Velké knižní dobrodružství aneb Jak se dělá knížka

Jak vzniká knížka? To se v této barevné, obsáhlé naučné publikaci dozvíte. Zjistíte kdo je to autor, co dělá redaktorka, ilustrátorka, grafik, obchodní zástupkyně, tiskařka, knihkupec, literární kritička, knihovník i čtenář. Jak se rodí nápad na knihu, co se považuje za bestseller, jak se knihy tisknou a vyrábějí, jak se prodávají, kupují, půjčují, hodnotí a čtou. Je mnoho profesí, které vznik knihy zaměstnává.
Jistě víte jaký je rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, ve které mě celou šťastnou najdete pracovat… A vzhledem k tomu, že čtete, tak jste důležitým článkem procesu, a to čtenářem!

Jana Svobodová

Ptáček a lev

Lev si spokojeně žije v domečku se zahradou. Jednoho dne najde zraněného ptáčka. Ujme se ho, ošetří ho, poskytne mu zázemí. Začnou spolu spokojeně žít, přečkají zimu.
Přijde jaro a ptáček začne toužit po odletu se svými ptačími druhy. Lev zůstane sám. Ačkoli předtím žil sám a bylo mu dobře, tak mu nyní je moc smutno.
Dětské knížky zásadně dopadají dobře, tak se nebojte, že by tato byla výjimkou…

Jana Svobodová

Já, chobotnice

Kdysi dávno bývala dna hlubokých oceánů pusto prázdná. Jedinými návštěvníky byli ti, kteří měli kliku spočinout v sedimentu stářím. A hlavonožci. I ti jí zde hledali, aby jim nebyla vyfouknuta nenechavými vorvani. A ač byly jejich osamělé životy štědře obdarovány nemalou inteligencí, dar byl nezdarem díky strádání v pusto prázdnu nudou. To už však neplatí! A o tom nám vypráví tato kniha. O jejich nemale inteligentních zachráncích, kterými jsou štědře obdarováváni vším, co už se na pevninu nevměstná. Také o jedné chobotnici a její radosti z narůstajícího množství vybavení pro zvelebení své parcely – kufry, plechovky, talíře, knihy, boty, pytle, nejrozmanitější výzdoba z plastů, skla, kovů, celého lesa. Vše pečlivě zkoumá, z knih se učí číst, z časopisů vše o zachráncích, odposloucháváním jejich řeč. Nemalou nudu střídá nemalá zvědavost, a tak se jednoho přílivu rozhodne opustit své království přepychu a zažít žití mezi lidmi. Hned po přepnutí hybridního pohonu z proudového na mechanický krok sun krok jí přiv… a víte co? To už nechám vaší nemalé zvědavosti.

Jana Svobodová

Motýlek… motýl

Mám autorské knihy Petra Horáčka ráda. V poslední době jich vychází opravdu hodně a já jsem si říkala, že sem už tu novou dávat nebudu. Že už by bylo takzvaně přehoráčkováno… Jenže jsem knize Motýlek… motýl prostě neodolala.
Nadchlo mě na ní, že během příběhu mají stránky výřezy zdánlivě ukazující jednotlivá zvířátka, ale po otočení stránky tam například není vidět kříž na zádech pavouka křižáka, ale zkřížená stébla trávy.
Jinak je příběh o holčičce Lucince, která na zahradě zahlédne krásného motýla. Druhý den ho hledá a nemůže najít. A překvapením na konci knížky, je skládanka motýla, která jistě nadchne…

Jana Svobodová

O chlapci, který si kolem sebe postavil zeď

Kniha vyšla v rámci projektu Komplexní podpora pro děti s poruchami attachmentu nebo komplexním vývojovým traumatem. Attachment je pojem, který je v češtině znám rovněž jako vztahová vazba, vyjadřuje vztah, který se vytváří mezi dítětem a osobou poskytující tomuto dítěti péči a ochranu. Tato obrázková knížka vypráví příběh chlapce, jež v minulosti prožil traumatickou, bolestivou událost. Neumí s prožitkem dobře pracovat, a proto si kolem sebe staví neprostupnou zeď, za kterou schovává svoje strachy a úzkosti. Uzavírá se za ní před okolním světem, chová se agresivně. Do příběhu vstupuje vlídná paní, která dá čtenářům návod, jak s traumatem pracovat.
Kniha má skvělé poselství. Mám však výhrady ke zvolenému prezentovaní textu. Působí rozostřeně a nečte se dobře.
Zbořením podobných zdí by bylo na světě krásněji…

Jana Svobodová

Kouzelná ruka

Připrav se! Polož na knihu ruku, zavři oči a soustřeď se. Pak zahýbej prsty, zaťukej, objeď prstem stránku, zatřepej rukou, pohlaď stránku, protřepej prsty.
Takové pokyny dostanou čtenáři této interaktivní knihy. Je určena na procvičování grafomotoriky. To se hodí nejenom prvňáčkům, kteří se právě učí psát, ale každému, koho občas od psaní či kreslení bolí ruce.
Tak jdeme na to…

Jana Svobodová

Barevná příšerka

Knížka je určená pro nejmenší a je plná barev a pocitů. Barevná příšerka v ní je jednoho dne moc popletená a zmatená. Je to proto, že její pocity jsou pomíchané. Pocity jsou podle autorky přirovnány k barvám a je potřeba je roztřídit. Štěstí je žluté a třpytí se jako hvězdy. Smutek je modrý jako deštivý den. Zlost plane rudě jako oheň. Strach je černý jako noc. Klid je zelený jako stromy. No a láska je růžová. Poznali jste ji?

Jana Svobodová

Vánoce – Putování do Betléma

Kniha od Josefa Krčka a ilustrátorky Renáty Fučíkové je o vánočních zvycích a tradicích. Můžete se z ní dozvědět příběhy mnoha světců, význam adventního období, vysvětlení vánočních pojmů a symbolů i si zahrát a zazpívat několik vánočních písní a krátkých divadelních her. Vánoce jsou krásné období a tato knížka vás strhne svojí atmosférou. Je moc hezky ilustrovaná. Věřím, že každý její čtenář v ní najde mnoho nových informací.
Mě třeba zaujala legenda, že na svátek svatého Martina jíme husy, jako jejich trest, kdy Martina rušily při kázání.

Jana Svobodová

Světozor

Opět jedna z knih, ve které není napsáno ani slovo. Knížka Dagmar Urbánkové je ilustrovaným příběhem z celého světa. Na jednotlivých kresbách nahlížíme do životů lidí. Jednou žijí v domě u moře, jindy ve městě, pak třeba na hausbótu, jindy v domě v zahradě, pak třeba v chýši, srubu v polárním krajině, barevném mexickém domě, v iglú, na statku, v mrakodrapu, stromovém domě nebo třeba v jurtě. Na příběhu je zajímavé, jak nás jeho ilustrace provází a vtahují z jednoho místa do druhého. Jestli si to neumíte představit, tak si to pojďte prohlédnout…

Jana Svobodová

Zvířat plná kniha

V knize o zvířatech autorky Nicoly Davies, přeložené Robinem Králem a ilustrované Petrem Horáčkem děti poznají mnoho zvířat. Překrásné ilustrace jsou doplněny básnickými texty. Kniha je rozdělena do částí velcí a malí, barvy a tvary, zvířecí domov, mláďata a zvířata v akci. Děti se například dozví, že savci dýchají vzduch a rodí živá mláďata. Ptáci kladou vajíčka. Obojživelníci dýchají vodu i vzduch. Pavouci mají osm nohou, korýši deset a hmyz má nohou šest. Kniha je zajímavostí ze světa zvířat plná. Někomu se nejvíc líbí plejtvák obrovský a někdo má třeba zase rád maličkého kolibříka. Já mám ráda slony, vlky, medvědy a sovy. Které zvíře namalované ilustrátorem Horáčkem se nejvíce líbí vám?

Jana Svobodová