Než dočteš tuto větu, narodí se na Zemi 21 dětí

Obálka knihy je jak zrcadlo. Můžeme v ní nahlédnout na pojem čas. Co je to čas? Jak se dá měřit? Je naše vnímání času stejné jako u jiných lidí? Jak se čas podepisuje na našich životech?
Co je to teď? Moje teď právě uběhlo, vaše také. Jak je dlouhá chvilka? Co trvá dlouho a co krátce a dá se to vnímání ovlivnit?
O tom všem je čtivá naučná autorská kniha Davida Böhma.
Tik tak, tik tak…

Jana Svobodová

To je cesta na Měsíc

Mys Canaveral neboli „kosmický mys“ na východním pobřeží Floridy je „hlavním městem vesmíru na Zemi“. Všude jsou rakety, modely, pohlednice, informace o tom, že právě tam bydleli první američtí astronauti. Najdete tu Raketové centrum amerického letectva. Místo je plné vědců, inženýrů zaměstnaných u námořnictva, armády, letectva i NASA neboli Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku. Pracuje na výzkumech v oboru fyziky, chemie, astronomie a astrofyziky. Připravuje vesmírné projekty. Cílem je dopravit člověka na oběžnou dráhu a zjistit, zda dokáže přežít ve vesmíru.
Moc ráda se dívám na hvězdy a na měsíc…

Jana Svobodová

To je historická Británie

V Británii je toho k vidění spousta. V londýnském Toweru jsou uložené korunovační klenoty. Most Tower Bridge stojí nad řekou Temží a když se blíží vysoká loď, zvedne se, aby mohla proplout. Když nad Buckinghamským palácem vlála královská standarta, znamenalo to, že je královna ve svém sídle. Westminsterské opatství je nejvýznamnějším londýnským kostelem. Ve věži Parlamentu Clock Tower je zvon Big Ben. Katedrála svatého Pavla je prý nejhezčím kostelem v celém městě. Centrem Londýna West Endem se můžete projet klasickým červeným dvoupatrovým autobusem, kterému se říká double-decker. O tom jaká další krásná místa najdete v celé historické Británii, je tato úžasně ilustrovaná a přehledná kniha Miroslava Šaška.
Mě z Londýna nejvíc uchvátila temná Temže, Tower Bridge a čtvrť Camden, kde žila moje oblíbená zpěvačka Amy Winehouse.
No a moc ráda bych jednou viděla doverské útesy a Stonehenge…

Jana Svobodová

To je Texas

Obrazová publikace od Miroslava Šaška tentokrát děti seznámí s Texasem. Jedná se o největší stát ve Spojených státech. A ostatně mnoho toho, co v Texasu uvidíte je největší ve vesmíru, nebo ve světě, nebo ve státech, nebo aspoň v okrese…
Texas dostal jméno na počest indiánského kmene – Tejas znamená přátelé.
V zemi jsou překrásné kaňony, parky, hory, zajímavá města, památky… Je to však také země pokladů, dříve v podobě zlata, stále v podobě ropy.
Dříve zemí obývali indiáni. Stále v něm žije rodeo. Ranče, kovbojové, farmy, džínové texasky…
V jedné písni se podle autora zpívá, že Texas stvořil ďábel, aby měl kus pekla pro sebe. Udělal ho z písku a kamenů a přidal k nim hojnost kaktusů, kojotů, tarantulí, rohatých ropuch a chřestýšů. Zkrátka nezbývá, než se zajet do této země podívat a udělat si vlastní představu… Mně se tam moc líbilo.

Jana Svobodová

Májina zahrada

Půvabná autorská kniha australské spisovatelky a ilustrátorky Anny Walker přestěhuje malou Máju z venkova do města. Tam je málo stromů, květin, zvířat a zeleně. To je smutné. Máje příroda chybí. Zkouší si ji malovat křídou na ulici, ale kresby zanedlouho smyje déšť. Zkouší si ji namalovat na krabice a postavit z nich doma přírodu, avšak ani to není ono.
Ale jeden náhodný nápad se v příběhu doslova vyklube a stránky zeleně se objeví!
Kdo hledá, ten najde…

Jana Svobodová

Co dělají pocity v noci?

Co dělají pocity jsme si již mohli přečíst v první knize autorky a nyní máme vhled do emocí, které můžeme zažívat hlavně v noci. Co prožíváme, když cítíme lásku, štěstí, naději? Spí se nám v tu chvíli dobře? Co cítíme? A jaké to je, když nás zachvátí stesk, smutek či vztek? A co s nocí udělá taková představivost? A můžeme spát, když cítíme radost?
Kniha opět zaujme poetikou i krásností obrázků.
Mně se nejlépe spí, když se cítím zamilovaně a milovaně…

Co dělají pocity?

Jana Svobodová

Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka

Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!

Jana Svobodová

Ptáček a lev

Lev si spokojeně žije v domečku se zahradou. Jednoho dne najde zraněného ptáčka. Ujme se ho, ošetří ho, poskytne mu zázemí. Začnou spolu spokojeně žít, přečkají zimu.
Přijde jaro a ptáček začne toužit po odletu se svými ptačími druhy. Lev zůstane sám. Ačkoli předtím žil sám a bylo mu dobře, tak mu nyní je moc smutno.
Dětské knížky zásadně dopadají dobře, tak se nebojte, že by tato byla výjimkou…

Jana Svobodová

Já, chobotnice

Kdysi dávno bývala dna hlubokých oceánů pusto prázdná. Jedinými návštěvníky byli ti, kteří měli kliku spočinout v sedimentu stářím. A hlavonožci. I ti jí zde hledali, aby jim nebyla vyfouknuta nenechavými vorvani. A ač byly jejich osamělé životy štědře obdarovány nemalou inteligencí, dar byl nezdarem díky strádání v pusto prázdnu nudou. To už však neplatí! A o tom nám vypráví tato kniha. O jejich nemale inteligentních zachráncích, kterými jsou štědře obdarováváni vším, co už se na pevninu nevměstná. Také o jedné chobotnici a její radosti z narůstajícího množství vybavení pro zvelebení své parcely – kufry, plechovky, talíře, knihy, boty, pytle, nejrozmanitější výzdoba z plastů, skla, kovů, celého lesa. Vše pečlivě zkoumá, z knih se učí číst, z časopisů vše o zachráncích, odposloucháváním jejich řeč. Nemalou nudu střídá nemalá zvědavost, a tak se jednoho přílivu rozhodne opustit své království přepychu a zažít žití mezi lidmi. Hned po přepnutí hybridního pohonu z proudového na mechanický krok sun krok jí přiv… a víte co? To už nechám vaší nemalé zvědavosti.

Jana Svobodová

Motýlek… motýl

Mám autorské knihy Petra Horáčka ráda. V poslední době jich vychází opravdu hodně a já jsem si říkala, že sem už tu novou dávat nebudu. Že už by bylo takzvaně přehoráčkováno… Jenže jsem knize Motýlek… motýl prostě neodolala.
Nadchlo mě na ní, že během příběhu mají stránky výřezy zdánlivě ukazující jednotlivá zvířátka, ale po otočení stránky tam například není vidět kříž na zádech pavouka křižáka, ale zkřížená stébla trávy.
Jinak je příběh o holčičce Lucince, která na zahradě zahlédne krásného motýla. Druhý den ho hledá a nemůže najít. A překvapením na konci knížky, je skládanka motýla, která jistě nadchne…

Jana Svobodová