbec neřeší její jinakost. Jednoho dne spolu spontánně odjedou na dlouhou prázdninovou cestu dodávkou.
O tom, jak cestu Anna zvládne, zda i Max nená své temné tajemství, je tento mistrně napsaný, ale i nakreslený komiks pro děti.
Vím, téma je to nelehké, ale stojí rozhodně za přečtení. Však my knihu jen čteme, ale co ti, kteří s podobnými problémy každodenně bojují…
Piruety
Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší.
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh.
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…