Romeo, Julie a tma

Příběh se odehrává v období druhé světové války v čase heydrichiády, což je těžké období během okupování českého území německými nacisty a období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V novele od Jana Otčenáška se rozvíjí milostný vztah mezi židovskou dívkou Ester a studentem Pavlem. Ester se chystá na transport do koncentračního tábora a Pavel se rozhodne k odvážnému činu ji u sebe schovat. Stejně jako Shakespearův příběh stejnojmenných milostných hrdinů, je i tento válečný příběh tragický. Křehký příběh stojí rozhodně za přečtení…

Jana Svobodová

Farma zvířat

Alegorie znamená jinotaj. Je to text, jehož znění má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Orwell ve své knize tímto jinotajem popisuje zvířata žijící na farmě. Ukazuje tím na lidské vlastnosti i vztahy.
Zvířata na farmě se bouří, vyženou lidi a společenství začíná samospádem fungovat podle vlastních pravidel. Vše vede k brutalitě a tyranii.
Román byl napsán během druhé světové války a myslím, že rozklíčujete co vám antiutopický příběh zvířat připomíná…
Napovím, že se jedná o podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu.

Jana Svobodová

Ostře sledované vlaky

Spisovatel Bohumil Hrabal je jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Jeho pohled na krásy a dojemnost světa souzní i s mým lidským nastavením.
Děj této knihy napsané v roce 1965, se odehrává za druhé světové války na malé železniční stanici. Hlavní hrdina, mladík Miloš Hrma je čerstvým zaměstnancem drah. Miloš se zamilovává a prožívá mladické strasti. Projevy osob jsou občas groteskní, fatální i tragické.
Kniha byla v roce 1966 zfilmována mým opět jedním z nejoblíbenějších režisérů Jiřím Menclem a obě zpodobnění příběhu jsou bezchybné.
V tomto případě se mi líbí jak knížka, jak filmové zpracování.
Hned mám chuť se znovu začíst a následně podívat na film…

Jana Svobodová

Stařec a moře

Klasika od skvělého autora Ernesta Hemingwaye, který se stal v roce 1953 za novelu Stařec a moře nositelem Pulitzerovy ceny a v roce 1954 majitelem Nobelovy ceny za literaturu, rozhodně stojí za přečtení.
Tento skvěle napsaný příběh vypráví o starém rybáři, který vyjíždí na moře. Stařec na širém moři bojuje o svůj velký úlovek. Neúprosní žraloci jej o něj postupně připravují. Rybář myslí na malého chlapce, kterého učil lovit.
Příběh je strhující, pesimistický i oplývající nadějí a není to protimluv. Tato literatura je doporučovaná k maturitní četbě a zaslouženě by měla být přečtena…

Jana Svobodová