Na začátku je krajina. V ní roste strom – mohutná lípa. Chrání svými kořeny maličký dub. Lípu časem pokácí a po vyschnutí z jejího dřeva vyřežou anděla. Připevní mu křídla, nabarví ho a přenesou do kostela. Tam anděl naslouchá modlitbám a prosbám. Ale jen do té doby, než se dostane opět ven a střetne se s ďáblem. Světu a lidskému konání bude v tu chvíli nastaveno pořádně ostré zrcadlo. Ale jak to už to bývá, něco zlo vždy překoná.
Víte, co to je?
Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí
Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…
To je cesta na Měsíc
Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…
To je historická Británie
V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…
To je Texas
Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.
Strastiplná robotí existence
Třetí komiksový příběh dvou robotů Williama a Meriwethera je vyvede pro ně na neprobádanou a díky jejich typické zbrklosti i nebezpečnou pouť. Základna robotů nefunguje jak bylo zvykem, planeta prapředků a její původní osídlení jim také nedává smysl. Zbývá najít každý sám sebe. A to bude nejtěžší oříšek! Přidruženým hledáním bude pro oba roztomilé a svérázné robotí hledání přátelství.
Příběh je tak krásný, dojemný, vtipný a zcela lingvistický, že si ho a i dva předchozí díly musíte přečíst!
No fakt!
Podivuhodná robotí expedice
Neočekávaný robotí exodus
Bludiště
Jeff Lemire je kanadský kreslíř a autor komiksů. Patří mezi mé oblíbence. Všechny jeho autorské knihy, které jsem četla, se mi líbily.
Bludiště je smutným příběhem truchlení otce nad ztrátou milované dcery. Will bez ní odmítá vnímat život. Chodí sice do práce, ale neraduje se, žije sám, málo jí, nepečuje o sebe.
Dcera ráda řešila bludiště a dokázala v nich neuvěřitelně rychle najít cestu. S oblibou nosila vytahaný pletený červený svetr. Rodina pěkně fungovala, ale jen do té doby, než dívka smrtelně onemocněla. Po více než deseti letech v noci Willa vzbudí telefonát, kdy uslyší volání své ztracené dcery. Pomůže mu červená bavlnka, která ho vtáhne do snového světa, kde se opět pokusí svoji dceru najít. Ale lze to vůbec, nebo je pointa knihy úplně jiná?
Neočekávaný robotí exodus
William a Meriwether jsou roboti. Jejich první komiksový příběh je vyvedl z bezpečného domácího prostředí na cestu za získáním důležitých informací.
V druhém příběhu se roboti vrací zpět na svou základnu, kde je však vše vzhůru nohama. Naštěstí je nikdo nepoznává, a tak můžou zase rychle zmizet.
Jenže kam jít?
Komiksový příběh mě zcela nadchl. Je vtipný, dojemný, slovními hříčkami zcela dokonalý!
Bravo!
Podivuhodná robotí expedice
Strastiplná robotí existence
Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka
Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!
Babi
Tuto krásnou knížku mi vybral, koupil a daroval můj milovaný a úžasný syn Tobiáš. Vybral mi ji, protože ví, jaké knihy mám ráda a správně poznal, že se mi bude moc líbit.
Příběh je vyprávěný beze slov, pomocí obrázků. Je o malé holčičce, která jde městem a objevuje krásno. Směřuje ke své babičce. Občas se jejich svět promění do snového, fantazijního.
Až si knihu přečtete a prohlédnete, jistě vás napadne jaké kouzla umí vidět i vaše oči…
Všimni si okna: je tu,
aby nás mraky mohly vidět.
Anna Beáta Háblová