Kočičí zlato

Anime je japonské označení pro specifickou animovanou tvorbu. Manga je označení japonských komiksů a grafických románů. Oboje je nyní u mládeže velice oblíbené. Manga komiksy se prodávají, kupují, čtou i půjčují.
Kniha Kočičí zlato je z roku 2007 a je z kategorie knih pro sebevědomé dívky, které se nechtějí nechat ovládat hezkými kluky. Je to takové čtivé, angažované, pro adolescentní dívky jistě i inspirativní.
Zamilovat se je snadné, ale najít toho pravého, tak těžké…

Pokud nemáte štěstí, jako já!

Jana Svobodová

Cukrárna u Šilhavého Jima

Ač je kniha věnována autorem především ratolestem kruhu nejbližšího, knihám, které by je na jejich dlouhé cestě k dospělosti neměly minout, a životní múze, o níž se nejen v lásce opíráme, díky knižní publikaci je přístupna dětem všem a hlavně všem rodičům i jako předloha k vlastní literární tvořivosti a čisté radosti z ní, ze zasazení příběhu nepříběhu do prostředí dětem v daném čase blízkém, z nechání se vést fantazií, z osobní spřízněnosti a inspirace, z lehkosti s jakou stránky přibývají.
Kým či čím by začínala vaše kniha?

Jana Svobodová

Matylda

Matylda je chytrá holka, která to má doma se svými hloupými rodiči opravdu těžké. Od dvou let plynně mluví a od čtyř let čte. Rodičům je tohle všechno akorát na obtíž a ve škole to holka taky nemá jednoduché. Paní učitelka, slečna Dobrotová je moc fajn, zato ředitelka školy, slečna Kruťáková Matyldu nesnáší. Ta jednoho dne zjistí, že vedle své geniality ještě vládne takovou zajímavou magickou schopností.
Jak si s tím poradí, si rozhodně přečtěte v knize od klasika dětské literatury Roalda Dahla.
Ke čtení vás zve dříve malá knihomolka Jana… 🙂

Jana Svobodová

Babička drsňačka

Britský autor David Walliams úspěšně láká děti ke čtení. Jeho knihy jsou čtivé, vtipné, mají poučení a jsou Tony Rossem skvěle ilustrované. Babička drsňačka je stále nejznámější autorovou knihou.
Příběh je o chlapci Benovi, který je otrávený představou, že by měl svůj volný čas trávit se svojí babičkou. Ta chce pořád hrát scrabble a navíc stále vaří něco s kapustou a děsně tím smrdí. Jenže babička má Benovi co nabídnout. Když ji dá prostor, tak zjistí, že jeho bábinka je dost zajímavou osobou. Kdysi byla zdatnou lupičkou šperků. S Benem naplánují smělý plán a o jejich přátelství bude postaráno.
Jaká je vaše babička? Ta moje se jmenovala Elinka a ráda si se mnou malovala.

Jana Svobodová

Malý slon Pomelon

Pomelon je absurdně malý růžový slon, který je tak malý, že se vejde pod pampelišku. Je to pohádková bytost. A má problém. Tím je jeho velice dlouhý chobot, který ho stále přivádí do nesnází. Pomelon vymýšlí, jak s chobotem zacházet, aby byl jeho život jednodušší, ale popravdě se mu to moc nedaří. Přesto má v životě spoustu radostí.
Kniha je vtipně ilustrovaná Benjaminem Chaudem a příběh o třech kapitolách vymyslela francouzská autorka Ramona Bădescu.
Umíte také přijmout sami sebe i s vašimi zvláštnostmi?

Jana Svobodová

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.

Florentin Flowers je synkem z dobré rodiny, který miluje knihy a čtení. Život ho zanese na pirátskou loď, kde musí poslouchat příkazů obávaného kapitána. Na lodi bude Florentin plnit neobvyklý úkol, kterým je po paměti přepisovat klasické knihy jako jsou Bible kralická, Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, Orbis sensualium pictus, Leviathan a Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Proč po něm tuto nevšední službu kapitán chce, jak se slušný člověk může stát pirátem a jaké získá přátele, si můžete přečíst v této dobrodružné knížce. Ta je doplněna mnoha poznámkami a vysvětlivkami textů, souvislostí a slov.
Museli jste také někdy překonat sami sebe, svůj ostych a strach a díky tomu jste prožili velké dobrodružství?

Jana Svobodová

Ježeček, co nic (ne)uměl

Knihu pro mě napsal můj syn Tobiáš Pospíšil. Byl to dárek k vánocům v roce 2021. Tobiáš požádal svoji sestru, studující ilustrátorku Báru, aby knihu svázala a ilustrovala. Vzniklo tak překrásné dílko, které udělalo jako dárek naprosto obrovskou radost.
Příběh vypráví ježeček. Ten žije za devatero horami a devatero řekami v lese. Ježeček je malý a nesmělý. Není moc oblíbený, nic mu skoro nejde, a ze všeho nejraději si čte. Ale ví, že by měl začít vyhledávat společnost jiných zvířátek a zkusit třeba sportovat. O tom, jak se statečně vydá hledat si kamarády, je tento líbezný příběh.
Knížka byla psána pro knihomolku, která pracuje jako knihovnice, takže knihy jsou i v závěrečném rozuzlení tohoto příběhu.
Děkuji za tento překrásný dárek svým oběma dětem… 🙂

Jana Svobodová

Vola bys přes všechen svět vodil…

Podnázev zní: Fascinující cesta kolem světa inspirovaná citátem Jana Amose Komenského. A cože to řekl náš učitel národů, geniální pedagog Jan?
„Vola bys přes všechen svět vodil, nebude než vůl.“
V příběhu se dědek pokusí tuto větu vyvrátit. Vezme svého vola Goliáše na cestu kolem světa. Myslí si, že se vůl v tom světě aspoň něčemu přiučí. A vezmou to důkladně.
Začnou v Alpách, pokračují do Itálie do Pisy, aby viděli Šikmou věž. Ve Francii se podívají na Eifelovu věž. V Anglii navštíví Stonehenge. V řeckých Athénách vystoupají k Panthenónu. V Turecku navštíví Instanbul a chrám Boží moudrosti Hagia Sofia. Do Ruska se vydají podívat na moskevský Chrám Vasilije Blaženého. V Iráku v Ktesifónu na palác Ták-i Kistá. Cheopsovu pyramidu uvidí v egyptské Gize, Velkou mešitu ve městě Djenné ve středním Mali. V barevné Indii v Ágře nádherný Tádžmahal. Přejdou i Velkou čínskou zeď. V Japonsku navštíví hrad Himedži. Doputují až do Kambodži do Angkoru a prohlídnou si chrám Angkor Wat. V daleké Austrálii až v Sydney uvidí budovu Opery. V Chille na Velikonočních ostovech si prohlédnou sochy Moai. V Peru Machu Picchu. Tam se vůl zakouká do pěkné lamy. Navštíví staré mayské město Tikal v Guetemale, které zdobí Chrám I. Doputují až do Spojených států amerických a v New Yorku si prohlédnou Sochu Svobody. Putování zakončí u nás v České republice na Karlově mostě.
Ale je to marné, cesta byla hezká, památky zajímavé, ale vůl zůstane volem…

Jana Svobodová

Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy

Karel Čapek je znám všem druhostupňovým žákům a žačkám a všem středoškolákům a vysokoškolákům. Tato jeho povídková kniha je vypravěčským skvostem a stojí za přečtení. Příběhy mají detektivní zápletky. Mistrně přibližují čtenářům starou Prahu, prvorepublikový čas, lidské osudy a povahy. Náměty jsou originální a vtipné. Čapkova genialita stojí za povšimnutí, a to zdaleka nejen proto, že se o něm učí ve škole. Tak šup, šup, jdeme číst…

Jana Svobodová

Farma zvířat

Alegorie znamená jinotaj. Je to text, jehož znění má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Orwell ve své knize tímto jinotajem popisuje zvířata žijící na farmě. Ukazuje tím na lidské vlastnosti i vztahy.
Zvířata na farmě se bouří, vyženou lidi a společenství začíná samospádem fungovat podle vlastních pravidel. Vše vede k brutalitě a tyranii.
Román byl napsán během druhé světové války a myslím, že rozklíčujete co vám antiutopický příběh zvířat připomíná…
Napovím, že se jedná o podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu.

Jana Svobodová