Cukrárna u Šilhavého Jima

Ač je kniha věnována autorem především ratolestem kruhu nejbližšího, knihám, které by je na jejich dlouhé cestě k dospělosti neměly minout, a životní múze, o níž se nejen v lásce opíráme, díky knižní publikaci je přístupna dětem všem a hlavně všem rodičům i jako předloha k vlastní literární tvořivosti a čisté radosti z ní, ze zasazení příběhu nepříběhu do prostředí dětem v daném čase blízkém, z nechání se vést fantazií, z osobní spřízněnosti a inspirace, z lehkosti s jakou stránky přibývají.
Kým či čím by začínala vaše kniha?

Jana Svobodová

Odsunuté děti

Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…

Jana Svobodová

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.

Florentin Flowers je synkem z dobré rodiny, který miluje knihy a čtení. Život ho zanese na pirátskou loď, kde musí poslouchat příkazů obávaného kapitána. Na lodi bude Florentin plnit neobvyklý úkol, kterým je po paměti přepisovat klasické knihy jako jsou Bible kralická, Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, Orbis sensualium pictus, Leviathan a Život a zvláštní podivná dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Proč po něm tuto nevšední službu kapitán chce, jak se slušný člověk může stát pirátem a jaké získá přátele, si můžete přečíst v této dobrodružné knížce. Ta je doplněna mnoha poznámkami a vysvětlivkami textů, souvislostí a slov.
Museli jste také někdy překonat sami sebe, svůj ostych a strach a díky tomu jste prožili velké dobrodružství?

Jana Svobodová