Můj medvěd Flóra

V Praze padá sníh. Je zima. Chumelí se. Na chodníku leží špinavý plyšový medvěd. Nemá ucho, je potrhaný a ošuntělý. Petr se rozhodne ho zachránit. Vezme ho domů. Maminka a sestra pomůžou ho umýt. Usuší ho u kamen. Věnují mu panenkovské šatičky. Ušijí čepičku. A dají jméno Flóra. Medvěd Flóra se konečně zase usmívá a je šťastný.
Kniha je určena pro začínající čtenáře a je napsaná v podobě jednoduchých vět. Je určena jako první čtení. Autorsky ji vytvořila již v roce 1987 Daisy Mrázková. A ta je jako autorka i v dnešní době velice oblíbená. Její knížky vídám v krámcích galerií, v knihkupectvích a i v knihovně si je čtenáři stále žádají.
Já měla podobně ušmudlaného kocoura Ferdu Felixe, ale nikdy jsem ho na ulici nepohodila ani neztratila. Sedává mi stále na kanapi.

Jana Svobodová

Pan Sova

Pan Sova si hezky žije sám v domečku. Moc rád sedí v teple u krbu, popíjí slzičkový čaj, povídá si s měsícem, pozoruje svět kolem sebe a občas si vše vysvětlí zcela jinak než to je. A právě to je na knize z roku 1975 půvabné.
Arnold Lobel ji napsal i nezaměnitelně ilustroval.
Kolik prvňáčku ji asi četlo, když se učili číst?

Jana Svobodová

Karlíček a vosy

Kniha má podnázev: příběh vlídného nepřátelství. To je vlastně tak netypický námět na knížku pro dětské čtenáře, že mě uchvátil.
Karlíček nemá rád vosy. Karlíček vosy nesnáší. A vosy nesnáší Karlíčka. Všichni bydlí v lese a bojují spolu. Přesto v zimě Karlíček s velkou vosou bude dobrovolně sdílet svůj osobní prostor. A přesto, že se nikdy nebudou mít rádi, budou umět vedle sebe žít.
Jak poučné! Děti znáte slovo respekt?

Jana Svobodová

Vřesová můrka

Ukrajinská autorka Oksana Bula píše a kreslí krásné knihy pro děti. Vymyslela svět lesních kouzelných bytostí tukonů, kteří žijí ve dne. Nyní čtenáře seznamuje se světem lesních bytostí, které žijí v noci a jsou to můrky. V prvním díle se seznámíme s ustrašenou Vřesovou můrkou, která odmítá opustit svůj domov ve vřesu. Bojí se totiž slunečního svitu, který je pro ni nebezpečný. Můrka každý den užasle pozoruje svět kolem sebe a jednoho dne pozná i jiné můrky, les, stromy a kouzla.
Kreslený svět autorky je velice půvabný a věřím, že nadchne děti i dospělé čtenáře, kteří si knížku budou prohlížet a číst.
Máte rádi vřes? A les? Milujete stromy? A jaký je váš nejoblíbenější?

Jana Svobodová

Vánoční kouzlo

Anglická pohádková knížka o malém půvabném knihkupectví, které se jmenuje KOUZELNÁ SLOVA a které provozuje jedna rodina. Mají chlapce Vilémka, kterému je šest let a je vysoký jako třicet sedm knih. Knihkupectví se však nachází až na konci ulice a skoro nikdo do něj nechodí nakupovat. Rodina se obává, že bude muset půvabný krámek zavřít. Je potřeba mít nějaký nápad a ideálně vánoční kouzlo na záchranu.

Jana Svobodová

Zimní tulipán

Každý rok hledám novou hezkou vánoční knížku pro děti. Zimní tulipán Daniely Krolupperové je letos tou nejhezčí. Spojením jejího krásného příběhu a půvabných ilustrací Ivony Knechtlové vznikla kniha, která potěší nejedno srdéčko.
Příběh je o holčičce Klárce, která je smutná z toho, že letos v zimě nepadá vůbec žádný sníh. Je to proto, že ve sněhovém království, kde vládne královna, nefunguje stroj na výrobu sněhu. Ten je napojený na zimní tulipán, který letos ne a ne vykvést, aby vše fungovalo jak má. V příběhu se objeví maličkatá víla Bela, která společně s Klárkou jistě vymyslí, jak zachránit bílé, zasněžené vánoce…

Jana Svobodová

O soviččce

Autorská knížka Petra Horáčka je tentokrát o sovičce. Sova je noční pták. Ale tahle sovička je i zvědavá. Moc by chtěla vidět, co se děje přes den. Maminka sova ji varuje, že ve dne to může být pro sovičku nebezpečné. Ta má však jako kdejaké mládě svoji tvrdou hlavu a samozřejmě se pustí do prozkoumávání bílého dne.
Kdo bude mít pravdu sovička nebo máma sova?

Jana Svobodová

Bába Bedla

Byla jednou jedna žena, která se musela ukrývat před zlem. Útočiště jí poskytnul les. Osud jí připravil službu pomáhat dětem. A jednoho dne se z ní stala bába Bedla, kouzelná bytost. Náš příběh ji zavede do období druhé světové války, kdy je potřeba pomoci několika potřebných dětem.
Hezky ilustrovaný příběh čtenáře vtáhne a jistě se bude líbit nejenom dětem, ale i dospělým.
Pomohli jste někdy někomu?

Jana Svobodová

Krabička

Knížka je určena pro nejmenší, nejmladší čtenáře. Na celostránkových ilustracích se hned zkraje objeví tajuplná krabice. Má otvory na dýchání, něco se v ní pohybuje, dýchá a lehce vykukuje otvory ven. V lese žijí přátelská zvířátka, které by moc zajímalo, kdo v krabici přebývá. Zkusí udělat mnoho hezkých gest a činů, aby to zjistila.
Kniha je návodem, jak pěstovat přátelství.
Můžu tě, Markétko pozvat na kávu?

Jana Svobodová

Ani za nic

Paskalína je netopýří holčička, která má jít poprvé do školky. A jak to u děcek bývá zvykem, nikam se jí jít nechce. Vzteká se, křičí a vzdoruje. Ten křik je tak hrozný, že se Paskalíniny rodiče úplně smrsknou. To dívence pro tu chvíli přijde velmi vhod a rodiče si do školky vezme sebou. Jaké to ve školce bude, si přečtěte v této knížce, která je autorkou krásně ilustrovaná.
Pamatuje se, jaké to bylo u vás, když jste šli poprvé do školky? Já ano, a strašně jsem plakala, bála jsem se a první den zaraženě seděla u stolečku a malovala si fixkami na nehty. 🙂

Jana Svobodová