Petro, co je to trip?

Tato kniha asi nebude kvůli svému názvu příliš čtená, ale ráda bych ji zmínila. Vypráví pro děti srozumitelnou formou o závislosti na drogách. Obrázky, které v knize najdou hezky nelehké téma ilustrují.
Příběh je o chlapci Tomášovi, který se seznámí se starší dívkou Petrou. Společně sedávají na schodech domu uprostřed parku a společně chytají do dlaní sluneční paprsky. Povídají si. Petra se Tomášovi přizná se svým trápením, se svojí závislostí na jedu. Tomáš by chtěl Petře pomoci. I jeho rodiče se jí pokusí pomoci.
Téma závislostí není pro dětské čtenáře lehké, ale přesto jsem ráda, že kniha byla vydána a děti na nebezpečí toxikomanie upozorňuje.
Petro, chytneš slunce do dlaně…

 

Jana Svobodová

Holky na vodítku, Jmenuji se Alice

Alice je inteligentní studentka gymnázia, se kterou mají její rodiče velké plány. Neustále jí opakují, jak z ní jednou bude výtečná lékařka. Problém je, že Alice se s touto myšlenkou absolutně neztotožňuje.
Stresy v rodiče, máma, která často bere léky a táta, který neustále bojuje se silnou závislostí na nikotinu Alici na vyrovnanosti nepřidají.
Když začnou prázdniny a rodiče nebudou doma, Alice slíbí, že se pokusí fungovat samostatně. Ale volnost sebou přinese pokušení vyzkoušet nebezpečné zakázané ovoce a spustit dívku tak z jakéhosi pomyslného vodítka…
Alice se zamiluje, vyzkouší léky, drogy, začne lhát a zběsilý kolotoč se rychle roztočí.
Chytrá dívka sklouzne až na velice nebezpečné dno. Zrcadlo jí bude nastaveno až v léčebně…

Jana Svobodová