Záměrem edice Neuropříběhů je podpořit citlivý přístup k dětem, které se nějak vymykají zažitým standardům. Hrdinou knihy je Miki, který nedokáže chvíli sedět v klidu. Okolí to rozčiluje a obtěžuje. Miki nemá kamarády a nerozumí tomu, proč ho moc nikdo nemá rád. Poradce Tomáš nám v příběhu vše vysvětlí.
Správně tušíte, že Miki má ADHD, neboli poruchu pozornosti spojenou s hyperaktivitou. Kniha ukazuje, jak s podobnými dětmi pracovat a je určena již dětem od 4. let.
Jistě vás hned napadne pár jmen dětí, kteří jsou Mikimu podobné…
Kniha pocitů
Naučná kniha čtenáře učí jak se vyznat v sobě i ostatních. Je rozdělena na třináct kapitol. Zjistíte, jak na pocity jako je klid, překvapení, radost, štěstí, smutek, strach, odvaha, stud, hněv, závist, žárlivost, znechucení, nuda, zájem a láska. Pocity jsou teoreticky vysvětleny. Kniha klade otázky, jak s nimi pracovat, co nám pocity přinášejí a jak nás ovlivňují. Každý je komiksově ilustrován krátkým příběhem. Jednotlivé pocity mají přiřazeny barvy. Třeba překvapení je oranžové, smutek tmavě modrý a láska růžová.
Dnes cítím lásku, radost, štěstí, trochu strach, snažím se být odvážná, trochu se hněvám na někoho, kdo závidí a cítím také zájem. To je pocitů v jeden den, že?
Vánoce – Putování do Betléma
Kniha od Josefa Krčka a ilustrátorky Renáty Fučíkové je o vánočních zvycích a tradicích. Můžete se z ní dozvědět příběhy mnoha světců, význam adventního období, vysvětlení vánočních pojmů a symbolů i si zahrát a zazpívat několik vánočních písní a krátkých divadelních her. Vánoce jsou krásné období a tato knížka vás strhne svojí atmosférou. Je moc hezky ilustrovaná. Věřím, že každý její čtenář v ní najde mnoho nových informací.
Mě třeba zaujala legenda, že na svátek svatého Martina jíme husy, jako jejich trest, kdy Martina rušily při kázání.
Kabrňáci
Kabrňáci jsou podle autorky taková zvířata, která jsou něčím výjimečná. Bez včel medonosných by nám chyběli hlavní opylovači rostlin. Indický běžec je skvělý likvidátor plzáků. Lama vikuňa má údajně nejkvalitnější vlnu na světě. Slunéčko sedmitečné úspěšně bojuje proti mšicím škůdcům. Medozvěstka křiklavá je prospěšná sběračům medu. Velbloud jednohrbý je užitečným pomocníkem v hospodářství. Pavoučí nefila kyjonová je schopna vytvořit extra pevná vlákna. Strakapoud velký zdatně likviduje a redukuje dřevokazný hmyz. Vlk obecný je vynikající lovec, který uchovává rovnováhu v přírodě. Medvíďátko dlouhodrápé je neuvěřitelně odolné a přežije v opravdu nehostinných podmínkách. Ježek západní likviduje škodlivý hmyz a plže. Kůň domácí je obětavým a všestranným pomocníkem. Bourec morušový je důležitým článkem při výrobě hedvábí. Delfín skákavý je přátelský a vysoce inteligentní. Ďábel medvědovitý udržuje rovnováhu v přírodě jako lovec a požírač mršin. A poslední v knize zmíněnou je žížala kalifornská, která je obrovsky výkonná při zpracování rostlinného odpadu.
Zaujalo vás něco, v této autorkou oceněné říše zvířat?
Co si počít se vztekem?
Jednou ze silných emocí je vztek. Tato kniha pro děti seznamuje s průvodními projevy, jako je chuť křičet, někomu vynadat, do něčeho kopnout, někoho praštit. Vzteky nám buší rychleji srdce, může nám ztuhnout celé tělo, můžeme zatínat pěsti. Může nás rozzuřit, když nám někdo něco bere, když se nám posmívá, je na nás zlý, ale i když se nám samotným něco nepovede. Někdy můžeme cítit vztek a ani nemusíme vědět proč. Co ale dělat? Můžeme ho vykřičet z okna, bušit třeba do velkého polštáře, zadupat ho do země, namalovat na papír a ten pak zmačkat. Každopádně je dobré se pořádně a zhluboka nadechnout. A taky je dobré se omluvit nebo říct, že nás mrzí, že jsme se chovali třeba i ke druhému ošklivě.
Umíte pracovat se svým vztekem?
Komiksová filozofie
Komiksová kniha o dějinách filozofie pro středoškolské i dospělé čtenáře jistě zaujme. Je opravdu zdařile ilustrovaná. Přestože se dotýká velice rozsáhlého tématu je čtivá a perfektně informace propojuje. Autoři knihu rozdělili do částí logika, vnímání, mysl, svobodná vůle, bůh a etika. Kniha má průvodce, který putuje napříč časem a seznamuje nás s mysliteli a filozofickými myšlenkami. Hérakleitos zdůrazňoval změny a pomíjivost světa, Aristotelés tvrdil, že lidé od přirozenosti touží po vědění, Mill zkoumal logiku, Descartes myslel, tedy byl, Locke si myslel, že nic není v rozumu, co dříve nebylo ve smyslech, Berkeley tvrdil, že být, znamená být vnímán, Platón chtěl, aby se stali filozofové králi a zasloužil se první instituci vyššího vzdělávání v západním světě, Leibniz tvrdil, že se nemůžeme naučit ničemu, čeho ideu bychom již předtím neměli v duchu, Spinozova teorie byla taková, že cítíme a ze zkušenosti víme, že jsme věční, Turing měl o člověku představu jako o univerzálním stoji, Chalmers se zabýval filozofií mysli a jazyka, Démokritos předpokládal, že vše jsou atomy a prázdno, Hume pojednával o lidské přirozenosti, Akvinský řekl, že je lepší osvěcovat, než jen svítit, Kant viděl hvězdné nebe nad sebou a mravní zákon v sobě, Paley vykládal o Bohu, Darwin o evoluční teorii, Sókratés myslel, že neprobádaný život nestojí za to být žit, Hobbes řešil politickou filozofii, ve které zdůrazňoval roli společenské smlouvy, Bentham uváděl do principů mravnosti, Nietzsche psal o pravdě, morálce, moci, současné kultuře a vědě. Zdá se neuvěřitelné, že tolik myšlenek je poskládáno v jedné komiksové knize, ale je to tak a dílo je více než zdařilé.
Která myšlenka je nejbližší vašemu vnímání?
Já a svět
Kniha má podtitul zábavná infografika pro děti. Podle internetu je infografika metoda vizuálního zobrazení informací, dat nebo vztahů mezi nimi. Prostřednictvím grafů, map, symbolů a ilustrací umožňuje rychlou a přehlednou prezentaci údajů za účelem jejich rychlejšího porozumění.
Knihou provází Eliška, která má jednoho bratra, psa, žije v Česku, bydlí v domě, chodí do školy, ráda si čte a sportuje. Informace o ní jsou přehledně uvedeny hned na první dvojstraně knihy. Ta pak pokračuje různými přehledy, grafy a porovnáními. Například jaká jsou běžná jména, jaké jsou typy rodin, oblíbená psí plemena, počet obyvatel světa a zemí, nejpoužívanější jazyky světa, jaká jsou tradiční povolaní, průměrná plocha bydlení, typy obydlí, hustota zalidnění ve městech, nejčtenější knihy na světě, nejsledovanější sporty, oblíbené hry dětí, nejnavštěvovanější města, podnebí na zemi, svátky a náboženství a mnoho dalších informací.
Já se jmenuji Jana, je mi 46 let, žiju v České republice ve městě Říčany, pracuji jako dětská knihovnice, nemám sourozence, mám dvě děti…
Můj táta je zvíře
Tenká, krásně ilustrovaná knížka pro nejmenší děti a jejich rodiče, je o vztazích k dětem a mláďatům samců – otců. Kniha je napsaná pomocí krátkých zapamatovatelných textů, o tom, jak kteří samci pečují o svá mláďata. Jistě vás rozesměje plameňák, protože ten své mladé krmí předem natrávenou potravou. Pokud jste tedy měli pocit, že váš táta divně vaří, možná to přehodnotíte. 🙂 A jistě pobaví v knize i jediný zmíněný špatný otec, a to medvěd grizzly, který je schopný svá mláďata i takzvaně zbaštit…
Kniha se vám jistě bude líbit. Je zároveň pro nejmenší čtenáře, či posluchače naučná. Možná tatínky při jejím čtení nebudou jejich ratolesti ani tolik zlobit. Doporučuju občas dělat medvědí bruummm…
Pozdě bycha honiti
Velmi povedená naučná kniha o češtině, která rozhodně není nudná. Dozvíte se co jsou synonyma. Jsou to slova, která mají stejný či podobný význam. Třeba skvělí, báječní, úžasní a výborní. Že antonyma jsou slova opačného, protikladného významu. Třeba malý a velký. Homonyma jsou slova, která stejně vypadají, ale mají odlišný význam. Třeba koruna, jako královská, co se nosí na hlavě a koruna, jako mince, co ji máme v peněžence. Paronyma jsou slova, která jsou graficky nebo zvukově podobná, ale významem se zcela liší. Třeba povědomí a podvědomí. Frazémy a idiomy jsou ustálená spojení slov, která mají svůj vlastní význam. Patří mezi ně také různá rčení, pořekadla či pranostiky. Třeba, že strach má velké oči, že někdo ztratil hlavu nebo, že někdo má pusu od ucha k uchu. Nářeční zajímavosti jsou označení pojmů, které se liší různým místem použití, třeba v Čechách a na Moravě. Brambory jsou zemáky, brambury, erteple i krumple. Kniha je autorkou Evou Bešťákovou opravdu krásně ilustrovaná. Básněmi ji doplnil autor Radek Malý.
Byl jednou jeden Bych,
ten nevylezl z knih.
Bychovi bylo v knihách hezky.
Miloval jazyk. Jazyk český…
Jak se dělají děti?
Tato obrazově názorná kniha mě z pozice dospělého velmi pobavila. Zatím nemám zpětnou vazbu od dětí, ale odhaduji, že ty starší rozchechtá, ti mladší budou možná říkat, že je to nechutné. A umím si představit i velice prudérní dospělé, kterým jistě výtvarčino zobrazení přijde přes čáru.
Ale já říkám, proč ne. Kniha je stručně a srozumitelně napsaná, informuje o všem potřebném. Text je nezaujatý, vysvětluje v něm, kdo se s kým může mít rád, milovat, kdo s kým může mít děti, jak je občas početí komplikované, jak těhotenství probíhá, jaký může být porod a mnoho dalších informací.
Kniha mě zaujala a rozhodně se mezi podobnými knihami vymyká a nezapadne v zapomnění.
Jak píše autorka: „Kdykoli na svět přijde nové dítě, je to ta největší a nejkrásnější událost.“