Kapka Ája

Paní spisovatelka Alena Mornštajnová je skvělou a čtenou autorkou knih pro dospělé. A začala psát i pro děti, což je moc dobře. Kniha o Kapce Áje je o koloběhu vody v přírodě, bez které by neexistoval život. Kapky z příběhu žijí v Nebeském rybníku. Ája je ještě celkem malá kapička, ale už začala chodit do školy. Tam se učí mnoho zajímavého. Jak se proměňovat v páru, led či jinovatku. Co to je horské oko, horký pramen, jezero či ledovec. Jak se dělá duha, co se s vodou děje v čističce, co to je vodojem a kanalizace, jak vzniká rosa, bouřka či kroupy. Kapka Ája má několik skvělých kamarádek, ale nejvíc jí dává zabrat spolužačka Dája. Ta občas podvádí, lže a chová se povětšinou špatně. Zdalipak se právě tyhle dvě kapičky sblíží a co spolu prožijí, najdete na stránkách této čtivé a krásně Galinou Miklínovou ilustrované knihy.
Máte rádi bouřku, déšť, mrholení anebo třeba rosu?

Jana Svobodová

Erik

Australský autor Shaun Tan vystudoval výtvarné umění a anglickou literaturu. Vytváří autorské, úžasně ilustrované knihy. Kniha o Erikovi, který je zahraničním hostem, je velice zajímavá ke čtení bez nahlížení na ilustrace. Každý si totiž podivného hosta se specifickými zájmy představuje jinak. Když se pak na ilustrace podíváme, je jisté, že se vám ústa rozšíří do překrásného úsměvu. Možná také řeknete, a jo!
Poetické texty autora mám opravdu ráda. Tuto krátkou, malou knížku již mnoho let hledám v antikvariátech a přála bych si ji mít doma. Příběh Erik se také nachází v knize Příběhy z konce předměstí.
A jak jste si zahraničního hosta představovali vy? Líbilo se vám, co jste našli ve špajzu…

Příběhy z konce předměstí

Jana Svobodová

Malý slon Pomelon

Pomelon je absurdně malý růžový slon, který je tak malý, že se vejde pod pampelišku. Je to pohádková bytost. A má problém. Tím je jeho velice dlouhý chobot, který ho stále přivádí do nesnází. Pomelon vymýšlí, jak s chobotem zacházet, aby byl jeho život jednodušší, ale popravdě se mu to moc nedaří. Přesto má v životě spoustu radostí.
Kniha je vtipně ilustrovaná Benjaminem Chaudem a příběh o třech kapitolách vymyslela francouzská autorka Ramona Bădescu.
Umíte také přijmout sami sebe i s vašimi zvláštnostmi?

Jana Svobodová

Pompon má starosti

Další kniha o roztomilé medvědí rodince nás zavede do lesa, kde táta medvěd a máma medvědice uklízí dům a chystají ho na zimní spánek. Medvídek Pompon s malým bráškou Bonbónkem se pořád rodičům pletou pod nohama, a tak dostanou za úkol si jít hrát. Je vám jistě jasné, že z toho bude pořádná lotrovina. Bonbónek se do hraní s barvou vrhne tak zhurta, že pomaluje skoro celý les včetně na tajících krách přistěhovavší se bílé zimní medvědy. Ilustrace autora jsou krásné, příběh vtipný. Snad jen ten formát knihy je příliš velký a do standardně velké knihovny se na výšku opravdu nevejde. 🙂
Jestlipak jste medvědí brášky našli na každé ilustrované dvojstraně?

Pompon se nudí

Jana Svobodová

Úsměv pro žabku

Překrásně a roztomile ilustrovaná knížka pro nejmladší čtenáře je o malé žabičce. Ta sedí na leknínovém listu na hladině jezera a je moc smutná. Nic ji nedokáže rozveselit ani potěšit. Maminka žabičky prodává na trhu, když si najednou uvědomí, že se její malé dcerce, která se nachází jinde, něco stalo. Usměje se jak nejliběji a nejláskyplněji dovede, a protože nemůže z práce odejít, tak požádá o předání úsměvu Bobra. Ten úkol rád přijme, ale cestou mu do toho takzvaně něco vleze, a tak úsměv pošle dál po Vydře. Zápletka se opakuje a čtenáři se seznámí se Strakapoudem, Lištičkou, Psem, Medvědicí a Kachnou. Takový krásný úsměv poslaný od maminky potěší každé dítko…

Jana Svobodová

Hilda

O Hildě slýchám od dětí, jejich maminek i od dcery Báry, která studuje knižní ilustraci. Prý se jedná o super komiks. A dnes všem dávám za pravdu. První kniha se jmenuje Hilda a obsahuje díly Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr. Hlavní hrdinka má modré vlasy, žije s maminkou v domku na zdánlivé samotě uprostřed přírody a hor. Moc ráda kreslí, maluje a také čte. Kolem sebe dokáže vidět mnoho bytostí. Trolly, obry i neviditelné trpaslíky. Kniha vás zavede do severské mytologie. Další knihy o dívence Hildě mám už u nás v knihovně zarezervované a těším se, až si je přečtu…

Jana Svobodová

Teribear – Tajemství modré krabice

Krásná česká modelka Tereza Maxová založila úspěšnou nadaci na pomoc opuštěným a znevýhodněným dětem. Ve spolupráci s autorkou knih Alenou Mornštajnovou vznikla půvabná dětská kniha Teribear.
Ta je o malém červeném plyšovém medvídkovi, který se jednoho dne vykutálí z modré krabice. Neví, kde je jeho domov, který se rozhodne hledat. Na své cestě se seznámí s mnoha zvířátky.
Poselství příběhu je zřejmé, hledání a nacházení domova potřebným dětem. Kniha je krásně napsaná a stejně půvabně ilustrovaná Vladimírem Žákem. Pokud budete zvažovat pomoc nadaci, můžete tak učinit na webu: https://nadaceterezymaxove.cz/ a červeného medvídka, maskota nadace, si můžete i koupit a tím pomoci na webu: https://teribearshop.cz/

Jana Svobodová

Dvakrát sedm pohádek

Známé pohádky přebásnil František Hrubín. Půvabnými ilustracemi je v knize doplnil Jiří Trnka. Kniha je krásná, poetická, a i když poprvé vyšla už v roce 1965, má stále co nabídnout. Jsou v ní přebásněné pohádky Perníková chaloupka, Červená karkulka, Smolíček a jeskyňky, Paleček, O nezvedených kůzlatech, Kuřátko a obilí, Otesánek, Dědečkův koblížek, O Budulínkovi, O Palečkovi, Začarovaný les a Pohádka o veliké řepě.
Já měla jako malá moc ráda básničku o princezničce na bále, která je v knize hned na začátku…

Princeznička na bále
poztrácela korále.

Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal:

„Honzíku, máš namále,
přines nám ty korále!“

Honzík běžel za horu,
nakopal tam bramborů.

Vysypal je před krále:
„Nesu vám ty korále,

větší už tam neměli,
snědli je už v neděli.“

Jana Svobodová

Pták Noh a ptáček Nožička, Jak spadla klec

Pták Noh je obrovitánský a je to zároveň i velký mrzout. Pokud se ptáte, proč je tak protivný, tak je to protože nemá žádného kamaráda. Každou noc kolem toho podivného, velkého, zeleného ptáka naroste skořápka, ve které usne jako v pokojíčku. Ráno se z vejce vyklube a je stejně protivný jako minulý den. Jednoho dne se nedaleko objeví malé vajíčko. Z toho se vykutálí mrňavé stvoření, které nemá kuří nohy, ale nožky lidské. Je to pták Nožička. Noh se však dál škaredí a Nožička usmívá. O zápletku se postará lovec, chlap Potvor Potvorný.
Každé přátelství má svoji zápletku. Jakou má to vaše s vaším nejlepším přítelem?

Jana Svobodová

Ježeček, co nic (ne)uměl

Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂

Jana Svobodová