Autorka a ilustrátorka knih pro děti Sandra Dieckmannn je velmi talentovaná. Její knížky vždy v knihkupectvích a knihovně vyhlížím. Příběh kouzelné pírko vypráví o medvědí rodině. Malé medvídě, které ještě nedostalo svoje jméno, hledá svoji výjimečnost. Zázračný pták Fénix mu jednoho dne vloží do tlapky kouzelné pírko, které mu pomůže pochopit kým je.
Jaké by bylo vaše jméno, které by vás mělo vystihovat?
Jak myška snědla měsíc
Autorská kniha Petra Horáčka opět vypráví o myšce. Jednou večer vykoukne z nory a pohlédne na nebe. Na něm krásně svítí žlutý měsíc. Myšce se moc líbí. Chtěla by ho mít jen pro sebe. A protože stejně jako já věří, že sny se plní, druhý den ráno s úžasem najde kus měsíce před svým doupětem. Žlutý kousek krásně voní a hladová myška neodolá a sní ho. Následně ji přepadnou velké výčitky svědomí, že pokušení neodolala. Naštěstí má kolem sebe kamarády, kteří jí poradí a utěší ji.
Mám moc ráda Horáčkovy ilustrace a příběhy.
Co se takhle večer podívat na měsíc, jestli nám ho myška opravdu neokousala?
Matylda
Matylda je chytrá holka, která to má doma se svými hloupými rodiči opravdu těžké. Od dvou let plynně mluví a od čtyř let čte. Rodičům je tohle všechno akorát na obtíž a ve škole to holka taky nemá jednoduché. Paní učitelka, slečna Dobrotová je moc fajn, zato ředitelka školy, slečna Kruťáková Matyldu nesnáší. Ta jednoho dne zjistí, že vedle své geniality ještě vládne takovou zajímavou magickou schopností.
Jak si s tím poradí, si rozhodně přečtěte v knize od klasika dětské literatury Roalda Dahla.
Ke čtení vás zve dříve malá knihomolka Jana… 🙂
Babička drsňačka
Britský autor David Walliams úspěšně láká děti ke čtení. Jeho knihy jsou čtivé, vtipné, mají poučení a jsou Tony Rossem skvěle ilustrované. Babička drsňačka je stále nejznámější autorovou knihou.
Příběh je o chlapci Benovi, který je otrávený představou, že by měl svůj volný čas trávit se svojí babičkou. Ta chce pořád hrát scrabble a navíc stále vaří něco s kapustou a děsně tím smrdí. Jenže babička má Benovi co nabídnout. Když ji dá prostor, tak zjistí, že jeho bábinka je dost zajímavou osobou. Kdysi byla zdatnou lupičkou šperků. S Benem naplánují smělý plán a o jejich přátelství bude postaráno.
Jaká je vaše babička? Ta moje se jmenovala Elinka a ráda si se mnou malovala.
Slon
Další autorská kniha Petra Horáčka, který svými vystřihovanými obrázky lepenými na barevná pozadí, umí vytvořit překrásně dětské knížky. Tato o je klukovi. Ten má velkou chuť zahrát si fotbal, ale ani dědeček ani babička nemají čas. Ale SLON čas má! A SLON si rád hraje. A SLON je pro každou radost či neplechu. A SLONA může mít vedle sebe úplně každý, jen musí otevřít ve svém srdci a mysli dveře do fantazie.
Tato kniha je o imaginárním příteli, který je skvělý, přátelský a hravý.
Máte také takového?
Když dnes půjdeš do lesa
Malé děti rády hledají v knížkách obrázky podle zadání. Hraji si tak s dětmi ze školek, když k nám přijdou do knihovny na besedu. Tato knížka s celostránkovými ilustracemi je k takovému hledání určena. K obrázkům jsou vždy napsány tematické básničky, které by mohly být o něco lepší. A pak je v knize důmyslně popsáno, co mají děti hledat. Když by jim hledané zvíře nešlo najít, protože ho třeba ještě neznají, pomůže jim popis činnosti, kterou to zvíře na ilustraci vykonává. Průvodcem je malý medvídek a seznámí vás se životem v lese.
Jaké je vaše nejoblíbenější lesní zvíře?
Čekání na vlka
Sandra Dieckmann je jednou z mých nejoblíbenějších ilustrátorek. Tato autorka knihy nejenom překrásně kreslí, ale i píše. Mám také ráda lišky a vlky. Kniha mě tudíž musela nadchnout. Je o obrovském přátelství mezi liškou a vlkem. Žijí spolu u modrého jezera. Vypráví si, smějí se. Každý den, co spolu stráví, jim připadá prozářený sluncem. Ale vlk jednoho dne zmizí. Liška se bude muset smířit s životem bez svého nejmilovanějšího tvora.
Kniha je o lásce, o smutku, o porozumění a pochopení smyslu života.
Celý život hledáme, nacházíme, ztrácíme a na někoho čekáme. Jaké je štěstí, když toho svého lišáka (či vlka) najdeme!
Draci se nedělí!
Nicola Kinnear krásně maluje a vymýšlí pro děti hezké pohádkové příběhy. Tento je o dračici Rubínce. Ta žije osaměle na vrcholu hory a hlídá obrovský poklad. Řídí se, a to úplně oddaně, knihou předpisů, která se jmenuje Kniha dračích pravidel. Pravidla jsou: draci musí být děsiví, musí hodně krást poklady a nesmí se o ně s nikým dělit! Dračice všechny nařízení dodržuje velice svědomitě, až do té doby, než náhodou knihu ztratí. A protože je Jasmínka dost zapomnětlivá, tak si ty pravidla vůbec nepamatuje. Naštěstí jsou v okolí tři bytosti, a to husa, Pegas a Žabí princ. Ti knihu najdou a naloží s ní po svém.
Kniha je vlídná, má poučení, je krásně barevná, akorát tak dlouhá. Myslím, že se dětem bude hodně líbit…
Pes Baskervillský
Detektiv Sherlock Holmes se svým pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují záhadná úmrtí v temném kraji na vřesovištích. Kdo mohl zabít sira Charlese?
Atmosféra detektivního příběhu na čtenáře dýchá vlhkým vzduchem a zimou a vzdálené vytí ježí chlupy po těle.
Tato známá a čtivá kniha se již dostala na seznamy dětské povinné četby a nutno podotknout, že děti umí zaujmout.
Máte rádi strašidelné příběhy a blata? Já velmi…
Farma zvířat
Alegorie znamená jinotaj. Je to text, jehož znění má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Orwell ve své knize tímto jinotajem popisuje zvířata žijící na farmě. Ukazuje tím na lidské vlastnosti i vztahy.
Zvířata na farmě se bouří, vyženou lidi a společenství začíná samospádem fungovat podle vlastních pravidel. Vše vede k brutalitě a tyranii.
Román byl napsán během druhé světové války a myslím, že rozklíčujete co vám antiutopický příběh zvířat připomíná…
Napovím, že se jedná o podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu.