Mokrozem – Suchozem: dva velké příběhy z jednoho světa

Oboustranná knížka spojuje dva příběhy dětí. Na jedné straně žije chlapec Lamar se slepičkou Dolores. V jeho části země stále prší, je vlhko k uzoufání. Počasí je tam nehostinné, až je to k nežití. V jiné části země žije dívka Neneh s fenkem Farúkem. V jejich části země je takové sucho, že je to uzoufání. Počasí je tam nehostinné, až je to k nežití. Obě děti se vypraví na cestu, na které se jednoho hezkého dne potkají.
Kniha čtenáře možná inspiruje a donutí k zamyšlení o klimatu země. Ilustrace vytvořili dva ilustrátoři a kniha přesto působí jednotně a dává dohromady krásný a čtivý celek. Zamýšleli jste se v posledních letech o ekologii, počasí a podmínkách k životu?

Jana Svobodová

Draci se nedělí!

Nicola Kinnear krásně maluje a vymýšlí pro děti hezké pohádkové příběhy. Tento je o dračici Rubínce. Ta žije osaměle na vrcholu hory a hlídá obrovský poklad. Řídí se, a to úplně oddaně, knihou předpisů, která se jmenuje Kniha dračích pravidel. Pravidla jsou: draci musí být děsiví, musí hodně krást poklady a nesmí se o ně s nikým dělit! Dračice všechny nařízení dodržuje velice svědomitě, až do té doby, než náhodou knihu ztratí. A protože je Jasmínka dost zapomnětlivá, tak si ty pravidla vůbec nepamatuje. Naštěstí jsou v okolí tři bytosti, a to husa, Pegas a Žabí princ. Ti knihu najdou a naloží s ní po svém.
Kniha je vlídná, má poučení, je krásně barevná, akorát tak dlouhá. Myslím, že se dětem bude hodně líbit…

Jana Svobodová

Jak myška hledala kamarády

Myslela jsem si, že světluška je překrásné stvoření. Měla jsem takovou tu vizi skoro pohádkového živočicha, který láká zbloudilé jak bludička do bažin…
No vím, že je to infantilní představa, ale dospělí čtenáři dětských knih takoví být mohou. 🙂
Pak jsem jako myška v příběhu zjistila, jak světluška doopravdy vypadá a taky jsem byla krapet rozčarovaná…
Myška v knize hledá kamarády a moc jí to nejde, protože v nich na první pohled vidí jejich krásu, ochotu a laskavost a na druhý pohled se podivuje, proč je světluška vlastně ošklivá, krtek upatlaný a tchoř smrdutý.
Taky máte ke svým přátelům výhrady? A co oni k vám…

Jana Svobodová

Já nejsem tvoje maminka

Na stromě v lese žije poklidným životem veverka Otto. Jednoho rána objeví přede dveřmi podivnou kouli. Je v ní malé, bílé, chlupaté stvoření, které veverčákovi paradoxně říká mami. Otto se podivného tvora ujme. Stále víc k sobě přináleží, ale veverčák nevzdává ani hledání opravdové maminky Pípálka, jak rychle rostoucímu chlupáčovi začne říkat.
Příběh je poněkud zvláštní tím, že nemá rozuzlení vlastně dvou hlavních témat, ale má jiné poslání, a to jistě čtenáři najdou a pochopí. Není důležité, kdo je čí, důležitá je láska…

Jana Svobodová

Medvěd a šeptání větru

Medvěd žil spokojený život v domečku. Nic mu nechybělo. Měl přátele, všeho dostatek. A přeci ho něco pudilo, to všechno opustit, a svůj život změnit. Sbalil si proto věci na cestu, a vše známé opustil. Netušil, kam jde, a co se mu na cestě přihodí. Často se cítil osamělý. Jindy volný a šťastný. Co ho na cestě potká, a zda byly jeho pocity správné, zda svého rozhodnutí nelitoval, si společně s dětmi přečtěte v tomto krásně ilustrovaném příběhu.
Kdo by občas neměl chuť vydat se na cestu…

Jana Svobodová

Pan Baf

Anglický autor knihy Joyce Dunbar a původem český ilustrátor Petr Horáček stvořili půvabnou dětskou knížku. Je o kočičí povaze. Kdo má doma kočku bude vědět své…
Když Anička kocoura jako malé černé koťátko dostala, rovnou na ni škodolibě vybafnul. Nabízelo se, proto ho pojmenovat pan Baf. Jeho záliba ve strašení a plašení všeho živého byla nekonečná. Miloval léto, podzim i zimu, ale nejvíc roztančené jaro. Ale život je spravedlivý a i kočky stárnou. Jestlipak kocoura ještě něco překvapí…

Jana Svobodová

3. dobrodružství pavouka Čendy

Ve třetí knize Pavla Čecha o pavoučkovi se dostaneme opět do lesa. Čenda se dostane k pýchavce, ve které sedí zvláštní usmívající se tvor Víl. Čenda se mu svěří, že touží zachránit pavoučici Janu. Víl si zapálí kouzelnou dýmku a objeví se obrazy, vidiny. Z nich se dozví, kde Janu hledat. Cesta však bude opět plná nástrah. Mravenci ho budou chtít sníst ke snídani. Zato mravenčí kamarád Jarda Čendovi naopak pomůže. A jestlipak se objeví Čendy velká kamarádka kukačka, která nás již provázela první i druhou knihou… A teprve velké knižní finále, to ještě bude napínavé čtení!

Dobrodružství pavouka Čendy
2. dobrodružství pavouka Čendy

Jana Svobodová

2. dobrodružství pavouka Čendy

V první knize o dobrodružství pavouka Čendy jsme se seznámili s tím, jak ve starém domě pavouček žil a kamarádil s dřevěnou kukačkou. V další knize se spolu usadí v lese. Nejdřív se lekají všech neznámých zvuků. Čenda si zařídí útulný domov v dutině staré lípy. Každý den důsledně prozkoumává les. V borovicích se hodně líbí kukačce. Pavouček v lese prožije nejedno dobrodružství. Občas to bude pěkně napínavé a nebezpečné. No a jednou potká Čenda Janu. Je to pavoučice a nemá na zadečku křížek jako ostatní pavouci, ale hvězdičku! Mohlo by se zdát, že příběh skončí klasicky: „žili spolu až do smrti, ale tak to rozhodně nebude…“

Dobrodružství pavouka Čendy

Jana Svobodová

Dobrodružství pavouka Čendy

Pavouček Čenda žije ve starobylých hodinách, které visí v opuštěném domě na kraji města. Je tam s ním také kukačka. Pavouk se o hodiny svědomitě stará. Čenda má s kukačkou klasický vztah. Občas se hádají, občas si skvěle rozumí. Ale i v poklidném prostředí je čas na dobrodružství, potažmo na nebezpečí. Do domu se vkrade zloděj. A jeho příchod nebude tím nejhorším, čemu budou muset pavouk s kukačkou čelit.
Máte rádi pavouky a jejich pavučiny?

2. dobrodružství pavouka Čendy
3. dobrodružství pavouka Čendy

Jana Svobodová

Sen v Benátkách

Malíř a ilustrátor Štěpán Zavřel, který emigroval z Čech a velkou část svého života prožil v Itálii, nakreslil a napsal tuto vizuálně půvabnou knihu pro děti o Benátkách. V knize se pouští do pohádkové představy, co by se stalo, kdyby Benátky skončily pod vodou. Benátky jsou město v Itálii, které jsou vybudované na podpěrných kůlech – pilonech. Město je plné vodních kanálů, přes které se klene nespočet mostů. Plují tam gondoly, což jsou speciální lodě. Město je plné překrásných staveb a kostelů. A ve fantazii malíře Zavřela se potopené pod vodou prohánějí mořské panny, ryby i lidé.
Pokud máte rádi pohádkové představy, svět pod vodou se vám jistě bude líbit…

Jana Svobodová