Paní spisovatelka Ivona Březinová opět čtivě a hlavně citlivě uchopila bolestné téma, a to tentokrát válku na Ukrajině pohledem dětí. Jak se cítí uprchlíci ze své země v cizím prostředí, jak je to těžké pro žáky, jejich rodiče, jak velký mají strach o své blízké, kteří museli zůstat ve válečném území…
Příběhem nás bude provázet dvanáctiletá Anhelina, která má velký problém se do nového českého prostředí začlenit. Trápí ji, že neví co se stalo s jejím mladším bratříčkem a babičkou. O tatínkovi, který ve válce bojuje, také s maminkou nemají zprávy.
Kniha čtivě upozorňuje na citlivé problémy, které z této hrozné války vyplývají.
Myslím, že i vy máte ve své blízkosti nějaké dítě či dospělého Ukrajince, který se k nám do země v uplynulých letech přistěhoval. Zkusili jste si s ním popovídat a zjistit jeho osobní příběh?
Pandoktor a jeho děti, Příběh hrdinství Janusze Korczaka
Janusz Korczakov byl moudrý a statečný muž, který se rozhodl v nelehkém období 2. světové války pomáhat potřebným dětem. Děti, o které v sirotčinci pečoval, mu důvěrně říkali „pandoktor“. Byl tak statečný, že děti neopustil a doprovodil do ghetta a poté i do koncentračního tábora.
Tento příběh statečnosti a hrdinství vypravuje svému vnukovi babička, která „pandoktora“ jako malá znala a nějaký čas s ním jako dítě pobývala ve varšavském sirotčinci.
Udělali jste někdy i vy něco velmi, velmi statečného?
Labyrint nedokončených setkání
Kniha Františka Tichého sleduje dvě roviny vyprávění. Jedna se odehrává v přítomnosti a druhá za druhé světové války v Terezíně. Současní hrdinové se do Terezína vydají na výpravu a najdou deník, který byl napsán v době protektorátního období. Dobrodružný příběh je plný nástrah, a to nejenom v nebezpečné době kolem roku 1944, ale i v současnosti.
Působivé ilustrace Stanislava Setinského ho krásně dokreslují.
Pokud chcete nahlédnout do nitra dospívajících chlapců v nelehkých situacích, tato kniha je pro vás ta pravá. Také by mě fascinovalo najít za trámem starý deník…
Tajemství v láhvi
Životopisná kniha o Ireně Sendlerové, hrdince, která pomohla a zachránila za druhé světové války 2500 dětí. Hrůzná válečná realita se v tomto případě odehrávala v polském hlavním městě Varšavě. Irena pravidelně docházela do městského ghetta pomáhat židovským rodinám. Jednoho dne se pustila do záchranné akce, kdy z hlídaného ghetta vynášela židovské děti, které by čekala v následných koncentračních táborech smrt. Odvaha její a lidí kolem ní byla neskutečná. Příběh je velmi emotivní svojí autentickou výpovědí. Doporučuji ho starším čtenářům k přečtení. Nesmíme zapomenout na historii a obzvlášť v dnešní době!
Odsunuté děti
Spisovatel a publicista Marek Toman napsal scénáře k pěti příběhům v knížce Odsunuté děti. Publicista a dokumentarista Jan Blažek pořídil rozhovory s německými pamětníky odsunu a ke knize napsal doprovodné texty. Oslovení ilustrátoři Jakub Bachorík, Magdalena Rutová, Stanislav Setinský, Františka Loubat – Lachmanová a Jindřich Janíček jednotlivé životopisné příběhy komiksově zpracovali. Tématem je konec druhé světové války a následný odsun Němců. V každém příběhu se vracíme do dětství a pocitů pamětníků odsunu z Československa. Příběhy jsou neradostné, ukazují na bolestnou kapitolu z dějin. Je dobře, že byly zpracovány, protože by se na podobné zlo nemělo zapomínat.
Vyprávění je děsivé i v dnešní době, kdy se válčí na Ukrajině…