Vánoční kouzlo

Anglická pohádková knížka o malém půvabném knihkupectví, které se jmenuje KOUZELNÁ SLOVA a které provozuje jedna rodina. Mají chlapce Vilémka, kterému je šest let a je vysoký jako třicet sedm knih. Knihkupectví se však nachází až na konci ulice a skoro nikdo do něj nechodí nakupovat. Rodina se obává, že bude muset půvabný krámek zavřít. Je potřeba mít nějaký nápad a ideálně vánoční kouzlo na záchranu.

Jana Svobodová

Motýlek… motýl

Mám autorské knihy Petra Horáčka ráda. V poslední době jich vychází opravdu hodně a já jsem si říkala, že sem už tu novou dávat nebudu. Že už by bylo takzvaně přehoráčkováno… Jenže jsem knize Motýlek… motýl prostě neodolala.
Nadchlo mě na ní, že během příběhu mají stránky výřezy zdánlivě ukazující jednotlivá zvířátka, ale po otočení stránky tam například není vidět kříž na zádech pavouka křižáka, ale zkřížená stébla trávy.
Jinak je příběh o holčičce Lucince, která na zahradě zahlédne krásného motýla. Druhý den ho hledá a nemůže najít. A překvapením na konci knížky, je skládanka motýla, která jistě nadchne…

Jana Svobodová

Věř si

Často mě dětské knihy zaujmou podle obálky, tudíž je jasné, že je pro moje prvotní zaujetí důležitá práce ilustrátorů. Tato motivační knížka pro děti má přesně takové líbivé ilustrace. Najdete v ní veršované příběhy. Malý lenochod se chce zúčastnit talentové soutěže. Zamýšlí se nad tím v čem je talentovaný. Možná vás překvapí co to je…

Jana Svobodová

O soviččce

Autorská knížka Petra Horáčka je tentokrát o sovičce. Sova je noční pták. Ale tahle sovička je i zvědavá. Moc by chtěla vidět, co se děje přes den. Maminka sova ji varuje, že ve dne to může být pro sovičku nebezpečné. Ta má však jako kdejaké mládě svoji tvrdou hlavu a samozřejmě se pustí do prozkoumávání bílého dne.
Kdo bude mít pravdu sovička nebo máma sova?

Jana Svobodová

O chlapci, který si kolem sebe postavil zeď

Kniha vyšla v rámci projektu Komplexní podpora pro děti s poruchami attachmentu nebo komplexním vývojovým traumatem. Attachment je pojem, který je v češtině znám rovněž jako vztahová vazba, vyjadřuje vztah, který se vytváří mezi dítětem a osobou poskytující tomuto dítěti péči a ochranu. Tato obrázková knížka vypráví příběh chlapce, jež v minulosti prožil traumatickou, bolestivou událost. Neumí s prožitkem dobře pracovat, a proto si kolem sebe staví neprostupnou zeď, za kterou schovává svoje strachy a úzkosti. Uzavírá se za ní před okolním světem, chová se agresivně. Do příběhu vstupuje vlídná paní, která dá čtenářům návod, jak s traumatem pracovat.
Kniha má skvělé poselství. Mám však výhrady ke zvolenému prezentovaní textu. Působí rozostřeně a nečte se dobře.
Zbořením podobných zdí by bylo na světě krásněji…

Jana Svobodová

Julie a žralok

Na této knize mě upoutaly nádherné ilustrace Toma de Frestona. Julie ve žluté pláštěnce na moři, pod ní žralok, kolem hejno ptáků. A přesně o tom je příběh Kiran Millwood Hargrave. O dívce Julii, která s rodiči jede na dva prázninové měsíce na vzdálený maják. Táta má úkol zprovoznit majákové světlo. Maminka, mořská bioložka chce najít vzácného žraloka grónského a zkoumat ho.
Miluju majáky. Časoprostor této knihy je úžasný a příběh čtivý. Vřele ho náctiletým čtenářům doporučuji. Nebudete chtít knihu odložit…

Jana Svobodová

Kouzelné pírko

Autorka a ilustrátorka knih pro děti Sandra Dieckmannn je velmi talentovaná. Její knížky vždy v knihkupectvích a knihovně vyhlížím. Příběh kouzelné pírko vypráví o medvědí rodině. Malé medvídě, které ještě nedostalo svoje jméno, hledá svoji výjimečnost. Zázračný pták Fénix mu jednoho dne vloží do tlapky kouzelné pírko, které mu pomůže pochopit kým je.
Jaké by bylo vaše jméno, které by vás mělo vystihovat?

Jana Svobodová

Jak myška snědla měsíc

Autorská kniha Petra Horáčka opět vypráví o myšce. Jednou večer vykoukne z nory a pohlédne na nebe. Na něm krásně svítí žlutý měsíc. Myšce se moc líbí. Chtěla by ho mít jen pro sebe. A protože stejně jako já věří, že sny se plní, druhý den ráno s úžasem najde kus měsíce před svým doupětem. Žlutý kousek krásně voní a hladová myška neodolá a sní ho. Následně ji přepadnou velké výčitky svědomí, že pokušení neodolala. Naštěstí má kolem sebe kamarády, kteří jí poradí a utěší ji.
Mám moc ráda Horáčkovy ilustrace a příběhy.
Co se takhle večer podívat na měsíc, jestli nám ho myška opravdu neokousala?

Jana Svobodová

Matylda

Matylda je chytrá holka, která to má doma se svými hloupými rodiči opravdu těžké. Od dvou let plynně mluví a od čtyř let čte. Rodičům je tohle všechno akorát na obtíž a ve škole to holka taky nemá jednoduché. Paní učitelka, slečna Dobrotová je moc fajn, zato ředitelka školy, slečna Kruťáková Matyldu nesnáší. Ta jednoho dne zjistí, že vedle své geniality ještě vládne takovou zajímavou magickou schopností.
Jak si s tím poradí, si rozhodně přečtěte v knize od klasika dětské literatury Roalda Dahla.
Ke čtení vás zve dříve malá knihomolka Jana… 🙂

Jana Svobodová

Babička drsňačka

Britský autor David Walliams úspěšně láká děti ke čtení. Jeho knihy jsou čtivé, vtipné, mají poučení a jsou Tony Rossem skvěle ilustrované. Babička drsňačka je stále nejznámější autorovou knihou.
Příběh je o chlapci Benovi, který je otrávený představou, že by měl svůj volný čas trávit se svojí babičkou. Ta chce pořád hrát scrabble a navíc stále vaří něco s kapustou a děsně tím smrdí. Jenže babička má Benovi co nabídnout. Když ji dá prostor, tak zjistí, že jeho bábinka je dost zajímavou osobou. Kdysi byla zdatnou lupičkou šperků. S Benem naplánují smělý plán a o jejich přátelství bude postaráno.
Jaká je vaše babička? Ta moje se jmenovala Elinka a ráda si se mnou malovala.

Jana Svobodová