Sen v Benátkách

Malíř a ilustrátor Štěpán Zavřel, který emigroval z Čech a velkou část svého života prožil v Itálii, nakreslil a napsal tuto vizuálně půvabnou knihu pro děti o Benátkách. V knize se pouští do pohádkové představy, co by se stalo, kdyby Benátky skončily pod vodou. Benátky jsou město v Itálii, které jsou vybudované na podpěrných kůlech – pilonech. Město je plné vodních kanálů, přes které se klene nespočet mostů. Plují tam gondoly, což jsou speciální lodě. Město je plné překrásných staveb a kostelů. A ve fantazii malíře Zavřela se potopené pod vodou prohánějí mořské panny, ryby i lidé.
Pokud máte rádi pohádkové představy, svět pod vodou se vám jistě bude líbit…

Jana Svobodová

Klárka a létající velryba

Zrzavá holčička Klárka bydlí ve stromovém domečku v březovém háji. Často myslí na to, co je asi za sluníčkem, měsícem a hvězdami. Jednou v noci k jejímu domečku připluje létající velryba. Ta vezme Klárku na velké dobrodružství napříč vesmírem.
Krásně ilustrovaná knížka se dětem bude líbit a snový příběh Klárky pohladí po duši.
O čem děti sníte před usnutím…

Jana Svobodová

Nechci být princezna

Tuhle knížku mi doporučila jedna malá holčička co chodí do knihovny, kde pracuji. Říkala, že se jí knížka strašně moc líbila. Přišlo mi, že to byla holčička, která byla té z knížky dost podobná. Vypadala, že taky nechce být princezna. Protože to je děsně nudné. Být krásná a načančaná. Mnohem lepší a zábavnější je pro hrdinku knížku Majku být drakem. Moc ráda si s celou rodinou tak hraje. Mamince, tatínkovi, dědovi a babičce rozdává role. Někdo je strašlivý drak, někdo rytíř v brnění, někdo princezna a taky kostlivci jsou potřeba.
Autor knihy, který nejenom pěkně píše, ale i velmi půvabně maluje knihu vytvořil na základě skutečného setkání s holčičkou, která si také tak hrála a její příběh ho stejně tak jako mě rozesmál a pobavil. To nejvtipnější je v knížce schováno hned po tom, co Majka už nebude chtít být strašlivým drakem…

Jana Svobodová

Žirafa, Pelly a já

Roald Dahl v knize představuje svůj dětský sen vlastnit cukrárnu plnou těch neúžasnějších a nejchutnějších sladkostí. Taková už ve městě byla, ale dům je nyní opuštěný. To ale netrvá moc dlouho a do domu se nastěhují noví obyvatelé. Pelikán, Žirafa a Opice. Náš vypravěč se se zvířaty skamarádí a dokonce společně budou i podnikat. V příběhu ještě potkáme Vévodu z Hampshiru, který žije v rozlehlém sídle se sedmdesáti sedmi okny. A právě ta okna mají v ději své důležité místo!
Jaká práce by bavila vás a představujete si, že ji budete dělat až budete velcí…

Jana Svobodová

Nejkrásnější místo na světě

Petr Horáček napsal a nakreslil další půvabnou knížku pro nejmenší čtenáře. Tentokrát je příběh o zajíci a jeho dvou kamarádech králících. Ti se kochají tím, jak to mají doma krásné. Položí si otázku, zda je to jejich místo nejkrásnější na světě? A o tom celá knížka je, o hledání odpovědi.
Zamýšlela jsem se nad tím, jak u dětí podpořit chuť ke čtení a vymyslela jsem pro ně takovou jednoduchou křížovku, kterou si můžou vyluštit až knížku přečtou.
Přeji příjemné čtení i luštění…

Jana Svobodová

Pohádky na předpis

Sedm pohádek od Marky Míkové je tak trochu na předpis. Najdete v nich příběhy dětí, kteří jsou nemocní. Takové děti se často bojí a potřebovali by důkladně vysvětlit co jim vlastně je. Pepík se ocitnul v nemocnici a ani nevěděl jak, protože se vyboural na kole. Marušku bolelo břicho. Jonáše v nemocnici příběhem o zebře rozveselila hodná paní uklízečka. Ernesto se spřátelil s havranem co dováděl venku za oknem. Rozárka našla v nemocnici skvělou kamarádku. Jirka nejedl a nikdo nevěděl proč. A Andělka se jednou málem udusila zaskočeným soustem. Mít nemocné dítě je hrozné. Možná právě takové hezké pohádky ty nemocné děti rozveselí a brzy jim bude zase dobře…

Jana Svobodová

Milion bilion vánočních skřítků

Japonská knížka pro nejmenší čtenáře o vánočních skřítcích vypráví příběh o tom, proč je nikdy nevidíme. Věděli jste, že vánoční skřítek byl původně jenom jeden a rozdával dětem dárky k vánocům? Jenže dětí bylo čím dál tím víc a skřítek to obdarovávání už nestíhal. A tak požádal pánaboha o pomoc. Poprosil ho, aby skřítka rozdvojil. Tak se i stalo, akorát, že byl skřítek o polovinu menší. Za čas bylo na světě zase víc a víc dětí, a tak se žádost o rozdělení a následné zmenšení mnohokrát opakovala. Nakonec bylo vánočních skřítků milion bilion a jak vyřešili obdarovávání dětí i proč už nejsou vidět, si pojďte přečíst v této jednoduše a moc hezky ilustrované knížce pro děti.
Jaký dárek si přejete dostat pod vánočním stromečkem vy…

Jana Svobodová

Poslední ovečka

Pokud máte rádi nekorektní humor, tak je tato knížka pro děti pro vás ta pravá. Nesmí vám vadit, že si autor dělá srandu z takových věcí jako je narození Ježíška. A že to fakt vtipné bude! Kniha je o „velkém“ stádu ovcí, ve kterém má každá ze sedmi ovcí specifickou vlastnost a svůj krátký příběh. Jednoho dne celou louku, kde se ovce pasou zaplaví světlo. Zvědavá zvířata se vypraví zjistit, co se děje. Šíří se zvěst o narození děťátka, patrně holčičky s kudrnatými vlásky… Prý se to stalo ve chlévě. Ovce se vypraví na děťátko podívat a cestou mu vymyslí i pěkný dárek.
Mě se kniha líbila asi do tří čtvrtin, vylíčení Betléma bylo moc nekorektní i na mě. Ale přesto knihu doporučuji, stojí za přečtení a je svým přístupem vyprávění známého příběhu a ohromným humorem specifická…

Jana Svobodová

Vánoční tramvaj

Malý klučina Víťa chodí do první třídy. Strašně moc se těší na Vánoce. Má taky rád tramvaje a z okna svého pokoje pozoruje, jak se na konečné otáčejí a čekají. Víťa má nejraději tramvaj dvacítku, protože s ní jezdí za babičkou. Tramvajový pan řidič se na točně tramvají často prochází a jednou se skloní ke křoví a s někým si tam povídá. Zvědavý Vítek dumá nad tím, s kým se tam může bavit? Řidič tam dokonce položí svoji svačinu. Druhý den to jde zvědavý klučina prozkoumat a svačina tam není. Jestlipak ji nesnědlo hladové strašidlo?! Kdo je ve křoví, zda se dá v tramvaji prožít napínavá zápletka a jaké budou Vánoce, to se první čtenáři dozví z této milé, hezky ilustrované knížky. Jestlipak jezdí Ježíšek tramvají…

Jana Svobodová

Brumla a Remcík, Mistr stavitel

Čtvrtá kniha z pera Juliana Gougha a pastelek Jima Fielda děti zavede na již známý palouk v lese. Ale pokud se vám zdá, že ho tentokrát nepoznáváte, tak v tom nejste sami. Medvědice Brumla a její kamarád králík Remcík to tam totiž po probuzení také nepoznávají. Někam mizí stromy a potok zvyšuje svoji hladinu. Je to děsivé a znepokojivé. Kdo má ty velké změny na svědomí? Bude to vážně tak zlé? Nebo je možné, že změny můžou být i k lepšímu? Klidná Brumla společně s jankovitým Remcíkem jistě přijdou v této milé knize záhadě na kloub…

Brumla a Remcík, Nečekané přátelství http://www.ctuctescteme.cz/brumla-a-remcik-necekane-pratelstvi/
Brumla a Remcík, (Ne)přítel ve větvích http://www.ctuctescteme.cz/brumla-a-remcik-nepritel-ve-vetvich/
Brumla a Remcík, Spící vetřelec http://www.ctuctescteme.cz/brumla-a-remcik-spici-vetrelec/

Jana Svobodová