Ani holka, ani kluk

Talentovaný ilustrátor a autor Marto Kelbl vystudoval ateliér didaktické ilustrace na Sutnarce, ze které vycházejí překrásné knihy. Kniha Ani holka, ani kluk je přesně taková! Krásná, zajímavá, inspirační, edukační i dojemná.
Příběh je o klukovi Lukášovi, který se však necítí být ani chlapcem ani dívkou. Jak s tímto gendrovým svárem zachází, je velmi čtivě popsáno a bravurně nakresleno. Kniha má zároveň části naučné, ve kterých se dozvíme o jiných krajích, kde jsou podobní lidé, a jak je jejich kultura vlídněji přijímá, než ta naše. Obě části mě bavily, a ta naučná mě velice zaujala a poučila. Bravo Marto!

Jana Svobodová

Robinson Crusoe

Dvojjazyčná česko-anglická kniha pro začátečníky Robinson Crusoe je zkrácenou, převyprávěnou verzí klasické knihy. Studenti angličtiny si mohou číst nejdřív text v angličtině, a pak si kontrolovat porozumění cizímu jazyku na stránce se českým překladem.
Robinson je nejznámější literární trosečník, který žil na opuštěném tropickém ostrově neuvěřitelných 28. let. Co během těchto let prožil je rozhodně zajímavým počtením.
Na konci knihy si můžeme vyzkoušet naše znalosti v krátkém testu.
Moje angličtina rozhodně neodpovídá kategorii znalostí angličtiny A1/A2, ale přesto mě zaujala a dobře se mi četla.
Do you read books in english too?

Jana Svobodová

Můj šálek umění

Pokud máte rádi výtvarné umění a nápadité knihy, bude právě tato tou pravou pro vaše smysly, potěchu a radost. Kniha prezentuje díla mnoha umělců. Každá dvojstrana vás překvapí hravým nápadem, ať už skládačkou nebo jiným „trikem“ uschovaným v obrazu.
Kdo je vaším oblíbeným umělcem? Já mám ráda Vincenta, Egona, Pabla a Edwarda.

Jana Svobodová

Stínka

Autorská komiksová kniha Daniely Schreiter je osobním příběhem dítěte, dívky a ženy, která má poruchu autistického spektra neboli Aspergerův syndrom. Chce v příběhu osvětlit svoje pocity, chování, obtíže, radosti a vnímání světa přes své nastavení mysli. Snaží se popsat svůj autismus. Jak sama upozorňuje, v knize najdeme její konkrétní příběh. Zvolila k tomu komiksovou formu, protože jí připadala velmi výstižná. Kniha je velice zajímavá ke vhledu do života podobných lidí. Pokud máte chuť, pojďte si přečíst: Jaké je to být jiná?

Jana Svobodová

Divné děti a smutná kočka

Volné pokračování knihy Petry Soukupové Klub divných dětí nás tentokrát zavede do období prázdnin a na venkov. Mia a Petr jsou stále divní a mají chuť poznat i jiné děti. S dětmi od sousedů Luisou a jejím bratrem Eliášem prožijí napínavé dobrodružství.
Na knihách Soukupové obdivuji vhled do dětských duší a jejich nitra. Tu zvláštní vzájemnou empatii ke svým odlišnostem a podivnostem. Kniha je opět velmi čtivá a čtenáře vtáhne do příběhu.
Máme všichni svoje podivnosti?

Klub divných dětí

Jana Svobodová

Já, člověk

Kdo je to člověk? Co nás člověkem činí? Co vytváří náš charakter? Proč jsme právě takoví, jací jsme? Je důležité, jak vypadáme nebo spíš to, jak se chováme?
Kniha Olgy Stehlíkové nabízí mnoho pohledů na to, kým můžeme být.
Příkladů má mnoho; někdo se definuje hlavně jako máma, někdo jako puberťák, voják, lékař, narkoman, student, sportovec, aktivista, prezident, malíř a třeba filosof. Někdo se může definovat jako hladový, tlustý, chudý, ošklivý, bezdětný či obyčejný.
Já jsem knihovnice. 🙂

Jana Svobodová

Toyen – ilustrovaná biografie

Toyen je jméno umělkyně, přezdívka i výstižný popis. Označuje tvůrčí bytost, kterou malířka a výtvarnice vlastním jménem Marie Černínová byla. Toyen tvořila u nás a hojně i ve Francii v období první republiky a druhé světové války. Její výtvarný styl byl vždy jedinečný.
Tato malá autorská knížka Lenky Jachanové dětské čtenáře seznámí s tím, jak umělkyně tvořila, co jí bylo inspirací, kdo byli její nejdůležitější přátelé, i s čím se za svého života potýkala.
Toyen byla inspirativní, jedinečná a svébytná. A vždy takovou bude. Stačí se zajít do galerií podívat na její díla, či si přečíst tuto naučnou knihu…

Jana Svobodová

Hrábky drápky odpadky

Kniha poezie má podtitul Krasohled české poezie pro děti 19. století. Výbor básní sestavil Petr Šrámek. Kniha je antologií českých autorů. Z mých oblíbenců zmíním Boženu Němcovou, Vítězslava Hálka, Karla Jaromíra Erbena, Jana Nerudu a Františka Gelnera. Kniha poskytne, a to nejenom dětem zajímavý vhled do poezie.
Ilustroval Chrudoš Valoušek.
Pojďte se začíst do barevných střípků rýmů v krasohledu této knihy…

Jana Svobodová

Julie a žralok

Na této knize mě upoutaly nádherné ilustrace Toma de Frestona. Julie ve žluté pláštěnce na moři, pod ní žralok, kolem hejno ptáků. A přesně o tom je příběh Kiran Millwood Hargrave. O dívce Julii, která s rodiči jede na dva prázninové měsíce na vzdálený maják. Táta má úkol zprovoznit majákové světlo. Maminka, mořská bioložka chce najít vzácného žraloka grónského a zkoumat ho.
Miluju majáky. Časoprostor této knihy je úžasný a příběh čtivý. Vřele ho náctiletým čtenářům doporučuji. Nebudete chtít knihu odložit…

Jana Svobodová

Tajemství v láhvi

Životopisná kniha o Ireně Sendlerové, hrdince, která pomohla a zachránila za druhé světové války 2500 dětí. Hrůzná válečná realita se v tomto případě odehrávala v polském hlavním městě Varšavě. Irena pravidelně docházela do městského ghetta pomáhat židovským rodinám. Jednoho dne se pustila do záchranné akce, kdy z hlídaného ghetta vynášela židovské děti, které by čekala v následných koncentračních táborech smrt. Odvaha její a lidí kolem ní byla neskutečná. Příběh je velmi emotivní svojí autentickou výpovědí. Doporučuji ho starším čtenářům k přečtení. Nesmíme zapomenout na historii a obzvlášť v dnešní době!

Jana Svobodová