Pachatelé dobrých skutků, Puntíkáři

V první třídě se potkají kluci Michal Souček a Filip Fialka. Časem se z nich stanou kamarádi na život a na smrt. Vymyslí plán! Budou páchat dobré skutky. Co ve vás vzbuzuje slovo: páchat!? Ve mě hned podezření, že to budou pěkné lumpárny.
A proč jsou zrovna puntíkáři? Je to proto, že za svoje skutky zaslouží spíš černé puntíky, než medaile.
Kniha je skvěle napsaná, Miloš Kratochvíl umí děti zaujmout. V kombinaci s ilustracemi Milana Starého se jedná o skvělé počtení. Kniha je pouze prvním dílem, takže se můžete pustit i do dalšího čtení o těch dobrých skutcích.
Také jste jako děti udělali nějaký dobrý skutek, který byl na druhou stranu pěknou lumpárnou? Já teda ano…

Jana Svobodová

Proč nehraje King Kong ping-pong?

Číst dětem básničky je skvělé. Mám vyzkoušeno, že když jsou básně dobře napsané, děti to baví. Tato kniha od Miloše Kratochvíla je přesně tak výborně napsaná. Četla jsem básničky synovi, a ten si jich několik hned s chutí zapamatoval, a pak je pro obveselení rodiny recitoval. Přesně tak to má být. Knihu doplnil ilustracemi Milan Starý a jeho kresby zaslouží také velký potlesk. Je to fajn, když se dílo povede.
Kniha je rozdělena do částí: Lidové a člověčí, Nejlíp je nám jedině ve veselé rodině, Taky se vám to tak jeví, že se toho hodně neví?, Kolik Snad se vejde do jednoho Asi a Každá první láska kluky trochu spráská. No a už víte, proč King Kong nemůže hrát ping-pong…?

Ukázka z knihy:

V Himaláji v Tibetu

V Himaláji v Tibetu
neseženeš briketu.
K topení však stačí
i suchý trus jačí,
takže si kup jaka,
který hodně kaká.

Jana Svobodová

Modrý Poťouch

Poťoucha občas chytne každý. Je to taková nemilá potvůrka co se nám usadí za uchem a poťouchá nás ke zlobení.
Poťouši jsou různě barevní, různě velicí, mají trumpetkové našeptávadlo, prstová popichovadla, a přísavky. A jsou lidem neviditelní.
Chytit Poťoucha se dá tak snadno! Ale zbavit se ho dá pěknou fušku.
Kniha od Miloše Kratochvíla je právě o nich…

Jana Svobodová

Prázdniny blbce číslo 13

Je doba závěrečného vysvědčení a Tadeáš má strach co doma vypukne za melu, protože ví, že přinese špatné známky. Je to fajn kluk, ale učení mu neleze do hlavy. Právě kvůli těm špatným známkám ho nečeká cesta k moři, ale prázdniny u babičky, dědy a zvláštního strejdy Oldy. Na venkově se seznámí i s novými kamarády. Díky strejdovi Tadeáš objeví mnoho zajímavých věcí, zjistí, že je chytrý a všímavý, i to že se kvůli špatným známkám svět nezboří…

Jana Svobodová

Pes nám spadla

Kniha od Miloše Kratochvíla obsahuje více než 70 básniček určených dětem. Jsou vtipné, hravé, bláznivé i poučné. Básně jsou rozděleny do kategorií na zvířecí, školní, ze života, a něco navíc. Kniha je moc hezky ilustrovaná. Básně se i dobře pamatují, dětem se budou určitě líbit a třeba se některou i naučí zpaměti…

Jana Svobodová