Fánek hvězdoplavec

Fánek hvězdoplavec získal v roce 2023 cenu Magnesia litera za knihu pro děti a mládež.
Chlapec má jako malý jednu knihu, je krásná, veliká a v obrázcích přes celou stránku má zlatou barvu. Je v ní například příběh o potopě, který ho fascinuje. V knize si s tatínkem moc rád listuje. Představuje si, jaké by to bylo, plout lodí až tam, kde se láme obzor. Fánek žije s maminkou a prarodiči, a jednoho dne je musí tatínek opustit, a vydat se za lepším výdělkem do cizí země. Rodině nastává smutný čas. Kniha je obecně velmi smutná, doporučovala bych ji číst i s rodiči a o příběhu si povídat.
Je o lásce, rodině, smutku, odloučení, odpuštění i o přátelství.
Pluj lodičko mořem, ať se v tobě na záda položený Fánek může dívat až do hlubokého nebe…

Jana Svobodová

Safíroví ledňáčci a Glutaman

Safíroví ledňáčci jsou neohrožená parta dětí. Každý člen vlastní unikátní nůž, který má safírově modrou rukojeť, která představuje tělo a hlavičku ledňáčka. Vojta Kolanda je šesťák a zakladatel party, dalším kamarádem je poněkud obtloustlý vynálezce Denis Ovesný a třetí osobou je rychlý a mrštný Loan Bach. Příběh nás seznámí ještě s růstem malou a bystrou Justýnkou a jejím chytrým bratrem Kajetánem. Všechny děti se společně vydají za neskutečným dobrodružstvím, kterým bude pátrání po geniálním a šíleném vědci a podnikateli Glutamanovi. Autor Bogdan Trojak vás v knize provede Prahou, Holešovickou tržnicí a seznámí vás s rotundami i tajemnou horou Říp. Dobrodružný příběh je moc hezky vymyšlen a hodí se do dnešní konzumní doby. Kniha obdržela v roce 2021 cenu Magnesia litera. Kdo má rád knihy plné fantazie a děje, který čtenáře vtáhne a nepustí, ať sáhne právě po téhle čtivé a krásně ilustrované knize…

Jana Svobodová

A jako Antarktida

Autorská kniha Davida Böhma získala v roce 2020 literární cenu Magnesia litera. Je to poutavá kniha o Antarktidě. Antarktida je pátý největší světadíl a zároveň jediný, který nebyl nikdy obýván lidmi. Celý kontinent leží pod sněhovou pokrývkou a je zároveň nejsušší oblastí světa. Je to nejvyšší kontinent ze všech a také ten největrnější.
Věděli jste například, že moře dýchá? Fytoplankton, což jsou řasy a sinice, které v moři žijí, jsou totiž schopny podobně jako stromy přeměňovat oxid uhličitý na kyslík. Tomu se říká fotosyntéza. Moře vyrábí až polovinu světového kyslíku. Díky moři můžeme dýchat i my. Zajímavým postřehem z knihy je známá skutečnost, že z ledovce vidíme jen malou část; a jak David Böhm píše v knize: není náhodou všechno co vidíme, jen desetina celku – zatímco zbytek si domýšlíme a skládáme podle toho, co jsme už zažili nebo se dozvěděli…
V knize se dočtete mnoho dalších zajímavostí o fascinující zemi sněhu.
A co vy, jste cestovatelé nebo turisté…

Jana Svobodová

1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo

Tato kniha vyhrála cenu Magnesia litera v roce 2019 a úplně právem. Je úžasná! Přála bych si, aby si ji přečetlo co nejvíc dětí. Kniha čtenářům velice srozumitelně vysvětlí okolnosti života v Československu od roku 1918 do roku 1921. Vysvětlí jim pojmy z historie, nenásilně je seznámí s význačnými osobnostmi té doby, zjistí jak země vypadala, a kde měla hranice, jaký byl v té době život nejenom dětí, ale i dospělých.
Knihou provází desetiletý kluk Jenda, který miluje fotbal. S rodiči žije v Mostě, ale kvůli politické situaci a angažovanosti tatínka, který je učitel, se přestěhují do Prahy, potom do Brna a nejdál až do Podkarpatské Rusi do Volového, a pak do Užhorodu. K každém místě rodina prožije jiné zážitky a bude mít jiné podmínky svojí existence. Všichni se musí novému prostředí způsobit. Příběh je zajímavý tím, že občas ho vypráví náš hrdina, a občas ten samý zážitek vypráví další postava, zase ze svého pohledu. Kniha je krásně ilustrovaná Vojtěchem Šedou.
Takové skvělé knížky nám tady vycházejí! Bravo!

Jana Svobodová

Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Autora Petra Síse se prý jednou zeptal jeho syn, jaký je on americký usedlík, zda hodný nebo zlý. Tato otázka vnukla kreslíři a spisovateli nápad vytvořit tuto jedinečnou knihu jako odpověď synovi a jako geniální připomínku událostí naší země, na které bychom rozhodně neměli zapomenout. Kniha je vyprávěna pomocí kreseb, tak specifických pro Petra Síse. Jeho linky, tečky, barevné ladění je úžasné. Celá kniha je skvělá!
Vypráví příběh chlapce od jeho narození v roce 1948 v Československu. Ilustruje jeho dětství a dospívání v době totality. Popisuje události kolem roku 1968. Příběh této knihy končí událostmi po 17. listopadu 1989.
Doporučuji mít knihu v knihovně a ukazovat ji dětem a připomínat její obsah dospělým…

Jana Svobodová

Listonoš vítr

Kniha básniček vznikla ve spolupráci básníka Radka Malého a malíře Pavla Čecha. Vzniklo tak půvabné dílo, které dětem přiblíží podzimní náladu, která je trochu smutná, trochu zamyšlená, nostalgická, hodně tajemná, trochu čarovná, velice poetická, neuvěřitelně půvabná a jazykově hravá.
Kniha se bude nejenom dobře číst, básničky se vám do hlav uloží úplně samy a překrásné obrázky zanechají hluboký dojem…

Ukázka z knihy:

Zaklínání dušičkové

Je Dušiček a je jich moc
a z toho prýští jejich moc.
Světýlka svíček svítí tmou,
mlhavou tmou jdou za tebou.

Jana Svobodová

Tibet – Tajemství červené krabičky

Kniha Petra Síse získala v roce 2006 prestižní knižní cenu Magnesia Litera. Autor v ní vypráví o příběhu svého otce filmového režiséra Vladimíra Síse, který v padesátých letech jel pracovně do Pekingu. Cesta ho dále zavedla až do Tibetu, kde zabloudil a prožil nejedno dobrodružství. V červené krabičce syn najde otcův deník, který si na své cestě psal.
Autor knihy a syn Petr v knize, kterou zároveň překrásně ilustroval, popsal tajemství více než dvouleté cesty včetně otcova setkání s tehdy osmnáctilétým Dalajlámou.
Jsem přesvědčena, že po přečtení a důkladném prohlédnutí stránek knihy bude vaše fantazie bloudit tajemným Tibetem…

Jana Svobodová

Lichožrouti

Předem vám musím napsat, že taky máme doma Lichožrouty! A ti naši se specializují na požírání výhradně modrých ponožek!
Kniha Lichožrouti je také o nich, o těch požíračích ponožek, kdy vždy z ponožkového páru zblajznou pouze jednu ponožku.
Lichožrout Hihlík žije u starého mládence pana Vavřince. Neměl by to dělal, ale jednoho dne se s tím člověkem skamarádí. Další dobrodružství na sebe již nenechají čekat.
Kniha v roce 2009 obdržela cenu Magnesia Litera a je taky překrásně ilustrovaná výtvarnicí Galinou Miklínovou.
A co vy, máte všechny ponožky do páru…

Jana Svobodová

Velké dobrodružství Pepíka Střechy

Autor Pavel Čech na této knize pracoval dva roky. Za knihu v roce 2013 dostal cenu Magnesia Litera. Je to kniha, kterou jsem si vybrala jako dar již pro mnoho dětí a stejně tak jako mě se i jim líbí. Kniha je plná překrásných obrazů, kreseb, myšlenek, snů, přání, jiných knih, lásky, strachu a všeho co má autor tak rád. Kniha je také neskutečně napínavá.
Hlavní hrdina Pepík Střecha je nejistý kluk co koktá a hodně věcí se bojí. Až setkání s krásnou dívkou Elzevírou v něm probudí odvahu dobrodružné věci nejenom číst v knihách, ale i si vyzkoušet v reálném životě. Ale co je vlastně reálné…

Jana Svobodová

Myši patří do nebe

Knížka pro děti poutavou formou vypráví o smrti. V roce 2007 obdržela cenu Magnesia Litera.
Myš Šupito se nejvíc na světě bojí lišáka Bělobřicha. Ten bude příčinou jejího konce. Ale ani on nebude žít příliš dlouho. Oba se dostanou nebe. Šupito čeká velké překvapení, když se v nebi setká se svým největší nepřítelem Bělobřichem. A ještě větší překvapení ji čeká následně, když se s ním navzdory pozemskému životu skamarádí.
Co všechno se v nebi stane, a co se stane pak?

Jana Svobodová