Židle pro Anhelinu

Paní spisovatelka Ivona Březinová opět čtivě a hlavně citlivě uchopila bolestné téma, a to tentokrát válku na Ukrajině pohledem dětí. Jak se cítí uprchlíci ze své země v cizím prostředí, jak je to těžké pro žáky, jejich rodiče, jak velký mají strach o své blízké, kteří museli zůstat ve válečném území…
Příběhem nás bude provázet dvanáctiletá Anhelina, která má velký problém se do nového českého prostředí začlenit. Trápí ji, že neví co se stalo s jejím mladším bratříčkem a babičkou. O tatínkovi, který ve válce bojuje, také s maminkou nemají zprávy.
Kniha čtivě upozorňuje na citlivé problémy, které z této hrozné války vyplývají.
Myslím, že i vy máte ve své blízkosti nějaké dítě či dospělého Ukrajince, který se k nám do země v uplynulých letech přistěhoval. Zkusili jste si s ním popovídat a zjistit jeho osobní příběh?

Jana Šmejkalová

Ztracený rok

Strhující příběh smutných osudů, které nesmí být zapomenuty! O nich je kniha Katherine Marshové Ztracený rok. A nejenom rok, ale i celé životy obrovského množství lidí, které byly ztraceny…Příběh je vyprávěn v několika místopisných a časových rovinách. V New Jersey v USA za covidového pandemického období roku 2020 poznáváme Matthewa, který s maminkou a prababičkou čelí domácí izolaci. Druhým místem je Kyjev na Ukrajině v SSSR v roce 1932. Poznáváme Milu, která žije s tatínkem a hospodyní. Ten je, zdá se zapáleným komunistou. Třetí místem je Brooklyn v New Yorku v USA v roce 1932 a tam se seznámíme s Helen, která již před časem s rodinou emigrovala z Ukrajiny do Ameriky.Matthew má stoletou prababičku, která nikdy nikomu nedokázala vyprávět svůj srdceryvný a pohnutý životní příběh, který se týkal jejích příbuzných a strašného hladomoru na Ukrajině na počátku 30. let 20. století. A příběhy všech se propojí…Kniha je čtivá, poutavě napsaná a naučná. Přála bych jí hodně čtenářů, kteří si ji půjčí či koupí…

Jana Šmejkalová

Pandoktor a jeho děti, Příběh hrdinství Janusze Korczaka

Janusz Korczakov byl moudrý a statečný muž, který se rozhodl v nelehkém období 2. světové války pomáhat potřebným dětem. Děti, o které v sirotčinci pečoval, mu důvěrně říkali „pandoktor“. Byl tak statečný, že děti neopustil a doprovodil do ghetta a poté i do koncentračního tábora.
Tento příběh statečnosti a hrdinství vypravuje svému vnukovi babička, která „pandoktora“ jako malá znala a nějaký čas s ním jako dítě pobývala ve varšavském sirotčinci.
Udělali jste někdy i vy něco velmi, velmi statečného?

Jana Šmejkalová

Andělka, ze života jedné holčičky

Pozitivní příběh jedné holčičky, která má tak chápavé a uvědomělé rodiče, až se to zdá neskutečné. Ale ano, proč by taková knížka nemohla potěšit. Vždyť lásky a pochopení není nikdy moc.
O Andělce si v příběhu přečteme od narození a o jejích rodičích i před ním. Dozvíme se, jaké radosti i strasti jim život s dítětem přinesl.
Půvabné ilustrace Lindy Markové knihu moc hezky dokreslují.
Andělka by potřebovala zlobivého bratříčka nebo rovnou dva! 🙂

Jana Šmejkalová

Jasmína lovkyně záhad, Pátý poklad

Třetí díl komiksové knihy o zvědavé Jasmíně mě moc bavil. Jasmína je už mnohem rozumnější, než v předchozích dílech, ale stále si nedokáže pomoct a musí přijít každé záhadě na kloub, ať už se to ostatním líbí nebo ne.
Tentokrát má se svými kamarádkami plán navštívit milou knihařku. V její dílně se dívky naučí opravovat poničené knihy i vázat nové. A ve starém zaprášeném skladu najdou truhlu s pokladem. Jsou to staré noty, které u sebe mají lísteček se slovy: První z pěti pokladů. A je vám jistě jasné, že se v příběhu dozvíte proč, kde, co a jak.
Mám tuhle sérii knih ráda a už se těším na další díl a rozuzlení toho, co trápí naši hrdinku.
Máte i vy nějaké děsivé tajemství?

Jasmína lokyně záhad, Zkamenělá ZOO https://www.ctuctescteme.cz/jasmina-lovkyne-zahad-zkamenela-zoo/

Jasmína lovkyně záhad, Tajemná kniha https://www.ctuctescteme.cz/jasmina-lovkyne-zahad-tajemna-kniha/

Jana Šmejkalová

Malá vánoční povídka, aneb, Jak jsem se ztratil

Ludvík Aškenazy knihu napsal již v roce 1966. Nyní vychází s krásnými ilustracemi Elišky Podzimkové. Ta využila fotografií poetické Prahy a jejích zákoutí, které dokreslila.
Příběh nás zavede na Staroměstké a Václavské náměstí i do sousedních uliček, ve kterých se bude potulovat na Štědrý den ztracený chlapec Jakub. Ten si z toho, že se ztratil tatínkovi, pranic nedělá a každého koho potká, strhne ke hraní a fantazírování.
On by ten Jakub vlastně zasloužil pořádně vyhubovat, ale když on je takové zlato…

Jana Šmejkalová

Za školou

Autorská kniha, která upoutá vizuálním pojetím, výběrem základních barev a jednoduchým příběhem. Ten je přesto zajímavý a obrazově čtivý. Dva sourozenci jednoho rána nestihnou autobus, který by je odvezl do školy. Zkusí dojít pěšky, ale to nestíhají. Z toho důvodu se rozhodnou ten volný čas si užít po svém. Bude to krásný den plný dobrodružství.
Byli jste někdy za školou?

Jana Šmejkalová

Bitva o diamant

Druhá kniha pro děti talentované spisovatelky Báry Dočkalové čtenáře zavede do amerických hor, do malé osady Upperville. Místní děti rády využívají volný plácek na hraní baseballu. Hra je baví, zajímá i fascinuje a jsou v ní moc dobří. Jedenáctiletý Luke tento sport miluje nadevše. Přál by si hrát profesionálně. V sousedním městě by podobná příležitost mohla být, ale v našem příběhu bude všechno ještě hodně jinak.
Kniha je o přátelství, malicherných bojích, o pochopení, sportovním duchu, naději a hlavně o obrovském odhodlání.
Parta dětí, se kterou se při čtení seznámíte, vám přiroste k srdci a Lukovo závěrečné rozhodnutí možná i vám vžene slzy do očí.
Vím, stává se ze mě uplakánek jako z mého muže… 🙂

Jana Šmejkalová

Jekh, duj, trin! Jak jedna malá žabka dohopkala do školy

Zajímavě rozkládací a naučná knížka o životě jedné obyčejné romské holčičce Vanesce. Seznámíte se s její rodinou, místem, kde žijí, kam Vaneska chodí do školky a následně do školy, jak rodina slaví vánoce i tráví volný čas. Kniha je doplněna texty i v romštině. Najdete v ní i úkoly, které budou zkoušet váš postřeh. Knížka je vhodná pro to správné předškolní trénování a navíc děti seznámí s jinou a přesto podobnou romskou kulturou.
Mám ráda romské písně.

Paš o paňori
čhajori romaňi
me la igen kamav
Paš o paňori
čhajori romaňi
me la igen kamav

Jana Šmejkalová

Na kočičí svědomí

Deníkový komiks s krásnými ilustracemi jistě nadchne nejenom dospívající dívky, ale možná i kluky, který svět jejich protějšků zajímá. Hlavní hrdinkou je dvanáctiletá dívka Tuva. Ta má dvě nejlepší kamarádky. Donedávna si skvěle rozumněly, hrály v lese a měly spoustu společných plánů. Ale najednou je všechno jinak. Jedna z kamarádek si už našla kluka a chce být teenagerkou co nosí podprsenku a maluje se. Druhá kamarádka si naopak chce zachovat svůj dětský svět. A Tuva tápe. Co vlastně chce víc? Také se zamilovat? Dál si hrát v lese? Žije s tátou, se kterým má fajn vztah a může si o čemkoli popovídat. A i když je to složité období plné tápání, je i šťastné a naplňující.
Kdo z nás v tomto období netápal?

Jana Šmejkalová