Židle pro Anhelinu

Paní spisovatelka Ivona Březinová opět čtivě a hlavně citlivě uchopila bolestné téma, a to tentokrát válku na Ukrajině pohledem dětí. Jak se cítí uprchlíci ze své země v cizím prostředí, jak je to těžké pro žáky, jejich rodiče, jak velký mají strach o své blízké, kteří museli zůstat ve válečném území…
Příběhem nás bude provázet dvanáctiletá Anhelina, která má velký problém se do nového českého prostředí začlenit. Trápí ji, že neví co se stalo s jejím mladším bratříčkem a babičkou. O tatínkovi, který ve válce bojuje, také s maminkou nemají zprávy.
Kniha čtivě upozorňuje na citlivé problémy, které z této hrozné války vyplývají.
Myslím, že i vy máte ve své blízkosti nějaké dítě či dospělého Ukrajince, který se k nám do země v uplynulých letech přistěhoval. Zkusili jste si s ním popovídat a zjistit jeho osobní příběh?

Jana Šmejkalová

Vúdúlínek

Daniela Fischerová pro vás v pohádkovém lese vymyslela postavu chlapečka, který se měl jmenovat vlídným jménem Budulínek. Ale protože to zapisovatel pan Mrkvička popletl, stal se z něj Vúdúlínek. A tohle jméno generuje temno a negaci. Navíc chlapcovy černé oči všechny děsí…
V lese žije také několik dalších bytostí. Třeba poslední jezinky. Jenže s takovými bytostmi je to těžké, čím víc se v ně věří, tím líp, ale pokud v malou bledou jezinku nikdo nevěří, hrozí jí, že zcela zmizí. Ale naštěstí i do lesa za vysokou zdí občas vleze někdo, kdo nemá, a s celým příběhem pomůže.
Vy v nějakou nadpřirozenou bytost věříte? Občas je těžké potkat i nějakou bytost, která žije a je viditelná…

Jana Šmejkalová

Na pouti

Pokud máte rádi poutě: račte vstoupit do světa knihy Robina Krále a Adrey Tachezy. Jak to má správně na takovém místě být, najdete tu kolotoče, houpačky, artisty, střelnice, hluk, hudbu, barvy, cirkus, zvířata, děti i rodiče. Kniha je veršovaná.
Jako malá jsem na pouti měla nejraději řetízkový kolotoč a houpačky lodičky. A co máte rádi vy?


Jana Šmejkalová

Andělka, ze života jedné holčičky

Pozitivní příběh jedné holčičky, která má tak chápavé a uvědomělé rodiče, až se to zdá neskutečné. Ale ano, proč by taková knížka nemohla potěšit. Vždyť lásky a pochopení není nikdy moc.
O Andělce si v příběhu přečteme od narození a o jejích rodičích i před ním. Dozvíme se, jaké radosti i strasti jim život s dítětem přinesl.
Půvabné ilustrace Lindy Markové knihu moc hezky dokreslují.
Andělka by potřebovala zlobivého bratříčka nebo rovnou dva! 🙂

Jana Šmejkalová

Malá vánoční povídka, aneb, Jak jsem se ztratil

Ludvík Aškenazy knihu napsal již v roce 1966. Nyní vychází s krásnými ilustracemi Elišky Podzimkové. Ta využila fotografií poetické Prahy a jejích zákoutí, které dokreslila.
Příběh nás zavede na Staroměstké a Václavské náměstí i do sousedních uliček, ve kterých se bude potulovat na Štědrý den ztracený chlapec Jakub. Ten si z toho, že se ztratil tatínkovi, pranic nedělá a každého koho potká, strhne ke hraní a fantazírování.
On by ten Jakub vlastně zasloužil pořádně vyhubovat, ale když on je takové zlato…

Jana Šmejkalová

Bitva o diamant

Druhá kniha pro děti talentované spisovatelky Báry Dočkalové čtenáře zavede do amerických hor, do malé osady Upperville. Místní děti rády využívají volný plácek na hraní baseballu. Hra je baví, zajímá i fascinuje a jsou v ní moc dobří. Jedenáctiletý Luke tento sport miluje nadevše. Přál by si hrát profesionálně. V sousedním městě by podobná příležitost mohla být, ale v našem příběhu bude všechno ještě hodně jinak.
Kniha je o přátelství, malicherných bojích, o pochopení, sportovním duchu, naději a hlavně o obrovském odhodlání.
Parta dětí, se kterou se při čtení seznámíte, vám přiroste k srdci a Lukovo závěrečné rozhodnutí možná i vám vžene slzy do očí.
Vím, stává se ze mě uplakánek jako z mého muže… 🙂

Jana Šmejkalová

Modrá příšera

Petr Horáček opět útočí na bránici. A daří se mu rozchechtat i postarší knihovnici!
A ta se úplně vidí v krapet otravné modré příšeře, která chce, aby si s ní někdo hrál, a když není podle jejího, tak všechny slupne!
A ano, je to vtipné, výhledově poučné a zkrátka zábavné.
Pane Horáčku, krásné knihy nám tvoříte!

Jana Šmejkalová

Vánoce v Šípkové ulici

V této jistě marketingově dobře naplánované knize se mi moc líbily ilustrace, a to i víc než příběh. Ten je tedy čtivý a nápaditý, ale je v něm na můj vkus příliš nečeského Santy Clause, než Ježíška. Ten je v příběhu nemocný a nemůže roznést dárky v Šípkové ulici. Maminka Marie proto požádá o pomoc Santu Clause. Ten ochotně přispěchá a společně s dětmi z ulice začnou jednat. Příběh je milý a všichni si v něm hezky pomáhají.
Doufám, že si Ježíšek vezme čepici, aby příště nenastydnul a mohl být hlavním hrdinou knížky.

Jana Šmejkalová

Andulka Andula

Překrásná kniha spisovatele Patrika Hartla pro děti mě zcela nadchla. Jsou v ní ilustrace Anny Bergmannové, které ji krásně doplňují a jsou též skvostné.
Příběh spisovatel napsal pro svoji dceru a všechny ostatní děti, kterým tím udělal a udělá velkou radost.
Příběh žluťoučké andulky nás zavede do obchodu se zvířátky a následně do rodiny, kde Andula začne žít. Její život je plný radosti, novinek, dobrodružství, nebezpečí, lásky a štěstí. Příběh je vtipný, napínavý a krásně vystavěný.
Za mě po všech stránkách nejkrásnější kniha za rok 2024.
Měli jste někdy doma domácí zvířátko? Jistě ano. A co jste s ním zažili?

Jana Šmejkalová

Nádherné úterý

Tuto knihu zdobí krásná věta: „Když chceme, aby byl někdo ještě lepší, než je, udělejme mu radost, to je jednoduché“. Úterý by bylo rádo, aby v jeho den bylo vše nádherné. Všimne si však smutné babičky a rozhodne se zjistit, proč se v tak krásný den neveselí? Začnou si spolu povídat o jednom úterku kdysi dávno, kdy byla babička malou holčičkou a ztratila svoji panenku. A právě následná „cesta“ malé hračky neboli Slečny Brambůrkové rozvine krásný příběh plný poetiky a inspirace.
Aneb, jak něco ztraceného může změnit život spoustě lidí…

Jana Šmejkalová