Komiksová filozofie

Komiksová kniha o dějinách filozofie pro středoškolské i dospělé čtenáře jistě zaujme. Je opravdu zdařile ilustrovaná. Přestože se dotýká velice rozsáhlého tématu je čtivá a perfektně informace propojuje. Autoři knihu rozdělili do částí logika, vnímání, mysl, svobodná vůle, bůh a etika. Kniha má průvodce, který putuje napříč časem a seznamuje nás s mysliteli a filozofickými myšlenkami. Hérakleitos zdůrazňoval změny a pomíjivost světa, Aristotelés tvrdil, že lidé od přirozenosti touží po vědění, Mill zkoumal logiku, Descartes myslel, tedy byl, Locke si myslel, že nic není v rozumu, co dříve nebylo ve smyslech, Berkeley tvrdil, že být, znamená být vnímán, Platón chtěl, aby se stali filozofové králi a zasloužil se první instituci vyššího vzdělávání v západním světě, Leibniz tvrdil, že se nemůžeme naučit ničemu, čeho ideu bychom již předtím neměli v duchu, Spinozova teorie byla taková, že cítíme a ze zkušenosti víme, že jsme věční, Turing měl o člověku představu jako o univerzálním stoji, Chalmers se zabýval filozofií mysli a jazyka, Démokritos předpokládal, že vše jsou atomy a prázdno, Hume pojednával o lidské přirozenosti, Akvinský řekl, že je lepší osvěcovat, než jen svítit, Kant viděl hvězdné nebe nad sebou a mravní zákon v sobě, Paley vykládal o Bohu, Darwin o evoluční teorii, Sókratés myslel, že neprobádaný život nestojí za to být žit, Hobbes řešil politickou filozofii, ve které zdůrazňoval roli společenské smlouvy, Bentham uváděl do principů mravnosti, Nietzsche psal o pravdě, morálce, moci, současné kultuře a vědě. Zdá se neuvěřitelné, že tolik myšlenek je poskládáno v jedné komiksové knize, ale je to tak a dílo je více než zdařilé.
Která myšlenka je nejbližší vašemu vnímání?

Jana Svobodová

Ježeček, co nic (ne)uměl

Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂

Jana Svobodová

Sněhová sestřička

Naprosto překrásná knížka od norské autorky Maji Lunde, která čtenáře zavede do vánočního času. V kombinaci s přepůvabnými ilustracemi Lisy Aisato tvoří jednu z nejhezčích vánočních knih pro děti. Ale není to jen pozlátko, je to dojemný, hluboký příběh, který vžene slzy do očí a zanechá stopu až v srdci, a to napořád. Je to dětský příběh o přijetí smrti, o lásce, o rodině, o přátelství, o zlobě, o přemýšlení, o omluvách, o snech.
Hlavní hrdinou je kluk Julián. Má malou sestřičku Augustu, mámu a tátu a kamaráda Johna. A rodina měla ještě jednoho člena, zesnulou Juni. S jejím odchodem se nemůžou vyrovnat a Julián je jediný, který chce ztrátě čelit. Jednoho dne potká rozesmátou a půvabnou dívenku Hedviku. Ale nic není tak, jak se na první pohled může zdát…
Příběh čtenáře zcela strhne. A slibuji, že se budete těšit na každou další stránku a na každou další ilustraci.
Přeji ti kouzelné vánoce Juliáne!
S láskou čtenářka Jana 🙂

Jana Svobodová

Nicky a Věra

Mezinárodně uznávaný autor knih pro děti Petr Sís nakreslil a popsal příběh Nicholase Wintona. To byl britský filantrop (filantropie – láska k člověku a dobročinnost) a organizátor velké záchranné akce převážně židovských dětí z Čech do Anglie. Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo v roce 1939 vypravit celkem osm vlaků a zachránit životy 669 dětem. Kreslený příběh nás seznámí nejenom s Nickym, ale i dívkou Věrou, která jedním z vlaků odjela. Nicky vedl po válce poklidný život, pomohl otevřít školu, oženil se, založil domov pro staré lidi a o dětech z Prahy nikomu neřekl. Když mu bylo skoro osmdesát, jeho žena na půdě našla staré záznamy. Domluvila velmi emotivní a dojemné setkání svého skromného muže a zachráněných dětí, toho času již dospělých. Nicolas Winton se dožil požehnaných 106 let.
Jeho příběh mi pokaždé vhání slzy do očí. Jsem ráda, že byla tato krásná knížka nakreslena a napsána.
Bravo pane Sísi!

Jana Svobodová

Piruety

Autobiografická knížka Tillie Waldenové je o hledání a častém nenacházení se. Je výpovědí o jejím nelehkém dospívání, které se snažila smysluplně zaplnit krasobruslením. Vypráví o touze po přátelství, uvědomování si vlastní sexuality a s ní spojené orientace. Je však hlavně o hledání lásky. Mnohokrát jsem při jejím čtení měla dojem, že kdyby Tilly někdo obejmul, bylo by všechno lepší. 
Líbí se mi, že autorka nenabízí odpověď na otázku, kdo byla, kdo je, i o čem přesně je její kniha. Je to křehký příběh. 
Kdo v mladém věku netápal, nehledal sám sebe, a dokázal vyjít se svým já? Mládí není lehké období, jak se občas může zdát…

Jana Svobodová

Čekání na vlka

Sandra Dieckmann je jednou z mých nejoblíbenějších ilustrátorek. Tato autorka knihy nejenom překrásně kreslí, ale i píše. Mám také ráda lišky a vlky. Kniha mě tudíž musela nadchnout. Je o obrovském přátelství mezi liškou a vlkem. Žijí spolu u modrého jezera. Vypráví si, smějí se. Každý den, co spolu stráví, jim připadá prozářený sluncem. Ale vlk jednoho dne zmizí. Liška se bude muset smířit s životem bez svého nejmilovanějšího tvora.
Kniha je o lásce, o smutku, o porozumění a pochopení smyslu života.
Celý život hledáme, nacházíme, ztrácíme a na někoho čekáme. Jaké je štěstí, když toho svého lišáka (či vlka) najdeme!

Jana Svobodová

Šťastný princ

Tuto knížky anglického autora Oscara Wilda jsem četla jako malá. Těch devět neskutečně emotivních a velice dojemných příběhů se mi nesmazatelně zarylo do srdce. Tenkrát jsem nechápala, proč někdo napíše takové smutné pohádky. Dnes už to vím. A ráda se ke knížce vracím. Je to hluboké, bolestné, přesné a plné lásky.
Pohádky jako Šťastný princ, který se rozdá ze svého bohatství a krásy, Slavík a růže, kdy se slavík obětuje pro lásku, Sobecký obr, který pochopí sílu lásky, Oddaný přítel, který se obětuje ve jménu přátelství, Podivuhodná raketa o marnosti a pýše, Mladý král o moci a nespravedlnosti a Dítě hvězdy o napravené pýše vás vtáhnou a již nepustí. Jistě je jako já budete po letech někomu vyprávět…

Jana Svobodová

Chlapec, krtek, liška a kůň

Poetický příběh chlapce, který se přátelí s krtkem je překrásným příběhem od anglického autora Charlieho Mackesyho. Krtek chlapci sděluje, jak je důležité být laskavou bytostí. Zápletka nastává, když krtka ohrožuje na životě liška, která se vzápětí dostane i do ohrožení svého života. Ačkoli krtkovi hrozí, že ho osvobození lišky bude stát život, přesto lišku osvobodí. Liška nebude váhat laskavost při první příležitosti oplatit. A tak to má být! Do příběhu vstoupí ještě kůň, který promluví o strachu. Příběh je plný poselství a může připomínat Malého prince nebo Čtyři dohody. Stojí za přečtení každým čtenářem a je jedno jestli mu je pět nebo padesát. Knihu autor překrásně ilustroval. Myslím, že i vy budete po jejím přečtení plánovat komu ji s láskou nadělíte…

Jana Svobodová

Polča

Kniha výborného nizozemského spisovatele Guuse Kuijera je neuvěřitelně dobře a empaticky napsanou sondou do života dospívající dívky Polči. Té je dvanáct let a žije v Holandsku. Ve třídě jsou pouze dvě místní dívky, jinak je třída poskládaná z nejrůznějších etnik. Polča sama je zamilovaná do spolužáka tureckého původu Mímúna. Rodina nežije pohromadě. Táta je fajn chlapík, ale toulá se ulicemi a má problém s drogovou závislostí. Máma je taky prima, i když je hádavá, výrazná a navíc se zamiluje do Polčina učitele. Babička a děda žijí na venkově a taky Polču moc milují a seznamují ji s vírou v Boha. Taky má Polča tele Polču. To nejdůležitější je, že dívka je básnířka. A opravdu nadaná.
Tuhle knihu bych doporučila přečíst úplně všem! Je krásná, výborně napsaná, strhující, chytrá, poetická, plná lásky, smutku, pochopení i hádek, života, smrti, tolerance i překrásných básní! Pokud dáte na moje tipy na čtení, tak si tuto knihu určitě přečtěte…

Jana Svobodová

To je otázka

Na tuto knížku jsem narazila náhodu při pročítání projektu MF Dnes na téma Čtenářské gramotnosti. Byla tam čtenářům doporučována. Autora Josteina Gaardera znám již z jeho jiných skvělých knih. Tato kniha mě opravdu zasáhla. Je v ní čtyřicet sedm otázek a jedna věta oznamovací. Otázky se čtenáře ptají na jeho názor na svět, na nás samotné, na štěstí, život a smrt. Knihu můžeme během chvilky přečíst nebo nad ní strávit dlouhý čas přemýšlením. Já jsem knihu přečetla, a krátce o ní přemýšlela, a těšila se až si ji společně přečteme i s mými dětmi. To povídání o knize bylo úžasné.
Kniha je ilustrovaná Akinem Düzakinem a jeho nádherné obrázky jsou součástí celku, tak dokonale, že bez nich by na nás měl text poloviční účinek. Skvělá spolupráce autorů.
Potřebujete mít k tomu, abyste byli šťastní, hodně věcí…

Jana Svobodová